Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Skaitinys

20 lietuviško interneto metų: Gayline.lt – viena pirmųjų LGBT bendruomenei skirta svetainė

Gayline.lt nuotr.

Rūta Vederytė, gayline.lt | 2015 11 19
Komentarų skaičius

2

„1995-ųjų ankstyvą rudenį internetas Lietuvoje vis dar buvo naujiena. Pats domėjausi IT sritimi, o informacijos lietuviškajame tinkle apie LGBT bendruomenę nebuvo, todėl norėjosi ją pateikti suprantamai bei suteikti galimybę ją pasiekti visiems. Tiesa, jog mūsų dirbančių su internetu tuo metu buvo dar labai nedaug, tad pirmąją svetainės versiją teko laikinai įkurdinti Estijoje.“ – apie pirmuosius GayLine.lt žingsnius pasakojo vienas svetainės įkūrėjų Antanas.

Pasak GayLine.lt įkūrėjų, interneto vartotojų skaičius tuo metu sudarė vos 50-70 iš visos Lietuvos, tačiau GayLine.lt jau sulaukdavo pirmųjų savo lankytojų. Žinoma, jog svetainės sukūrimo pradžioje, ją lankė vos 2 žmonės per savaitę, tačiau šiandien GayLine.lt socialiniu tinklu bei visuomeniniu LGBT naujienų portalu virtusią svetainę jau sudaro daugiau nei 6500 registruotų narių, svetainę kasdien aplanko vidutiniškai 2500 unikalių interneto vartotojų.

GayLine.lt evoliucija: žmogaus teisės, pažinčių skelbimai ir gražulių rinkimai

GayLine.lt pradžia – informacijos dalinimasis gėjų ir lesbiečių bendruomenei svarbia informacija, pranešimai apie renginius, skelbimų ir pažinčių skiltys. Nuo pat GayLine.lt įkūrimo pradžios kartu su Antanu darbavęsis Egidijus pastebi, jog prieš dešimtmetį 80 proc. GayLine.lt svetainės pagrindinio informacijos srauto sudarę pažinčių skelbimai, šiandieną užima vos dešimtadalį. Svetainė glaudžiai bendradarbiauja su šiais metais jau 10-metį atšventusia TJA, asociacija LGL, sveikatos žurnalu atsimink.lt ir klubu „SOHO“.

„Kryptį pakeitėme, nes kaip ir kiekvienai to meto svetainei ar socialiniam tinklui buvo metas augti, nenorėjome jog portalas būtų vertinamas tik kaip geltonieji puslapiai. Šiuo metu pagrindinė GayLine.lt pateikiama informacija – autoriniai ir versti straipsniai, nuomonės, renginių anonsai ir kitos LGBT bendruomenei svarbios žinutės.“ – priduria Egidijus.

Tikriausiai viena garsiausiai nuskambėjusių GayLine.lt organizuotų akcijų – nuo 2006 m. pradėti rengti „Gėjų pupulio“ ir „Lesbiečių braškytės“ rinkimai „už įtartinai didelį, kartais netgi perdėtą susidomėjimą homoseksualių žmonių santykiais“. Žinia, vėliau šie rinkimai pasiskolino žymaus karikatūriško politiko pavardę, tapdami „Gėjų gražulio“ ir „Lesbiečių gražulės“ apdovanojimais.

„Mums norėjosi visuomenei parodyti, su kokiomis politikų pozicijomis mes nesutinkame, kurie jų argumentai yra klaidingi. Žinoma, buvo ir tokių politikų, kurie lietuviškame kontekste didžiavosi, kad pateko į tuos mūsų rinkimus, bet buvo ir tokių, kurių pasisakymai „nuskambėjo“ ir europiniame kontekste ir nepapuošė parlamentarų munduro. Ne veltui šiems politikams dovanojome durų kilimėlį kojoms valytis su užrašu „Žmogaus teisės“, – prisimena GayLine.lt įkūrėjai Antanas ir Egidijus.

Kodėl internetiniam portalui reikia „gyvų“ susitikimų?

Per 20 metų pasikeitė ne tik GayLine.lt kryptis, bet ir portalo auditorija. Socialiniai tinklai, įvairiausios mobiliosios platformos atvėrė naujų kelių – „National Coming Out Day“, „#itgetsbetter“ iniciatyvos, didžiųjų interneto kompanijų – gigančių, kaip kad Facebook, Google, Apple ir kitų palaikymas portalo ir bendram interneto LGBT vartotojų ratui įkvepia drąsos ir tikėjimo tolerantiškesniu pasauliu.

„GayLine.lt iniciatyva jau pasidalinta ir ne viena (ne)sėkminga coming out istorija, registruoti svetainės nariai bendrauja ir diskutuoja forumuose, susirašinėja, kaip ir bet kuriame kitame socialiniame tinkle.“ – pasakojo Antanas. Jis buvo ir vienas tų, kuriems prieš dešimtmetį kilo mintis rengti gyvus portalų narių susitikimus, kurie jau dešimtmetį kasmet vyksta populiariausiuose šalies LGBT klubuose.

Svetainės įkūrėjas čia pat priduria, jog teigti, kad išsilaisvinome iš homofobijos ir išankstinių nuostatų pančių ar, deja, vis dar pagrįstų baimių – dar anksti. Nepaisant pokyčių šalyje ir pasaulyje, esą portalas vis dar sulaukia prašymų administratoriams, kad „esu žymus žmogus, negaliu talpinti savo asmeninės nuotraukos“.

„Panašiai jautėmės ir rengdami pirmąjį GayLine.lt narių susitikimą, galvojome, kad žmonės bijos ateiti ir pasirodyti. Manėme, jog nors internete visi bendrauja, susitikę „akis į akį“ išsislapstys po visus klubo kampus. Džiugu, kad taip neįvyko, atėjo gal net 80 užsiregistravusių narių, kiti apsilankė anonimiškai. Toks GayLine.lt susitikimų tikslas išliko ligi dabar – nerengti didžiulio šou ar įspūdingos programos, o tiesiog suteikti galimybę GayLine.lt vartotojams susipažinti ir pamatyti vieni kitus.“ – pasakojo Antanas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. OOalgiukas?

    Labas labai malonų, bet viešumui dar, smarkauti, labai aš sakau santūriau atsižvelkime į jaunimą.

  2. OOalgiukas?

    Labas labai malonų, bet viešumui dar, smarkauti, labai aš sakau santūriau atsižvelgime į jaunimą.