Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Du mitai, trys baimės ir penki faktai apie ŽIV

Agnė Kunickaitė | 2012 02 13

„Nepatogus kinas“ festivalio tradicijas tęsiantis Nepatogaus Kino diskusijų klubas antrą kartą šiais metais pakvietė į filmo peržiūrą bei diskusiją pavadinimu „2 mitai, 3 baimės ir 5 faktai apie ŽIV”. Susirinkusiems žiūrovams buvo parodytas režisieriaus Zhao Liang dokumentinis filmas „Kartu”, pasakojantis apie ŽIV nešiojančių ir AIDS sergančių asmenų diskriminacijos mastą Kinijoje bei problemas su kuriomis šie asmenys susiduria kasdieniniame gyvenime.

Po filmo peržiūros abejingų žiūrovų salėje liko mažai. Stipri filmo idėja bei jame atskleidžiama skaudi ŽIV/AIDS sergančių asmenų diskriminacijos tema, privertė susimąstyti, jog problemos egzistuojančios tolimojoje Kinijoje yra panašios ir Lietuvoje. Taip pat buvo išreikštas pastebėjimas ir netgi R. Šagždavičiaus pažadas dėti pastangas, kad toks filmas būtų parodytas ne tik per Nepatogų kiną, bet ir plačiajai visuomenei. Galbūt tai padėtų žmonėms suprasti, jog vienintelis dalykas, kuris mus atitolina nuo šių problemų yra baimė ir nežinojimas.

Po filmo “Kartu” padėti įveikti savo baimes ir padiskutuoti šia tema, pakvietė diskusijos moderatorė Karilė Levickaitė, “Globali iniciatyva psichiatrijoje” atstovė. Savo klausimus ekspertams galėjo pateikti ir kiekvienas iš susirinkusių žiūrovų, užrašydamas juos ant gauto lapelio. Auditorija pasinaudodama šia galimybe labai aktyviai dalyvavo diskusijoje. Pateikus klausimą, kokia yra žmogaus reakcija jam sužinojus, kad ŽIV testo atsakymas teigiamas, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų asociacijos “Demetra” gydytoja Rūta Jarašūnienė, papasakojo, jog žmogus visuomet patiria šoką. Tokiam žmogui reikia padėti suprasti kokia tai liga, kokie yra gydymo būdai ir pan. Kartais reikia suteikti ir psichologinę pagalbą.

Kalbant apie diskriminacijos mastą Lietuvoje, VŠĮ Vilniaus odos ir veneros ligų centro gydytoja venerodermatologė Neringa Maleckienė, kuri taip pat savanoriauja Lietuvos pozityviųjų grupėje, teigė, jog ŽIV/AIDS sergančius žmones mūsų visuomenė yra linkusi diskriminuoti. Su diskriminacija šie žmonės susiduria net prireikus medicininių paslaugų, nors medikai juos turėtų priimti ir gydyti kaip ir bet kurį kitą pacientą. Ant medicininės kortelės ryškiai užrašoma diagnozė – ŽIV, dažnai pažeidžia paciento privatumą ir iššaukia nemalonias situacijas. Ne kartą atsisakyti ŽIV infekuotiems taisyti dantis, o atėjus į polikliniką, iš pasirašyti duodamo rašiklio ištraukiama tik jo širdelė. Dažnai su ŽIV infekuotais pacientais dirbantiems žmonėms, tenka ieškoti pažįstamų gydytojų, kurie sutiktų jiems atlikti reikalingas planines operacijas, nes bet kuris gydytojas to padaryti nesutinka.

Tokie liūdni pavyzdžiai sergančiuosius priverčia slėpti savo ligą, kad galėtų gyventi orų ir pilnavertinį gyvenimą. Į klausimą ką reikėtų daryti, norint įveikti diskriminacijos problemą ir neigiamą visuomenės požiūrį, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Rimantas Šagždavičius, teigė, jog reikia ne kovoti su tuo, o stengtis padėti. Tačiau svarbiausia – nustoti bijoti.

Diskusijos dalyviai sutiko, jog būtų kur kas įdomiau ir tikriau jeigu kalbėtų žmogus tiesiogiai susiduriantis su šiomis problemomis. Tačiau gyvenant šiandieninėje visuomenėje, nė vienas iš šių žmonių nenori sulaukti neigiamas reakcijos, dėlto, jog garsiai prabilo apie savo ligą. Tai patvirtino ir Neringa Maleckienė, perskaitydama Lietuvos pozityviųjų grupės (organizacija, vienijanti užsikrėtusius ŽIV, sergančius AIDS, jų artimuosius, draugus ir savanorius grupės), laišką kuriame teigiama, kad šie asmenys gyveną tokį pat gyvenimą kaip ir mes – turi šeimas, augina vaikus, dirba, o kalbėdami apie gyvenimą pakeitusį atsitiktinumą jie jaučiasi gerai tik tarp savo likimo draugų.

Baigiant diskusiją, biomedicinos mokslų daktarė ŽIV ir AIDS paveiktų moterų asociacijos “Demetra” projektų vadovė Loreta Stonienė, išreiškė gražų pastebėjimą, kad kiekviena baimė, kuri buvo įveikta diskusijos metu yra tiesioginis indėlis į parodyto filmo idėją. Norėtųsi tikėti, jog šis vakaras iš tiesų padėjo įveikti baimes ir sugriauti mitus, o ateityje daugės panašių iniciatyvų, tam, kad mūsų visuomenė taptų supratingesnė.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki