Aktualu

Kad gėlės nenuklotų kapų

Lietuvoje vidutiniškai kartą per savaitę nusižudo paauglys, o kartą per mėnesį šeimoje nužudoma moteris. Kas devintas skambutis policijai – pranešimas apie smurtą artimoje aplinkoje. Lygių galimybių plėtros centras (LGPC) ragina politikus sudaryti sąlygas Lietuvoje veiksmingiau kovoti su smurtu prieš moteris neatidėliotinai ratifikuojant Europos tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo*.

LGPC iliustracija

„Kai kovo 8-osios proga moterims skubama įteikti gėlių, norisi paklausti, kas daroma, kad likusias 364 dienas metuose šios gėlės nenuklotų kapų? Stebint bendras tendencijas tampa akivaizdu, kad joms reikalingos ne gležnos gėlės, o solidūs, tarptautinius standartus atitinkantys įstatymai“ – teigia LGPC ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Minint Tarptautinę moterų solidarumo dieną LGPC ragina LR Seimo narius neatidėliotinai ratifikuoti Europos tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo (Stambulo konvencijos). Šia proga visiems Seimo nariams įteikti atvirukai, primenantys, kad Lietuva jau 20 metų yra prisijungusi prie Jungtinių Tautų visų diskriminacijos formų moterims panaikinimo konvencijos, tačiau pažanga užtikrinant moterų teises yra nepateisinamai lėta. Viena didžiausių problemų – nepakankamai veiksminga kova su smurtu prieš moteris.

„Stambulo konvencija yra pažangiausias tarptautinis teisinis instrumentas, numatantis kompleksines poveikio, prevencijos ir pagalbos nukentėjusiems priemones. Ją ratifikavo 16 pasaulio valstybių, tačiau Lietuvos jų tarpe, deja, nėra. Mūsų Seimo nariai neskuba užtikrinti savo piliečiams teisės į gyvenimą be prievartos ir smurto, nors tokių garantijų suteikimas būtų didžiausia dovana ne tik moterims, bet ir visai visuomenei“ – mano LGPC vadovė Virginija Aleksejūnė.

Raginimus Seimo nariams ratifikuoti Stambulo konvenciją galite nusiųsti ir Jūs, parašydami el. laišką tiesiogiai jiems arba Ministrui Pirmininkui, kad šis paragintų Seimo daugumą greičiau ratifikuoti konvenciją. Tai galima padaryti siunčiant laiškus: mp.sekretore@lrv.lt ir aukse.kontrimiene@lrv.lt. Seimo narių kontaktus galima rasti čia.

*  Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo (dar vadinama Stambulo konvencija) buvo pateikta pasirašymui 2011 m. gegužės 11 d. Stambule, Turkijoje. Konvencija siekiama užtikrinti smurto prevenciją, nukentėjusiųjų apsaugą ir užkirsti kelią nusikaltėlių nebaudžiamumui. 2014 m. birželio mėn. ją buvo pasirašiusios 37 šalys. 2012 kovo 12 d. Turkija tapo pirmąja, Konvenciją ratifikavusia šalimi. 2013-2015 m. prie jos prisijungė penkiolika kitų šalių (Albanija, Andora, Austrija, Bosnija ir Hercegovina, Danija, Prancūzija, Italija, Malta, Monakas, Juodkalnija, Portugalija, Serbija, Slovėnija, Ispanija, Švedija). Konvencija įsigaliojo nuo 2014 m rugpjūčio 1 d.
Komentarai (0)
Susiję straipsniai