Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Knygos „Lietuva atsiskleidžia“ herojus: nesame ateiviai iš kitos planetos

Pristatymo renginio akimirka. Luko Jonaičio nuotr.

Izabelė Švaraitė | 2016 09 21

Rugsėjo 20 d. vakare Vilniuje pristatyta knyga „Lietuva atsiskleidžia: 99 LGBT+ istorijos“. Režisieriaus Romo Zabarausko ir fotografės ARCANA FEMINA sudarytoje knygoje pateikiama beveik šimtas LGBT bendruomenės narių portretų ir atsiskleidimo istorijų.

Knygą rėmęs ir jos mentoriumi pavadintas JAV lietuvių bendruomenės Krašto valdybos Kontrolės komisijos pirmininkas Rimvydas Baltaduonis sakė, jog toks leidinys jam būtų pravertęs dar gyvenant Lietuvoje. Prieš išvykdamas iš šalies 2001 m. R. Baltaduonis nepažinojo nei vieno atvirai LGBT bendruomenei save priskiriančio žmogaus. „Žinoma, situacija dabar pasikeitusi, Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje ieškoti su žiburiu nebereikia. Bet atokesnėse Lietuvos vietose ši knyga bus svarbus skaitinys, supažindinsiantis visus mus su tuo, kokie margi ir įvairūs esame“, – kalbėjo jis. R. Baltaduonio nuomone, tik atsiskleisdami LGBT asmenys gali sustabdyti prieš juos nukreiptas politikų iniciatyvas.

Vienoje pinigų pervedimo įmonėje transakcijų analitiku dirbantis Tomas Reves teigia, kad savo istoriją ryžosi papasakoti dėl to, kad jaučia atsakomybę prieš LGBT bendruomenę ir apskritai visą visuomenę. „Esame kažkieno vaikai, tėvai, broliai, seserys, draugai, bendradarbiai ir panašiai – esame tokie pat žmonės kaip ir visi kiti. LGBT judėjimas turėtų skleisti žinutę, jog nesame kažkokie svetimi ateiviai iš kitos planetos“, – mano knygos herojus.

Vilniaus universiteto Lyčių studijų centro lektorė Darja Lyzenko pasakoja, kad gavusi pasiūlymą savo patirtis sudėti į knygą, beveik nedvejojo. „Buvo praėję vos keliolika dienų, kai atsivėriau tėvams, tad kitų nuomonės man neberūpėjo. Draugai, pažįstami jau gana seniai žinojo, jog esu biseksuali. Aš to neslepiu. Socialiniuose tinkluose atvirai kalbu apie tai, kas esu, ir nekvaršinu sau galvos. Niekam gyventi netrukdau, o visiems vis tiek neįtiksi. Manau, manęs nepažįstantys žmonės galvodavo, kad esu lesbietė, nes gal stereotipiškai elgiuos ar rengiuos, bet dabar žinos, kad klydo“, – teigia dėstytoja.

 „Valdžiai labai lengva manipuliuoti žmonių masėmis, kurios LGBT+ bendruomenę įsivaizduoja kaip kokį baubą ar visuotinę grėsmę nusistovėjusioms tradicijoms. Bet tereikia pažinti žmones, kad suprastum, jog turime kur kas daugiau panašumų. Norėčiau, kad žmonės būtų labiau linkę priimti vieni kitus tokius, kokie yra“, – savo istorijoje rašo viena iš knygos sudarytojų ARCANA FEMINA.

Kino kūrėjas ir aktyvistas R. Zabarauskas viliasi, jog kada nors bus panaikinta homofobiška Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo eilutė. Jis tikisi, jog bus įteisinta tos pačios lyties porų partnerystė, santuoka, suteikta galimybė įsivaikinti. Menininkas tiki, kad lyties keitimo operacija iš tikrųjų taps teisėta, bus sukurtas hormonų terapijos mechanizmas, sutvarkyta dokumentų keitimo procedūra.

Renginyje taip pat pristatyta ARCANA FEMINA rinktinių knygos nuotraukų paroda, kurią galima aplankyti bare „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B). Lankytojai turi galimybę kūrinius įsigyti.

  • Pristatymo renginio akimirka. Luko Jonaičio nuotr.
  • Pristatymo renginio akimirka. Luko Jonaičio nuotr.
  • Pristatymo renginio akimirka. Luko Jonaičio nuotr.
  • Pristatymo renginio akimirka. Luko Jonaičio nuotr.
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki