Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Korupcijos suvokimo indeksas: Lietuvoje reikšmingų pokyčių neįvyko 

Pinigai, asociatyvi iliustracija, Josvydo Elinsko, 15min nuotr.

2019 01 29

2018 m. „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai, kaip ir pernai, skirti 59 balai iš 100 galimų ir 38 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 18 vietą iš 28 Europos Sąjungos (ES) valstybių, pirmoje vietoje ES ir pasaulyje – Danija (88 balai).

Lietuvos rezultatai nesikeičia jau ketvirtus metus iš eilės – tiek 2017, tiek 2016 ir 2015 m. Lietuva gavo 59 balus.

Estija gavo 73 balus ir užėmė 18 vietą (pernai – 71 balų ir 21 vietą), Latvija, kaip ir pernai, gavo 58 balus ir užėmė 41 vietą, Lenkija – 60 balų ir 36 vietą (pernai – taip pat 60 balų ir 36 vietą).

„Man neramu dėl šių rezultatų. Akivaizdu, kad pagal Korupcijos suvokimo indeksą Lietuva stovi vietoje, o Estija ir Latvija per pastaruosius septynerius metus padarė akivaizdžią pažangą. Viliuosi, šių metų vertinimas bus lyg žadintuvo skambutis politikams ir viešojo sektoriaus įstaigų vadovams, nes antikorupciniai pokyčiai yra jų rankose. Vien kalbėjimo, kad korupcija yra blogai, o skaidrumas – gerai, nebeužtenka“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

TI KSI yra vienas garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, parodantis, kaip įvairioms pasaulio valstybėms pavyksta kontroliuoti korupciją. Esama padėtis įvertinama konkrečiu skaičiumi šimto balų skalėje nuo 0 iki 100, kurioje 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 100 – labai skaidrią valstybę. Korupcijos mastą viešajame ir politikos sektoriuose vertina įvairių sričių ekspertai ir verslo lyderiai.

TILS primena, kad dabartinė Vyriausybė yra nusprendusi savo sėkmę mažinant korupciją matuoti ir pagal pokyčius KSI. Vyriausybės programoje nurodyta, kad 2020 m. Lietuvos KSI bus 70 balų. Tuo metu Nacionalinėje kovos su korupcija programoje (NKKP), patvirtintoje 2015 m., numatyta, kad 2019 m. Lietuvos balas KSI neturėtų būti mažesnis nei 65.

Nustatant Lietuvos 2018 m. KSI remtasi devyniais šaltiniais: 1. Bertelsmann Foundation Transformation Index; 2. Bertelsmann Foundation Sustainable Governance Indicators; 3. IMD World Competitiveness Yearbook; 4. Political Risk Services International Country Risk Guide (ICRG); 5. World Economic Forum Executive Opinion Survey (EOS); 6. Economist Intelligence Unit. Country Risk Ratings; 7. Global Insight Country Risk Ratings; 8. Freedom House Nations in Transit, 9. Varieties of Democracy Project.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki