Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Lietuvos miestų ir miestelių grindiniuose montuojami aštuoni nauji Atminimo akmenys

manoteises.lt nuotr.

manoteises.lt | 2018 09 23

Minint Lietuvos žydų genocido atminties dieną, keturiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose šiandien ir rytoj sušvis aštuoni nauji Atminimo akmenys. Pirmieji trys bus įmontuoti Alytaus miesto šaligatviuose, o rytoj tokie atminties ženklai atsiras Ukmergėje, Plungėje ir Plungės rajone esančiuose Kuliuose. Akmenų įdėjimas sutaps su Vilniaus geto likvidavimu, kai naktį iš rugsėjo 23 dienos į rugsėjo 24 – ąją pradėtas ir baigtas geto sunaikinimas.

Alytuje Atminimo akmenimis nuspręsta įamžinti dviejų buvusių miesto tarybos narių Mendelio Bokšickio ir Šmuelio Beiralo atminimą. Abu vyrai tarpukariu net tik dalyvavo miesto tarybos veikloje, tačiau teikė įvairią pagalbą mieste besikuriančiam 1-ajam pėstininkų pulkui. M. Bokšickis taip pat rūpinosi ir Alytaus gaisrų gesinimo sistemos tobulinimu, suprojektavo neužšąlančias ir neuždumblėjančias požemines vandens talpyklas.

„Alytuje buvo labai didelė žydų bendruomenė, kurios šiandien nebeturime. Ilgus metus buvo kalbėta, kad reikia įamžinti šių žmonių atminimą, ypač tų, kurie smarkiai prisidėjo prie Alytaus miesto gyventojų – tiek žydų, tiek lietuvių – gerovės. Mendelio Bokšickio ir Šmuelio Beiralo nuopelnai miestui labai dideli“, – sako Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokytoja Meilė Platūkienė. Atminimo akmenų dėjimą Alytuje M. Platūkienė kartu inicijavo kartu su Alytaus Putinų gimnazijos mokytoja Vilija Baguckiene, iniciatyvą parėmė Lietuvos žmogaus teisių centras ir Alytaus miesto savivaldybė.

Giminaičio iniciatyva Atminimo akmuo šiandien įdedamas ir Hiršui Kalmanavičiui, mokytojui, Alytuje dirbusiam dvidešimt metų. Visi trys Alytuje įamžinami žydai Holokausto neišgyveno: M. Bokšickis žuvo Vilniaus gete, Š. Beralas ir H. Kalmanavičius nužudyti akcijų Alytuje metu.

Rytoj Holokausto metu nukentėję žydai bus įamžinti ir Žemaitijoje bei Aukštaitijoje. Vietos mokytojų pastangomis Plungėje bus atmenami Maša Rolnikaitė ir Mendelis Rilas, Kuliuose – Eta Odesaitė, Ukmergėje – Josefas Zusmanovičius ir Mauša Levi.

„Visi šie žmonės – įdomios asmenybės, kurių likimai – labai sudėtingi. Kviečiame susipažinti su šiais žmonėmis puslapyje www.atminimoakmenys.lt ir lankyti akmenis, pamatyti vietas ir erdves, kuriose vyko Holokausto metu sunaikintas gyvenimas“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro atstovė Simona Gaidytė.

Atminimo akmenys – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas. Šie akmenys įrengiami prie buvusių namų, mokymosi įstaigų ar darbo vietų, taip primenant, kad Holokausto metu nukentėjo arba žuvo konkretūs žmonės, kūrę vietos bendruomenes.

Šiuo metu yra įmontuota beveik 70 000 tokių atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi. Lietuvoje Atminimo akmenys įrengti Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Jurbarke. Panevėžio akmenys atmena Holokausto metu nukentėjusius romus.

Tekstas parengtas įgyvendinant projektą „Mokantis istorijos“, kurį finansuoja „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondas“ (GVF) ir fondas „Remembrance, Responsibility, Future“ (EVZ). Projektą įgyvendina – Lietuvos žmogaus teisių centras.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki