Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Skaitinys

Lytiškai plintanti infekcija ar prezervatyvas – ką pasirinksi?

"Ką renkiesi?", Miglės Anušauskaitės piešinys.

Vaida Tretjakova | 2015 12 30

Jei tu ir tavo partneris/ė sutarėte, kad abu norite mylėtis bei pasirinkote jums priimtiną kontracepcijos priemonę, nepamiršk, kad lytinių santykių metu reikia saugotis ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI).

Kasmet pasaulyje diagnozuojama 500 milijonų LPI atvejų, Lietuvoje kiekvienais metais jomis užsikrečia ir kelios dešimtys moksleivių. Apskritai, 15 – 24 metų amžiaus jaunimas yra viena pagrindinių LPI rizikos grupių, nes būtent joje registruojama daugiausiai tokių infekcijų Europoje.

Tad jei nenori „pasigauti“ infekcijos, kurios neigiamus padarinius gali tekti kęsti visą likusį gyvenimą, skaityk toliau ir rasi svarbiausią informaciją, kaip išvengti LPI arba užsikrėtus kuo greičiau jas atpažinti.

LPI užsikrečiama nuo infekuoto partnerio sekso metu tiek heteroseksualiuose, tiek homoseksualiuose santykiuose. Patikimiausias būdas to išvengti – neturėti lytinių santykių arba palaikyti seksualinius ryšius tik su vienu partneriu/e, kuris neserga LPI. Vis dėlto, tavo partneris/ė gali nežinoti, kad yra infekcijos nešiotojas/a, nes kai kuriems žmonėms LPI simptomai visai nepasireiškia arba jie pasirodo tik praėjus nemažam laiko tarpui nuo užsikrėtimo. Taip pat net jei atsiranda infekcijos požymiai, ne visi juos atpažįsta, todėl nesikreipia į gydytoją ir nesužino apie savo ligą.

Būtent todėl santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvą, nes tai vienintelė kontraceptinė priemonė, kuri ne tik apsaugo nuo neplanuoto nėštumo, bet ir mažina užsikrėtimo tikimybę (nepamiršk, kad siekiant apsisaugoti nuo LPI, prezervatyvą reikia naudoti ne tik vaginalinių, bet ir oralinių bei analinių santykių metu!).

Šiuo metu medicinai žinomos apie 30 LPI, dauguma jų išgydomos, tačiau keletu susergama visam gyvenimui (pavyzdžiui, ŽIV infekcija). Pagrindinės, kuriomis sergama dažniausiai yra chlamidiozė, gonorėja, sifilis, žmogaus papilomos (ŽPV) virusinė infekcija, lytinių organų herpes virusinė infekcija, ŽIV.

pirma

Dažnai liga turi taip vadinamą inkubacinį periodą, kai užsikrėtus kurį laiką nepasireiškia jokie simptomai. Pavyzdžiui, sifilio požymių gali nebūti net 3 mėnesius nuo užsikrėtimo, gonorėjos – savaitę, kaip jau minėta, kartais infekcijos požymiai visai nepasireiškia. Vis dėlto, galima išskirti keletą pagrindinių LPI simptomų: skausmingas, dažnas šlapinimasis, išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų, baltos apnašos varpoje, makštyje ar burnoje, išbėrimai ir karpos lytinių organų srityje, padidėję kirkšnių limfmazgiai, skausmas pilvo apačioje, kraujas lytinių santykių metu ar po jų, mėnesinių ciklo viduryje, išeinamosios angos perštėjimas ir skausmas, sąnarių skausmai. Jei pastebėjai kuriuos nors iš šių ar lentelėse minimų požymių, kuo greičiau kreipkis į gydytoją!

 antra

Pasitikrinti dėl LPI gali medicinos įstaigoje, kurioje esi priregistruotas/a, kreipdamasis į šeimos gydytoją, ginekologą arba gydytoją dermatovenerologą. Apsilankyti pas dermatovenerologą gali ir specializuotuose odos ir venerinių ligų centruose, kurie yra daugumoje didžiųjų miestų, siuntimo iš šeimos gydytojo nereikia. Tyrimus atlikti gali ir anonimiškai, tiesa, už anoniminį ištyrimą dažniausiai reikės sumokėti.

trecia

Keletas įstaigų, kuriose atliekami anoniminiai tyrimai dėl LPI ir gydymas:

Vilniuje: Vilniaus odos ir veneros ligų centras, Kauno g. 37

Kaune: Odos ir venerinių ligų klinika (Lietuvos sveikatos mokslų universiteto “Kauno klinikos” padalinys), Eivenių g. 2

Klaipėdoje: Odos ir venerinių ligų poliklinika, Jūros g. 4

Vilniuje neseniai pradėjo veikti pirmasis šalyje “Checkpoint: ŽIV prevencijos centras” (Kauno g. 3a – 102), kuriame tyrimai dėl ŽIV ir kitų LPI atliekami ne tik anonimiškai, bet ir nemokamai. Nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV gali ir kituose miestuose, įstaigų sąrašą rasi čia: http://www.demetra.lt/lt/ziv-testavimas.html

 ketvirta

Kuo anksčiau kreipsies į gydytoją ir pasitikrinsi, ypač jei turėjai lytinių santykių su nepažįstamu ar menkai pažįstamu partneriu/e ir nenaudojai prezervatyvo, tuo greičiau bus galima pradėti gydymą. Taip, tikėtina, ne tik išvengsi komplikacijų, bet ir neapkrėsi naujų partnerių.

 penkta

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro leidiniusMoksleivių švietimo apie ŽIV ir kitas lytiškai plintančias infekcijas (LPI) metodinės rekomendacijos“ (2014) ir „Lytiškai plintančių infekcijų prevencijos metodinės rekomendacijos“ (2014).

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki