Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Oriai gyventi bendruomenėje teisę turi ne visi

K. Levickaitė. Daliaus Naginevičiaus nuotr.

manoteises.lt | 2017 03 21

Kovo 22 d.  visuomenės psichikos sveikatos srityje dirbantys ekspertai kalbės apie užstrigusią globos namų pertvarką Lietuvoje. Diskusijos „Ar visi turi teisę oriam gyvenimui bendruomenėje?“ dalyviai teigia, kad uždaros institucijos neskatina gyventojų savarankiškumo, prisideda prie izoliacijos ir diskriminacijos įtvirtinimo.

Dar 2012 metais įgyvendindama tarptautinis įsipareigojimus Lietuva nutarė pertvarkyti globos namų sistemą bei vystyti bendruomenines paslaugas. Deja, ES lėšomis finansuojamas procesas jokių apčiuopiamų rezultatų kol kas nedavė. Institucinė kultūra globos namuose vis dar grubiai pažeidžia Jungtinių Tautų (JT) neįgaliųjų teisių konvenciją.

„Lietuva jau yra investavusi milijonus eurų Europos Sąjungos struktūrinės paramos į globos institucijų sienas, taigi, ir į žmogaus teisių pažeidimus. ES aiškiai nurodė, kad daugiau nė euro tam skirti negalima – lėšos privalo būti nukreiptos į paslaugų bendruomenėje infrastruktūros kūrimą. Tačiau mes, šio proceso stebėjai, nesame įsitikinę šiandieninių investicijų efektyvumu. Atvirkščiai, yra daug ženklų, bylojančių apie šio proceso neefektyvumą. Tad svarbu nelaukti 2020-ųjų – pertvarkos plano ir investicijų pabaigos, o jau dabar diskutuoti ir imtis priemonių, siekiant kuo produktyviau spręsti itin skaudžią socialinės atskirties problemą mūsų šalyje“, – sako viena iš diskusijos organizatorių, „Psichikos sveikatos perspektyvos“ direktorė Karilė Levickaitė.

Šalyje šiuo metu globos namuose suaugusiems ir vaikams, turintiems proto ar psichikos negalią, gyvena daugiau nei 6 tūkstančiai žmonių – palatose, kur jų teisė į privatumą ir žmogaus orumą apribota, o galimybės išvykti gyventi į bendruomenę – minimalios.

Organizatoriai teigia, kad visi šie globos namų gyventojai galėtų gyventi bendruomenėje, nemaža jų dalis ir dirbti. Nepaisant to, vyksta atvirkštinis procesas: du šimtai žmonių nuolat laukia eilėje, kad patektų į uždaras globos įstaigas, nes reikalingų paslaugų ir pagalbos jiems ir jų artimiesiems bendruomenėje nėra.

Globos namų pertvarka persipynusi ir su kitomis visuomenės problemomis: psichikos sveikatos stigma ir psichosocialinės pagalbos trūkumu kiekvienam iš mūsų, neefektyviu ES lėšų panaudojimu, vangiais pokyčiais užsitęsusia įvairių visuomenės grupių atskirtimi bei silpnu pilietinės visuomenės vaidmeniu kuriant bendruomeninę kultūrą atvirą visiems.

Diskusijoje dalyvaus: VšĮ Psichikos sveikatos perspektyvos direktorė Karilė Levickaitė, LR Seimo narė Monika Navickienė, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Vilniaus universiteto docentė  Eglė Šumskienė, kiti valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus atstovai.

Renginys prasideda 15 val. LR Seimo Europos Informacijos biure (Gedimino pr. 53).

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki