Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Švedijos monarchų vizito proga organizuotame renginyje – klausimas apie cenzūrą

Gintarinė širdis

manoteises.lt nuotr.

manoteises.lt | 2015 10 08
Komentarų skaičius

1

Pristatant vaikų literatūrai skirtą konferenciją Seime, užduotas klausimas ir apie literatūros cenzūrą Lietuvoje. Klausimą apie knygos „Gintarinė širdis“ atvejį spaudos konferencijos žiūrovas internetu skyrė literatūros ekspertui ir kritikui Kęstučiui Urbai. Ekspertas į klausimą apie viešai „homoseksualizmo propaganda“ įvardytą knygą atsakė spaudos konferencijoje dalyvaujant Švedijos instituto atstovui Henrikui Selinui, Stokholmo miesto bibliotekų tinklo vadovei Kati Hoflin, kultūros ministrui Šarūnui Biručiui.

„Kaip vertinate Lietuvoje susidariusią situaciją, kai po 25 nepriklausomybės metų turime pirmąjį vaikų literatūros cenzūros atvejį: pasakų knyga „Gintarinė širdis“ buvo išimta iš prekybos „už homoseksualizmo propaganadą“. Tai žodžio laisvės ribojimas ar normali praktika demokratinėje valstybėje?, – K. Urbos klausė transliacijos žiūrovas.

Gerai šalyje žinomas vaikų literatūros ekspertas ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojas teigė, kad homoseksualumo tema egzistuoja pasaulio vaikų ir paauglių literatūroje, o Lietuvoje reikėtų išmokti subtiliai kalbėti šia tema: „Kaip tik per pirmąją paskaitą šiame semestre po paskaitos prie manęs priėjo studentė ir paklausė mano nuomonės apie knygą. Ji sakė, kad perskaitė knygą ir nelabai supranta, kodėl ji buvo uždrausta. Taigi nuomonių yra labai įvairių. Ta knyga yra ne tik apie tą temą, kuri čia labai sureikšminta. Ta knyga yra apie toleranciją ir mes, be abejo, turime apie toleranciją kalbėti, svarstyti. Bet ta tolerancija turbūt yra ne tik tai, kad mes pripažįstame, kad tokios knygos egzistuoja, bet taip pat turime pripažinti kiekvienos mamos ir tėvo tokias knygas skaityti savo vaikams ar neskaityti.  Aš manau, kad gal ir per didelis sureikšminimas šito leidinio. Šita tema tikrai egzistuoja pasaulio vaikų ir paauglių literatūroje ir netgi aš žinau vieną „Anderseno“ premijos laureatą, kuris ir visą ciklą paaugliams ta tema yra parašęs, tai vaizduoja labai problemiškai ir labai subtiliai. Ir manau, kad mes sugrįšime prie tų temų ir apie jas bus kalbama, visiems reikia išmokti tauriai, labai subtiliai kalbėti“, – sakė K. Urba.

Spaudos konferencijoje pristatyta tarptautinė konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos – socialiniams pokyčiams 2015“, skirta Švedijos Karaliaus Karlo XVI Gustavo ir Karalienės Silvijos valstybinio vizito į Lietuvą proga.

Knygos „Gintarinė širdis“ autorė Neringa Dangvydė šiais metais nominuota žmogaus teisių kino festivalio „Nepatogus kinas“ apdovanojimui už žodžio laisvės ir saviraiškos stiprinimą Lietuvoje.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. hm

    taigi autorė apgavo LEu leidyklą, kiek ma žinoma, pateikdama be redagavimo leidinį spausdinimui, tai ta košė ir privirta buvo