Skaičiuojama, kad pasaulyje psichikos sveikatos sutrikimus kasmet patiria beveik 800 milijonų žmonių. Ši diena skirta didinti dėmesingumą psichikos sveikatai, supažindinti visuomenę su psichikos ligų priežastimis ir skatinti jų nestigmatizuoti.
Pasaulinės psichikos sveikatos dienos minėjimą 1992 m. inicijavo Pasaulinė psichikos sveikatos federacija (WFMH). Nuo 1994 m. Pasaulio sveikatos organizacija kasmet skelbia problemą, į kurią tais metais siūlo koncentruoti visuomenės ir valdžios institucijų dėmesį.
Dažniausiai sutinkami psichikos sveikatos sutrikimai yra nerimas, depresija, priklausomybės nuo alkoholio ir narkotikų bei bipolinis sutrikimas.
Nors psichikos sveikatos ligos yra tokios pat svarbios kaip ir fiziniai sutrikimai, tačiau dėl egzistuojančios stigmos, žinių trūkumo ir ribotos prieigos prie sveikatos paslaugų, daugybė žmonių nesulaukia tinkamos pagalbos. 75 – 95%, žmonių, turinčių psichikos sveikatos sutrikimų ir gyvenančių vidutinių ar žemų pajamų šalyse, neturi tinkamos prieigos prie psichikos sveikatos paslaugų. Tyrimai rodo, kad gali prabėgti net 15 metų, kol pacientams yra suteikiama medicininė, socialinė ir psichologinė pagalba, kurios jiems reikia kiekvieną dieną.
Lietuvoje didžiausią nerimą kelia savižudybių statistika, patyčių paplitimo mastai ir vaikų psichikos sveikatos rodikliai.
Ši diena kviečia būti sąmoningesniems tiek savo, tiek aplinkinių psichikos sveikatos atžvilgiu, nebijoti ieškoti pagalbos.