Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Balandžio 24 d. minime Tarptautinę džinsų dieną. Kodėl Džinsų diena – visai ne apie madą ar rūbų pramonę?

1992 m. Muro Lucano mieste, Italijoje, per pirmąją savo vairavimo pamoką, buvo išprievartauta 18 metų mergina. Pusamžis, 45 metų vairavimo instruktorius ypač jauną merginą nusivežė į atokią vietą, privertė ją išlipti iš transporto priemonės, jėga numovė vieną džinsų klešnę ir išprievartavo. Vairavimo instruktorius pagarsino, kad jei mergina kam nors praneš apie išprievartavimą, jis ją nužudysiąs. Grįžusi namo mergina iš karto papasakojo tėvams, kas nutiko.

Nors iš pradžių prievartautojas sulaukė nepalankaus žemesnės instancijos teismo sprendimo, 1998 m. byla pasiekė Italijos Aukščiausiąjį teismą. Pastarasis priėmė skandalingą sprendimą: anot teismo, išprievartauta mergina dėvėjo ypač aptemptus džinsus, kuriuos nuimti nuo jos kūno prievartautojas vienas nebūtų gebėjęs. Todėl teismas priėjo išvados, kad seksualinis aktas vyko abipusiu sutikimu ir prievartautoją išteisino.

Po tokio teismo sprendimo Italijoje kilo pasipiktinimas ir protestai. Jau kitą dieną Italijos parlamento narės apsirengė džinsais ir surengė protesto akciją laikydamos plakatus, kritikuojančius sprendimą: „Džinsai – albi išprievartavimui“ ir panašius. Anuomet prie jų neprisijungė ne vienas Italijos parlamento narys – vyras. Tik po dešimties metų, 2008 m., Italijos Aukščiausias teismas panaikino ankstesnį sprendimą.

Žinia apie seksualinės prievartos atvejį Italijoje ir 1998 m. šalies Aukščiausiojo teismo sprendimą pasklido tarptautiniu mastu. Pavyzdžiui, šiandien apie dvidešimt JAV valstijų oficialiai mini Tarptautinę džinsų dieną.

Balandis pasaulyje ir Lietuvoje minimas kaip mėnuo prieš seksualinę prievartą.  Balandžio 24 dieną visos ir visi kviečiami apsirengti džinsinėmis kelnėmis ir taip parodyti solidarumą su seksualinį smurtą patyrusiomis moterimis, bei priminti, kad seksualinis smurtas yra nusikaltimas, kuris niekada negali būti pateisinamas aukos dėvėtais rūbais. Ši diena siekia atkreipti dėmesį į seksualinio smurto problemas ir kovoti su aukų kaltinimu, dažnai pagrįstu jų apranga ar elgesiu.

Seksualinio smurto problemos mastai pasaulyje yra stulbinantys: kas trečia moteris per savo gyvenimą patiria seksualinį smurtą ar priekabiavimą. Lietuvoje, nors vis daugiau dėmesio skiriama šios problemos viešinimui, vis dar trūksta efektyvios prevencijos ir pagalbos priemonių, o daugelis atvejų lieka nepranešti dėl baimės, gėdos ar nepasitikėjimo teisėsauga. Ši diena taip pat yra proga pabrėžti, kad pagalba seksualinio smurto aukoms turi būti pasiekiama ir veiksminga. Lietuvoje aukos gali kreiptis į specializuotus pagalbos centrus, taip pat naudotis emocinės ir psichologinės paramos linijomis.

Svarbu suprasti, kad švietimas, solidarumas ir visuomenės sąmoningumo kėlimas yra būtini žingsniai siekiant sumažinti seksualinio smurto mastus ir sukurti saugią aplinką kiekvienam. Jei patyrėte seksualinį smurtą ar jį patyrė artimas žmogus, neprivalote su tuo susidoroti vieni – puslapyje www.prabilk.lt sužinosite, kaip padėti sau bei aplinkiniams.

Atgal į kalendorių mygtukas