Tarptautinė genocido aukų atminimo diena minima kasmet gruodžio 9 d., siekiant pagerbti genocido aukas ir skatinti valstybes imtis veiksmų, kad būtų užkirstas kelias šiam sunkiam tarptautiniam nusikaltimui. Šios dienos minėjimą 2015 m. paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, pasirinkdama datą, kuri sutampa su 1948 m. priimtos Konvencijos dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį patvirtinimu.
Genocidas – tai sistemingas žmonių grupių naikinimas dėl jų etninės, religinės, rasinės ar kitokios tapatybės, kurį tarptautinė teisė laiko vienu sunkiausių nusikaltimų žmonijai. Istoriškai šis terminas buvo suformuluotas siekiant apibrėžti ir užkirsti kelią tokiems nusikaltimams, kaip vykdyti Holokausto metu, tačiau genocido aktai vis dar kelia grėsmę įvairiose pasaulio dalyse.
Šią dieną kviečiama pagerbti genocido aukas, remti išgyvenusius ir atkreipti dėmesį į būtinybę stiprinti tarptautinę atsakomybę bei bendradarbiavimą užkertant kelią genocidui. Švietimas ir istorinės atminties puoselėjimas yra pagrindiniai šios dienos akcentai – valstybės ir visuomenės raginamos mokyti apie genocido priežastis ir pasekmes, stiprinti žmogaus teisių apsaugą bei skatinti toleranciją, kad būtų užkirstas kelias panašioms tragedijoms ateityje.
Lietuvoje genocido aukų atminimui skiriamas ypatingas dėmesys. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras inicijuoja renginius ir projektus, skirtus Holokausto aukoms atminti bei šviesti visuomenę apie represijas ir genocido aktus Lietuvos istorijoje.
Tarptautinė genocido aukų atminimo diena primena, kad kovoti su neapykanta, diskriminacija ir žmogaus teisių pažeidimais yra visos tarptautinės bendruomenės atsakomybė. Tik kolektyvinėmis pastangomis galime užtikrinti, jog „niekada daugiau“ būtų daugiau nei tik pažadas.