Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Kovo 15 d. minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena. Diena į Atmintinų dienų įstatymą įtraukta 2022 m.

1941–44 m., Lietuvoje, kaip ir kitose nacių Vokietijose okupuotose valstybėse, vykdytas Holokaustas – masiškai žudyti, į getus arba į priverstinio darbo stovyklas varyti vietos žydai bei romai. Prie Lietuvos žydų bei romų naikinimo prisidėjo ir vietos gyventojai bei kolaboravusios institucijos.

Tačiau nepaisant didelės grėsmės savo ir artimųjų gyvybėms, dalis vietos gyventojų gelbėjo pasmerktuosius mirti (daugiausia žinoma apie išgelbėtus žydų tautybės asmenis).

Kiek tiksliai būta gelbėtojų, nustatyti sunku: dėl veiklos pavojingumo gelbėtojai tai slėpė nuo aplinkinių, apie gelbėjimą mažai kalbėta ir po Antrojo pasaulinio karo. Skaičiuojama, kad vienos žydų šeimos gelbėjimui neretai reikėdavo derinti keletos pagalbininkų pastangas, dažnai keisti slėptuves. Istorikai spėja, kad nacių okupacijos metais Lietuvoje buvo gelbėjami ir slepiami apie 2500-4000 žydų, tame dalyvaujant maždaug dešimt kartų daugiau žmonių (apie 25 000).

Asmenis, kurie gelbėjo žydus, Lietuvos valstybė apdovanoja Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. 1953 m. Izraelio Knesetas priėmė įstatymą, kuriuo įsteigtas Jad Vašem muziejus. Viena iš muziejaus funkcijų – išsiaiškinti asmenis, kurie dėl nesavanaudiškų paskatų gebėjo žydus Holokausto metu, ir suteikti jiems Pasaulio tautų teisuolio vardą.

Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu beveik 1600 Lietuvos piliečių, gelbėjusių žydus nacių okupuotoje Lietuvoje, yra apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. 2021 m. duomenimis, 921 asmenys iš jų  Jad Vašem muziejaus yra pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais.

Kovo 15-oji kaip Lietuvos žydų gelbėtojų diena parinkta prisimenant Vilniaus geto žydų gelbėtoją Oną Šimaitę. 1966 metų kovo 15 dieną ji tapo pirmąja lietuve, kuriai buvo suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas. Dirbdama Vilniaus universiteto bibliotekoje, O. Šimaitė tapo Vilniaus geto ryšininke, slėpė pabėgėlius, ieškojo slapstymo vietų vaikams, nešė į getą ginklus ir šaudmenis, laiškus, o iš ten išnešdavo slėpti žydų kultūros vertybes.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta apie 195 tūkst. žydų. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų.

Atgal į kalendorių mygtukas
Grafinis elements
Grafinis elements