Nacionalinė emancipacijos diena Lietuvoje pradėta minėti 2017 metais, siekiant paskatinti diskusijas apie demokratijos kokybę, lyčių lygybę bei marginalizuotų grupių emancipaciją Lietuvoje. Ši diena pasirinkta vasario 17 d., prisimenant 1918 m. tada moterų surengtą pirmąją protesto akciją nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje. Jos reikalavo, kad būtų įtrauktos į Lietuvos Tarybą, ir tai tapo svarbiu momentu ne tik kovos už moterų teises kontekste, bet ir visos Lietuvos politinio ir socialinio gyvenimo istorijoje.
Nors nepriklausomos Lietuvos išvakarėse moterys buvo politiškai aktyvios ir įsitraukusios į valstybės kūrimo procesus, galimybė dalyvauti Lietuvos Tarybos veikloje ir 1918 m. vasario 16 d. pasirašyti garsųjį Lietuvos Nepriklausomybės Aktą iš jų buvo atimta.
Jau kitą dieną po nepriklausomybės akto pasirašymo, 1918 m. vasario 17 d., visuomenininkės ir moterų teisių gynėjos išėjo į Kauno gatves, reikalaudamos kooptuoti (įtraukti) moteris į Lietuvos Tarybą.
1918 metų mitingas Kaune žymi vieną iš šios tęstinės kovos už lygias teises kulminacijų: netrukus po mitingo, moterys Tarybai įteikė peticiją, surinkusią apie 20 000 parašų. Ja reikalauta, kad Lietuvos Taryba „kooptavimo keliu pakviestų savo tarpan moteris, kurios dalyvautų visuose jos posėdžiuose ir darbuose <…>“.
Peticija iškelto tikslo nepasiekė, tačiau tapo svarbiu žingsniu moterų politinių teisių pripažinimo link: jau 1918 m. lapkričio 2 d. Laikinojoje Konstitucijoje moterims buvo suteikta rinkimų teisė. Šiuo klausimu Lietuva buvo viena iš pirmaujančių šalių pasaulyje, o tai – neabejotinai moterų solidarumo ir sutelktumo rezultatas, ne tik istorinė pergalė moterų judėjimui, bet ir svarbus demokratijos įtvirtinimo žingsnis šalyje.
2023 m. Seimas papildė Atmintinų dienų įstatymą, į jį traukdamas vasario 17 d. kaip Nacionalinę emancipacijos dieną. Ši diena skatina diskusijas apie lyčių lygybę, demokratiją ir socialinę atskirtį, prisimenant pirmąją viešą moterų kovą už savo teises nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje. Emancipacijos diena taip pat kviečia prisiminti šiuolaikinius iššūkius, su kuriais susiduria marginalizuotos grupės Lietuvoje ir visame pasaulyje, ir ragina stiprinti solidarumą bei veikti už socialinę lygybę ir teisingumą.