2014 m. kovo 1 d. buvo pirmą kartą švenčiama nulinės diskriminacijos diena. Šį minėjimą inicijavo Jungtinių Tautų kovos su AIDS programa (angl. UNAIDS), telkianti globalias pastangas kovoje su ŽIV ir ŽIV sergančių asmenų destigmatizacija.
Šiuo metu ŽIV pasaulyje serga beveik 40 milijonų žmonių, o XX a. antroje pusėje virusui sparčiai plintant, žmonėms buvo ypač sunku sulaukti pagalbos, nes diagnozė buvo asocijuojama su stigmatizuotomis visuomenės grupėmis: LGBTQ+ bendruomene, tautinių mažumų atstovais, narkotikus vartojančiais asmenimis. Dėl diskriminuojančio požiūrio į sergančiuosius, jiems buvo sunku gauti reikiamą pagalbą ir palaikymą, o moksliniai tyrimai buvo vykdomi labai lėtai. 2023 metų Jungtinių Tautų duomenimis, 53% visų žmonių, gyvenančių su ŽIV diagnoze, sudarė moterys ir mergaitės, o gausus užsikrėtimų tarp moterų skaičius glaudžiai susijęs su seksualiniu išnaudojimu ir nelygiaverte prieiga prie medicinos paslaugų.
Pasaulinė šios dienos tema kasmet būna skirta tam tikrai žmogaus teisių sričiai. Pavyzdžiui, 2023 m. šios dienos tema buvo „Išgelbėk gyvybes: dekriminalizuok“ (angl. Save lives: Decriminalise), įkvėpta išties gąsdinačių faktų: 134 šalys aiškiai kriminalizuoja arba kitaip persekioja ŽIV plitimą, neatskleidimą ar užkrėtimą; 20 šalių kriminalizuoja ir/arba persekioja translyčius asmenis; 153 šalys kriminalizuoja bent vieną sekso darbo aspektą; 67 šalys kriminalizuoja sutikimu pagrįstus tos pačios lyties asmenų seksualinius santykius.
Be kovos su diskriminacija dėl sveikatos būklės, diena skirta pasipriešinti visų formų diskriminacijai: dėl lyties, rasės, tautybės, kalbos, seksualinės orientacijos, socialinės ar ekonominės padėties ir kt. Organizacija pabrėžia, kad diskriminacija darbe, mokykloje, sveikatos priežiūros įstaigose ir kitose gyvenimo srityse riboja žmonių galimybes bei potencialą visapusiškai ir prasmingai dalyvauti visuomenės gyvenime, rūpintis savimi ir savo aplinka.
Kovos su diskriminacija dėka šiandien visame pasaulyje vis daugiau žmonių gauna galimybę ne tik gydytis, bet ir gyventi visavertį gyvenimą, tačiau ji vis dar yra didelė kliūtis visame pasaulyje. Įvairios iniciatyvos siekia mažinti ne tik socialinę izoliaciją, bet ir suteikti galimybes visiems dalyvauti aktyviame ir sveikame gyvenime.