Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Dažnai solidarumui su žmonėmis, turinčiais Dauno sindromą, apsimauname skirtingas kojines. Kodėl?

Ši tradicija kilo iš paprasto, bet reikšmingo simbolio – kojinių forma primena chromosomas, o jų skirtingos spalvos ir raštai simbolizuoja žmonių įvairovę. Kovo 21-oji, Tarptautinė Dauno sindromo diena, pasirinkta neatsitiktinai: žmonės, turintys Dauno sindromą, dažniausiai turi tris chromosomas 21-oje chromosomų poroje. Skirtingos kojinės šią dieną tapo universaliu būdu atkreipti dėmesį į sindromą, skatinti toleranciją ir šviesti visuomenę.

Tarptautinė Dauno sindromo diena pradėta minėti 2012 metais Jungtinių Tautų iniciatyva. Ši diena ne tik skatina solidarumą, bet ir primena apie būtinybę sudaryti sąlygas žmonėms, turintiems Dauno sindromą, gyventi visavertį gyvenimą. Tai apima galimybes mokytis, dirbti ir aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime. Tuo pačiu diena siekia kovoti su stereotipais ir prietarais, kurie vis dar gajūs daugelyje visuomenių.

Nepaisant pasiekimų integracijos srityje, žmonės su Dauno sindromu vis dar dažnai susiduria su diskriminacija, socialine atskirtimi ir net neapykantos nusikaltimais. Kai kurie sukčiai pasinaudoja jų patiklumu, užmezga draugišką santykį ir siekia pasipelnyti – pavyzdžiui, išvilioti mobilųjį telefoną ar kitą turtą. Neapykantos kalba taip pat nėra retenybė. Dauno sindromo pavadinimas dažnai vartojamas kaip įžeidimas, bandant pažeminti kitus.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad tai yra sisteminės problemos. Socialinė izoliacija, stereotipų skatinimas ir nepakankamas dėmesys švietimo bei įdarbinimo programoms kuria kliūtis žmonėms su Dauno sindromu gyventi orų gyvenimą. Dėl to Tarptautinė Dauno sindromo diena yra ne tik solidarumo, bet ir veiksmų skatinimo diena – kiekvienas galime prisidėti prie geresnio supratimo, empatijos ir įtraukios visuomenės kūrimo.

Mūvėdami skirtingų spalvų kojines, ne tik išreiškiame paramą, bet ir primename, kad įvairovė yra mūsų stiprybė, o priimdami kitokius žmones, tampame geresne visuomene.

Apie neapykantos nusikaltimus ir neapykantos kurstymą galima pranešti manoteises.lt/pranesk

 

Atgal į kalendorių mygtukas