1948 – 1990 m. Pasaulio sveikatos organizacija klasifikavo homoseksualumą kaip psichikos sutrikimą. Klaida ištaisyta tik 1990 m. gegužės 17 d., kai Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja deklaravo, kad „homoseksualumas nėra liga, sutrikimas ar iškrypimas.“ Šia proga 2004 m. buvo pradėta kasmet gegužės 17 d. minėti Tarptautinę dieną prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją. Ja siekiama atkreipti dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria LGBTQI+ žmonės: diskriminaciją, neapykantos nusikaltimus ir smurtą. Pabrėžiama, kad žmogaus lytinė tapatybė ar seksualinė orientacija negali tapti pagrindu neapykantai, pažeidžiančiai žmogaus orumą ir sukeliančiai sunkias emocines ir fizines pasekmes.
LGBTQI+ bendruomenė vis dar susiduria su dideliais iššūkiais, kadangi diskriminacija dėl lytinės tapatybės ir seksualinės orientacijos vis dar yra paplitusi daugelyje pasaulio šalių.
Įvairių tyrimų duomenimis – 2019 m. neapykantos nusikaltimų tyrimas, 2021 m. LGBTQIA+ porų tyrimas – Lietuvoje šie asmenys susiduria su plataus spektro diskriminacija ir empatijos stygiumi visuomenėje, nėra užtikrinamos šių asmenų teisės. Bendruomenė patiria įvairias diskriminacijos formas – nuo užgauliojimų ir smurto iki teisinių ir socialinių diskriminacijų.
Lietuvoje LGBTQI+ asmenys dažnai patiria ne tik diskriminaciją ir neapykantą, bet ir didelį empatijos trūkumą iš visuomenės pusės. Daugelis jų susiduria su sunkumais integruotis į visuomenę, neretai kenčia nuo izoliacijos, atstūmimo ir diskriminacijos darbo vietose, švietimo įstaigose bei socialinių paslaugų įstaigose. Taip pat vis dar dažnai nepaisoma šių asmenų teisės į lygybę ir saugumą, o homofobijos sukelti konfliktai ir diskriminacija gali kelti grėsmę ir nacionaliniam saugumui.
Vis daugiau šalių imasi priemonių, kad užtikrintų LGBTQI+ asmenų teises ir užkirstų kelią diskriminacijai. Lietuvoje taip pat ypatingai svarbu užtikrinti šių žmonių teisių apsaugą, skatinti socialinę įtrauktį ir keisti visuomenės požiūrį. Tarptautinė diena prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją suteikia progą ne tik išreikšti solidarumą su LGBTQI+ asmenimis, bet ir prisidėti prie kovo su diskriminacija, skatinti pagarbą ir empatiją visuomenėje.
Lietuvoje ši diena pirmąkart minėta 2007 m. Lietuvos nacionalinei lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių (LGBT) asmenų teisių organizacijai LGL surengus „Vaivorykštės dienų“ renginius.