Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Balandžio 24 d. minime Tarptautinę džinsų dieną. Kodėl Džinsų diena – visai ne apie madą ar rūbų pramonę?

1992 m. Muro Lucano mieste, Italijoje, per pirmąją savo vairavimo pamoką, buvo išprievartauta 18 metų mergina. Pusamžis, 45 metų vairavimo instruktorius ypač jauną merginą nusivežė į atokią vietą, privertė ją išlipti iš transporto priemonės, jėga išmovė vieną džinsų klešnę ir išprievartavo. Vairavimo instruktorius pagarsino, kad jei mergina kam nors praneš apie išprievartavimą, jis ją nužudysiąs. Grįžusi namo mergina iš karto papasakojo tėvams, kas nutiko.

Nors iš pradžių prievartautojas sulaukė nepalankaus žemesnės instancijos teismo sprendimo, 1998 m. byla pasiekė Italijos Aukščiausiąjį teismą. Pastarasis priėmė skandalingą sprendimą: anot teismo, išprievartauta mergina dėvėjo ypač aptemptus džinsus, kuriuos nuimti nuo jos kūno prievartautojas vienas nebūtų gebėjęs. Todėl teismas priėjo išvados, kad seksualinis aktas vyko abipusiu sutikimu ir prievartautoją išteisino.

Po tokio teismo sprendimo Italijoje kilo pasipiktinimas ir protestai. Jau kitą dieną Italijos parlamento narės apsirengė džinsais ir surengė protesto akciją laikydamos plakatus, kritikuojančius sprendimą: „Džinsai – albi išprievartavimui“ ir pan. Anuomet prie jų neprisijungė ne vienas Italijos parlamento narys – vyras. Tik po dešimties metų, 2008 m., Italijos Aukščiausias teismas panaikino ankstesnį sprendimą.

Žinia apie seksualinės prievartos atvejį Italijoje ir 1998 m. šalies Aukščiausiojo teismo sprendimą pasklido tarptautiniu mastu. Pavyzdžiui, šiandien apie dvidešimt JAV valstijų oficialiai mini Tarptautinę džinsų dieną.

Balandis pasaulyje ir Lietuvoje minimas kaip mėnuo prieš seksualinę prievartą.  Balandžio 24 dieną visos ir visi kviečiami apsirengti džinsinėmis kelnėmis ir taip parodyti solidarumą su seksualinį smurtą patyrusiomis moterimis, bei priminti, kad seksualinis smurtas yra nusikaltimas, kuris negali būti teisinamas aukos dėvėtais rūbais.

Jei patyrėte seksualinį smurtą ar jį patyrė artimas žmogus, puslapyje www.prabilk.lt sužinosite, kaip padėti sau bei aplinkiniams.

Atgal į kalendorių mygtukas
Grafinis elements
Grafinis elements