Prekyba žmonėmis – tai sudėtingas nusikaltimas, apimantis verbavimą, pervežimą, perdavimą, slėpimą ar žmonių kontrolės perėmimą panaudojant prievartą, grasinimus, apgaulę ar kitus piktnaudžiavimo būdus.
Egzistuoja įvairios prekybos žmonėmis formos: prekyba žmonėmis išnaudojimui sekse (79% atvejų), priverstinis darbas, vergija ar į vergiją panaši veikla, išnaudojimas nusikaltimų vykdymui, prekyba organais, priverstinės santuokos, vaikų pornografija, priverstinis moterų išnaudojimas surogatinei motinystei, vaikų išnaudojimas kariuomenėse ir kt. Ši nusikaltimo forma – ypač pelninga ir nekelianti didžiulės rizikos nusikaltėliui, tuo pačiu labai kompleksiška, nuolat randanti naujų išnaudojimo formų ir sunkiai apčiuopiama.
Pasaulio mastu prekybos žmonėmis statistika yra šokiruojanti – 2024 m. duomenimis, užfiksuota daugiau nei 109 tūkst. prekybos žmonėmis atvejų 172 šalyse. Maždaug kas ketvirta šio nusikaltimo auka yra vaikas. Rytų Europos šalys sudaro reikšmingą statistikos dalį nuo prekybos žmonėmis nukentėjusiųjų žmonių skaičiumi: aukos dažnai tampa išnaudojamos tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu. Dėl skirtingų socialinių, ekonominių ir politinių priežasčių prekybos žmonėmis aukos dažniausiai yra moterys, vaikai ir socialiai pažeidžiami asmenys.
Lietuvoje pastaraisiais metais didelis dėmesys skiriamas kovai su prekyba žmonėmis – vykdoma prevencinė veikla, teikiama parama aukoms ir jų šeimoms bei stiprinamas institucijų bendradarbiavimas. Nepaisant to, visuomenės sąmoningumas apie šią problemą dar nėra pakankamas. Tai ypač aktualu regionuose, kuriuose informacijos sklaida ir švietimas apie prekybos žmonėmis rizikas yra riboti.
2013 m. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja liepos 30 d. rezoliucijoje paskelbė šią dieną Tarptautine kovos su prekyba žmonėmis diena. Diena skirta šviesti visuomenę apie šią problemą, jos paplitimo mastą ir kompleksiškumą bei imtis efektyvesnių priemonių apsaugant aukas, užkirsti kelią šiam nusikaltimui. Kasmet Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuras akcentuoja ir organizuoja renginius susijusius su konkrečia su prekyba žmonėmis susijusia tema. 2024 metų tema – „Nei vienas vaikas neturi būti paliktas nuošalyje kovoje su prekyba žmonėmis“ (angl. Leave No Child Behind in the Fight Against Human Trafficking) – pabrėžia vaikų pažeidžiamumą ir būtinybę juos apsaugoti nuo prekybos žmonėmis grėsmių. Šiuo metu užfiksuotas rekordinis vaikų-aukų skaičius – apie 100 tūkst. Vaikai dažnai tampa prekybos žmonėmis taikiniais dėl skurdo, smurto namuose, karo konfliktų ar nepakankamos apsaugos sistemų.
Ši diena kviečia visuomenę ne tik įsitraukti į diskusijas, bet ir aktyviai prisidėti prie prevencijos, aukų gelbėjimo bei prekybos žmonėmis nusikaltimų likvidavimo visame pasaulyje. Lietuvoje taip pat svarbu stiprinti tarpsektorinį bendradarbiavimą, ugdyti visuomenės sąmoningumą bei užtikrinti aukų teisėtą apsaugą ir paramą.
Susidūrus su prekyba žmonėmis, pagalbą teikiančių organizacijų kontaktus galima rasti čia.