Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Tarptautinė migrantų diena minima kasmet gruodžio 18 d., siekiant atkreipti dėmesį į migrantų teises, jų indėlį į visuomenę bei iššūkius, su kuriais jie susiduria. Šią dieną 2000 m. paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, pažymint 1990 m. gruodžio 18 d. priimtą Tarptautinę konvenciją dėl visų migrantų darbuotojų ir jų šeimų narių teisių apsaugos. Paminėtina, jog Lietuva, kaip ir daugelis kitų Europos Sąjungos valstybių narių, nėra šios Konvencijos dalyvė, kadangi šis dokumentas laikomas sudėtingu įgyvendinti praktikoje, ypač dėl nuostatų, susijusių su neteisėtai gyvenančių migrantų teisių apsauga. Konvencija yra viena iš pagrindinių tarptautinių žmogaus teisių sutarčių, tačiau jos ratifikavimas paprastai siejamas su migrantus išduodančiomis valstybėmis, o migrantus priimančios šalys dažnai vengia prisiimti papildomus įsipareigojimus dėl socialinių, ekonominių ir politinių priežasčių.

Migrantai sudaro reikšmingą pasaulio gyventojų dalį – daugiau nei 281 mln. žmonių, arba 3,6 % visos žmonijos, gyvena už savo gimtosios šalies ribų. Migracija yra sudėtingas reiškinys, dažnai lemiamas ekonominių, politinių, aplinkos ar socialinių veiksnių. Šią dieną kviečiama didinti visuomenės sąmoningumą apie migrantų patiriamus sunkumus, tokius kaip diskriminacija, išnaudojimas, teisinių garantijų stoka ar priverstinis perkėlimas, bei akcentuoti jų teisę į orų gyvenimą, nepriklausomai nuo jų kilmės, statuso ar religijos.

Tarptautinė migrantų diena taip pat primena apie migrantų indėlį į priimančias visuomenes – jie praturtina šalių kultūras, ekonomiką ir inovacijas. Jungtinės Tautos ragina valstybes imtis konkrečių veiksmų, kad būtų užtikrinta migrantų apsauga ir skatinamas jų visavertis dalyvavimas visuomenės gyvenime.

Lietuvoje migracijos tema pastaraisiais metais tapo ypač aktuali dėl padidėjusio migrantų skaičiaus ir susidūrimo su humanitariniais bei politiniais iššūkiais. Nevyriausybinės organizacijos ir žmogaus teisių gynėjai ragina valdžios institucijas užtikrinti pagarbą migrantų teisėms, geresnes sąlygas prieglobsčio prašytojams ir tinkamą integracijos politiką. Pažymėtina, jog 2023 m. birželio 28 d. Lietuvos Konstitucinis Teismas priėmė sprendimą, kuriuo atstumimo (angl. pushbacks) praktika bei neteisėtai šalies sieną kirtusių migrantų sulaikymas ir priverstinis apgyvendinimas užsieniečių registravimo centruose pripažinti prieštaraujančiais Konstitucijai ir tarptautinei teisei. Šis sprendimas pabrėžia būtinybę Lietuvai laikytis tarptautinių įsipareigojimų, įskaitant Europos Žmogaus Teisių Konvenciją ir JT pabėgėlių teises ginančias nuostatas.

Tarptautinę migrantų dieną rengiami diskusijų forumai, renginiai bei kampanijos, skirtos pabrėžti migracijos klausimų svarbą ir priminti, kad užtikrinti orų gyvenimą migrantams yra ne tik tarptautinė, bet ir kiekvienos valstybės atsakomybė. Ši diena primena, jog humanizmas, solidarumas ir pagarba žmogaus teisėms turėtų būti kertiniai principai, sprendžiant migracijos iššūkius.

Atgal į kalendorių mygtukas