Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Kovo 8 d. Lietuvoje yra įprasta švęsti kaip „moters dieną“, dažniausiai dovanojant moterims gėlių, nes moterys dažnai vis dar laikomos „silpnąja“ ir „dailiąja“ lytimi. Tačiau šios dienos ištakos iš tiesų žymi moterų kovą už savo teises dalyvauti politiniame ir visuomeniniame gyvenime, o tuo pačiu kovą su „silpnosios“ ir „dailiosios“ lyties stereotipais.

Gabijos Bubnytės iliustracija.

Nors kovo 8 d. turi stiprią asociaciją su Sovietų Sąjunga, kurioje ji buvo paskelbta kalendorine švente ir tapo laisvadieniu, šios dienos šaknys yra gilesnės.

XX a. pradžia buvo aktyvus laikmetis kovos už moterų teises prasme JAV, Rusijoje ir bene visoje Europoje. Teigiama, kad 1857 m. kovo 8 d. Niujorko drabužių siuvimo fabrike dirbusios moterys inicijavo protestą dėl labai prastų darbo sąlygų ir mažų algų, o po kelių mėnesių jos įkūrė pirmąją darbuotojų profesinę sąjungą. Praėjus 51 metams, 1908 m. vyko dar vienas didžiulis protestas – apie 15 000 moterų žygiavo reikalaudamos trumpesnių darbo valandų, geresnio atlygio ir balsavimo teisių.

1907 m. Vokietijos politikės Klaros Cetkin, vienos pirmųjų kovotojų už lygias moterų ir vyrų teises, iniciatyva Štutgarte buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija. Konferencijos metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją, kovojančią už moterų teises, o tai prisidėjo prie vis augančio moterų teisių aktyvizmo.

1917 m. kovo 8 d. (pagal Grigaliaus kalendorių) dešimtys tūkstančių moterų rinkosi Nevskio prospekte, Petrograde (dabartinis Sankt Peterburgas), į 4 dienų „duonos ir taikos“ protestą, reikalaudamos duonos, taikos ir balsavimo teisės. Po šio protesto moterims buvo suteikta teisė balsuoti. Teigiama, kad protestai prisidėjo prie Vasario Revoliucijos.

1975 m. buvo paskelbti Tarptautiniais moterų metais, o Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja ėmė minėti kovo 8 d. kaip Tarptautinę moterų dieną. Diena skirta švęsti socialinius, ekonominius, kultūrinius ir politinius moterų pasiekimus, plėsti sąmoningumą apie lyčių lygybę bei ieškoti galimybių lygybei didinti.

Lietuvoje taip pat vis ryškiau girdisi moterų teises ginančių organizacijų ir feministinių iniciatyvų balsai, pabrėžiantys, kad šios dienos proga daugeliui moterų svarbu ne gauti dovanų tulpių, o gyventi saugioje ir lygias teises užtikrinančioje visuomenėje.

Atgal į kalendorių mygtukas
Grafinis elements
Grafinis elements