Tarptautinė tolerancijos diena: kvietimas įžvelgti vertę įvairovėje
Tarptautinė tolerancijos diena, minima lapkričio 16-ąją, įkvepia pasaulį siekti atviresnio ir pagarbiau priimančio bendravimo tarp žmonių. Ši diena siekia priminti, jog tolerancija yra daugiau nei tik moralinė vertybė – tai politinė ir teisinė atsakomybė, kurios tikslas yra stiprinti lygiavertiškumą ir socialinį teisingumą tarp skirtingų bendruomenių. Šios idėjos buvo įtvirtintos 1995 m. lapkričio 16 d. UNESCO šalių narių priimtoje Tolerancijos principų deklaracijoje, kuri skelbia, kad kiekvienas žmogus turi teisę į gyvenimą, laisvę ir saugumą, nepriklausomai nuo savo rasės, lyties, tautybės, religinių pažiūrų, socioekonominės padėties ar kitų skirtumų.
Šią dieną Jungtinės Tautos skatina visuomenes ne tik priimti skirtingas kultūras ir tradicijas, bet ir aktyviai siekti geresnio tarpusavio supratimo. Tai – galimybė sustiprinti empatiją ir atjautą, pripažįstant, jog skirtingų kultūrų žmonės savo įvairove praturtina visą pasaulį, ugdydami mūsų savivoką ir socialinį sąmoningumą.
Lietuvoje Tarptautinė tolerancijos diena jau yra tapusi svarbia atmintina diena, įtraukta į kalendorių nuo 2013 m. Šia proga ypatingas dėmesys skiriamas kultūrinei įvairovei: primenama, jog mūsų šalyje gyvena per 150 skirtingų tautybių žmonių. Vilnius nuo seno buvo įvairių tautų, kalbų ir religijų miestas. XIV a. pabaigoje į jį atsikėlė karaimai, o vėliau Lietuvoje kūrėsi ir žydų, lenkų, rusų, totorių bendruomenės, kurios čia gyvena iki šiol, prisidėdamos prie šalies kultūros ir tradicijų. Vilniuje veikiantis Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras prisideda prie įvairių tautinių ir kultūrinių bendruomenių paveldo puoselėjimo, organizuodamas parodas, švietėjiškas programas ir diskusijas apie toleranciją, diskriminacijos mažinimą ir įvairovės pripažinimą.
Nors dauguma lietuvių vis dar įpratę gyventi homogeniškoje aplinkoje, pastaraisiais metais vis daugiau žmonių prisijungia prie toleranciją ir pagarbą įvairovei skatinančių iniciatyvų. Tokios iniciatyvos kaip „Lietuvos įvairovės chartija“, įtraukios darbo vietos ir LGBTQ+ organizacijų veikla rodo, kad visuomenė tampa vis atviresnė. Taip pat tarptautinė „Gyvosios bibliotekos“ iniciatyva, organizuojama ir Lietuvoje, kviečia dalyvius „skaityti“ gyvas knygas – žmones iš įvairių socialinių grupių, kuriuos visuomenė dažnai stigmatizuoja. Tai skatina atvirą dialogą ir mažina stereotipus, prisidedant prie empatijos ugdymo ir tolerancijos skatinimo.
Tarptautinės tolerancijos dienos proga raginama ieškoti bendrų sąlyčio taškų, pažinti ir priimti vieni kitų tradicijas, stiprinant visuomenės sanglaudą ir pagarbą kiekvieno asmens unikalumui. Tolerancija nėra vien tik pakantumas – tai aktyvus veiksmas, skirtas kurti teisingą ir atvirą visuomenę, kuri suvokia, kad įvairovė yra jos didžiausia vertybė.