Nuo 1992 m. minima Tarptautinė žmonių su negalia diena yra skirta ginti žmonių su negalia teises, didinti visuomenės supratimą apie šių žmonių padėtį bei skatinti didesnį ir visavertiškesnį jų įsitraukimą į politinį, socialinį, ekonominį ir kultūrinį gyvenimą.
Minint šią dieną taip pat siekiama mažinti stigmą ir diskriminaciją, ypač atkreipiant dėmesį į nematomas negalios formas, tokias kaip psichosocialiniai sutrikimai ar lėtinės ligos. Jungtinių Tautų Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 1.3 mlrd. žmonių pasaulyje gyvena su negalia, o tai sudaro maždaug 16 % pasaulio gyventojų.
2023 m. pabaigoje Lietuvoje gyveno apie 224,9 tūkst. asmenų su negalia.
Lietuva Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių konvenciją ratifikavo 2010 m. 2016 m. Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių komitetas, įvertinęs Lietuvos pateiktą Konvencijos įgyvendinimo ataskaitą, reiškė didelį susirūpinimą dėl nepakankamo žmonių su negalia savarankiškumo užtikrinimo, nepakankamo įtraukimo į bendruomenę bei švietimo sistemą, mažo užimtumo, prasta fizinės ir informacinės aplinkos pritaikymo infrastruktūros ir kt.
Žmonės su negalia buvo viena iš labiausiai Covid-19 pandemijos paveiktų visuomenės grupių, kuri dažnai susidūrė su:
- Ribotu priėjimu prie sveikatos priežiūros paslaugų;
- Didesne izoliacija ir sunkumais dirbant ar mokantis nuotoliniu būdu;
- Sustiprėjusia socialine atskirtimi.
Tarptautinę žmonių su negalia dieną primenama būtinybė valstybėms imtis veiksmų, siekiant užtikrinti žmonių su negalia visavertišką įsitraukimą į visuomenę, savarankišką gyvenimą be diskriminacijos, prieinamą ir įtraukią švietimo, darbo bei sveikatos sistemą.
Pastaruoju metu ypatingas dėmesys skiriamas ir inovacijoms bei technologijoms, kurios gali padėti žmonėms su negalia lengviau integruotis į visuomenę ir spręsti kasdienius iššūkius.