Lapkričio 25-oji – Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Smurtas prieš moteris ir mergaites – vienas iš labiausiai paplitusių žmogaus teisių pažeidimų pasaulyje.
Skaičiuojama, kad:
- 736 milijonai moterų – beveik viena iš trijų – bent kartą gyvenime patyrė fizinį ir (arba) seksualinį smurtą artimoje aplinkoje, partnerio bei nepartnerio seksualinį smurtą arba abu;
- Kas valandą pasaulyje 5 moterys nužudomos savo šeimos narių arba artimųjų;
- Mažiau nei 40 proc. smurtą artimoje aplinkoje patyrusiu moterų kreipiasi pagalbos.
- Policijoje užregistruoti 54 102 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje;
- Nukentėjo 5 901 asmuo, iš jų 82 % – moterys;
- Nužudyti 29 žmonės, iš jų 18 moterų (11 – partnerio rankomis).
Jungtinės Tautos išskiria tris pagrindines smurto rūšis – fizinis, seksualinis ir psichologinis, kuris dažnai pasireiškia per tokius veiksmus:
- artimo partnerio smurtas (mušimas, psichologinė prievarta, santuokinis išžaginimas, moterų žudymas);
- seksualinis smurtas ir priekabiavimas (prievartavimai, priverstiniai seksualiniai veiksmai, nepageidaujamas seksualinis pažanga, seksualinė prievarta prieš vaikus, priverstinės santuokos, priekabiavimas gatvėje, persekiojimas, priekabiavimas ir smurtas internete);
- prekyba žmonėmis (vergija, seksualinis išnaudojimas);
- moters genitalijų žalojimas;
- vaikų santuoka.
Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) tyrimu, smurtas dėl lyties ES kasmet kainuoja apie 366 mlrd. eurų, iš kurių smurtas prieš moteris sudaro 289 mlrd. eurų (79 %). Lietuvoje šie kaštai siekia 2,3 mlrd. eurų per metus.
Smurtas lyties pagrindu kyla dėl įsisenėjusių lyčių stereotipų ir per šimtmečius normalizuoto požiūrio, jog vyrai viešame ir privačiame gyvenime turi užimti galios pozicijas. Lapkričio 25-oji skirta paskatinti vyriausybes užtikrinti didesnį moterų saugumą ir teikti efektyvesnę pagalbą, reikalauti didesnės moterų ir vyrų lygybės. Šios dienos proga Europos Parlamentas ragina visas to nepadariusias Europos Sąjungos valstybes, įskaitant Lietuvą, kuo greičiau ratifikuoti Stambulo konvenciją, dar kitaip žinomą kaip Europos Tarybos Smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo konvenciją. Be to, 2024 metais priimta ES direktyva dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje, nustatanti privalomas taisykles, pavyzdžiui, kaip užtikrinti pagalbą nukentėjusioms moterims ar kaip bausti nusikaltėlius už platų nusikaltimų spektrą – nuo kibernetinio smurto (pavyzdžiui, grasinimų ir persekiojimo internete ar privačių nuotraukų dalijimosi be sutikimo) iki moterų lyties organų žalojimo ir priverstinių santuokų.
Jungtinės Tautos lapkričio 25 d. kviečia paminėti akcija „Nuspalvink pasaulį oranžine spalva“ (angl. „Orange the world“) ir taip priminti apie būtinybę efektyviau finansuoti pastangas mažinti smurtą prieš moteris, užtikrinti pagalbą smurtą patyrusioms moterims bei vykdyti efektyvesnę smurto prevenciją.
Lapkričio 25 dieną prasideda ir 16 aktyvizmo prieš smurtą prie moteris dienų, kuri tęsiasi iki gruodžio 10 d., Tarptautinės žmogaus teisių dienos. Šiuo laikotarpiu pilietinė visuomenė, valdžios institucijos bei verslai kviečiami didinti visuomenės sąmoningumą apie smurto lyties pagrindu žalą viešais renginiais bei akcijomis.
Jei nukentėjai nuo smurto artimoje aplinkoje, tai nėra tavo kaltė. Kreipkis nemokamos pagalbos į Specializuotus kompleksinės pagalbos centrus.