Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Žmogaus teisių kalendorius
Grafinis elementas

Lapkričio 25-oji – Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Smurtas prieš moteris ir mergaites  –  vienas iš labiausiai paplitusių žmogaus teisių pažeidimų pasaulyje.

Skaičiuojama, kad:

  • 736 milijonai moterų – beveik viena iš trijų – bent kartą gyvenime patyrė fizinį ir (arba) seksualinį smurtą artimoje aplinkoje, partnerio bei nepartnerio seksualinį smurtą arba abu;
  • Kas valandą pasaulyje 5 moterys nužudomos savo šeimos narių arba artimųjų;
  • Mažiau nei 40 proc. smurtą artimoje aplinkoje patyrusiu moterų kreipiasi pagalbos.

Jungtinės Tautos išskiria tris pagrindines smurto rūšis – fizinis, seksualinis ir psichologinis, kuris dažnai pasireiškia per tokius veiksmus:

  • artimo partnerio smurtas (mušimas, psichologinė prievarta, santuokinis išžaginimas, moterų žudymas);
  • seksualinis smurtas ir priekabiavimas (prievartavimai, priverstiniai seksualiniai veiksmai, nepageidaujamas seksualinis pažanga, seksualinė prievarta prieš vaikus, priverstinės santuokos, priekabiavimas gatvėje, persekiojimas, priekabiavimas ir smurtas internete);
  • prekyba žmonėmis (vergija, seksualinis išnaudojimas);
  • moters genitalijų žalojimas;
  • vaikų santuoka.

Lietuvoje, kaip visame pasaulyje, nuo smurto artimoje aplinkoje neproporcingai dažnai nukenčia moterys (82%), o didžioji smurtaujančiųjų dalis yra vyrai (91%). Smurtas lyties pagrindu kyla dėl įsisenėjusių lyčių stereotipų ir per šimtmečius normalizuoto požiūrio, jog vyrai viešame ir privačiame gyvenime turi užimti galios pozicijas.  Covid-19 pandemijos metu buvo pastebėta vadinamoji šešėlinė pandemija – dar labiau išaugę smurto artimoje aplinkoje mastai.

Lapkričio 25-oji skirta paskatinti vyriausybes užtikrinti didesnį moterų saugumą ir teikti efektyvesnę pagalbą, reikalauti didesnės moterų ir vyrų lygybės. Šios dienos proga Europos Parlamentas ragina visas to nepadariusias Europos Sąjungos valstybes, įskaitant Lietuvą, kuo greičiau ratifikuoti Stambulo konvenciją, dar kitaip žinomą kaip Europos Tarybos Smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo konvenciją.

Jungtinės Tautos lapkričio 25 d. kviečia paminėti akcija „Nuspalvink pasaulį oranžine spalva“ (angl. „Orange the world“) ir taip priminti apie būtinybę efektyviau finansuoti pastangas mažinti smurtą prieš moteris, užtikrinti pagalbą  smurtą patyrusioms moterims bei vykdyti efektyvesnę smurto prevenciją.

Lapkričio 25 dieną prasideda ir 16 aktyvizmo prieš smurtą prie moteris dienų, kuri tęsiasi iki gruodžio 10 d., Tarptautinės žmogaus teisių dienos. Šiuo laikotarpiu pilietinė visuomenė, valdžios institucijos bei verslai kviečiami didinti visuomenės sąmoningumą apie smurto lyties pagrindu žalą viešais renginiais bei akcijomis.

Jei nukentėjai nuo smurto artimoje aplinkoje, tai nėra tavo kaltė. Kreipkis nemokamos pagalbos į Specializuotus kompleksinės pagalbos centrus.

Atgal į kalendorių mygtukas
Grafinis elements
Grafinis elements