Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Komentaras

Jūratė Juškaitė. Aš esu mama

Jūratė Juškaitė

Jūratė Juškaitė, J. Stacevčiaus/ lrt.lt nuotr.

Jūratė Juškaitė, Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė | 2024 12 06

Šiandien įsigalioja istorinis teismo sprendimas. Vilniaus apylinkės teismas tos pačios lyties šeimoje gyvenančias moteris pripažino beveik prieš metus gimusio vaiko mamomis.

Tai mano šeima. Nuo šiandien esu savo dukros mama ne tik emociškai, tačiau ir „ant popieriaus“. Atsižvelgdamas į mano ir mano partnerės bendro gyvenimo, šeimos sukūrimo, vaiko planavimo ir susilaukimo aplinkybes, teismas priėmė individualizuotą sprendimą.

Nors teismo sprendimo įgyvendinimas gali užtrukti, tačiau nuo šiandien esu rami, kad galėsiu pasirūpinti savo vaiku kaip sugebu geriausiai – nuvežti ją į Santariškių priimamąjį, jei to prireiks. Manęs nebeklaus „o kas jūs tokia?“, kai dukrą nuvesiu kraujo tyrimams ar kai pirksiu vaistus vaistinėje. Galėsiu būti rami, kad jei man kas nors nutiks, mano vaikas paveldės savo mamos turtą, už tai nemokėdama mokesčių lyg būtume svetimos, ir daugelis kitų dalykų.

Nors teismo sprendimas individualizuotas, viliuosi, kad po jo kiek lengviau galės atsikvėpti ir kitos tos pačios lyties šeimos, auginančios vaikus: joms taip pat teks kreiptis į teismus, tačiau teigiamų poslinkių jau yra. Lietuvos teismai pademonstravo, kad jiems svarbesnis vaiko saugumas bei geriausi jos interesai, o ne tai, ką apie tokį sprendimą viena ar kita visuomenės grupė.

Prieškalėdinis stebuklas, kitaip nepavadinsi.

Vis dėlto stebuklais kliautis negalime. Patinka tai politikams ar nepatinka, sprendimus, susijusius su tos pačios lyties šeimomis ir jų saugumo užtikrinimu, priimti teks jiems. Lietuvoje gyvena daugiau nei pusė milijono žmonių, kurie niekada nebuvo susituokę. Tai didelis žmonių skaičius, dalis jų jau daugiau nei 20 metų laukia oraus partnerystės įstatymo.

Nors užvakar paskelbtoje naujosios Vyriausybės programoje priimti partnerystės įstatymą pabijota, tačiau Seimo sudėtis leidžia tikėtis proveržio šioje srityje su viena sąlyga – jei Lietuvos socialdemokratai pagaliau elgsis kaip socialdemokratai. Rekordinius 52 Seimo narius turinti frakcija pajėgi sutelkti pakankamą skaičių balsų įstatymo priėmimui.

Apie tai signalą jau siunčia ir Prezidentūra – iki šiol skeptiškai žiūrėjusi į partnerystės įstatymą bei palaikiusi LGBT+ bendruomenei nepriimtinas artimo ryšio pataisas, prieš kelias dienas Prezidentūra paragino spręsti lyčiai neutralios partnerystės klausimą.

„Ar įtrauks į Vyriausybės programą (partnerystės klausimą), ar neįtrauks – spręsti problemą vis tiek reikės“, – Prezidento poziciją perdavė jos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.

Norisi tik pakartoti, kaip žmogaus teisių srityje dirbantys žmonės sako jau ilgą laiką – nebeskirstykime žmones ir šeimas į vertus ir nevertus valstybės apsaugos. Nesaugumo kylančios dėl geopolitinės situacijos mūsų visuomenėje ir taip daug. Geopolitiką valdyti sunku, išspręsti tos pačios lyties šeimų saugumo klausimą užtenka vos kelių balsavimų Seime.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki