Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Ne tik „už ją“

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius (kampanijos „16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų" nuotr.)

Daiva Repečkaitė | 2014 11 25

Kaskart pagarsėjus itin žiauriems smurto prieš moteris incidentams, internetas sprogsta nuo maldavimų ir raginimų griežčiau bausti, atkeršyti, atsilyginti. Tačiau tiems, kas sistemingai domisi smurtu lyties pagrindu, akivaizdu, kad griežtos bausmės problemos nenaikina ir nuo smurtavimo neatbaido. Būtina pakeisti smurtą toleruojančią ir kasdiene pramoga paverčiančią kultūrą. O tam pasiekti vis dažniau atsigręžiama į vyrų indėlį į pokyčius. Jungtinių Tautų iniciatyva „Jis už ją“ (HeForShe) juda link 200 tūkst. vyrų parašų visame pasaulyje, Lietuvoje pasižadėjimą imtis veiksmų prieš moterų diskriminaciją ir smurtą prieš jas pasirašė, straipsnio rašymo metu, 246 vyrai (panašus skaičius pasirašė Irane, Jordanijoje ir Tailande). Lietuvoje pasižadėti ir pakviesti kitus vyrus siekti savo pavyzdžiu šiemet kviečia ir 16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų akcija.

Lietuvoje, kad visuomenė smurtą įvardytų kaip problemą, auka turi mirti. Pernai Panevėžio rajone ir neseniai Klaipėdos rajone žiauriai nužudytoms merginoms bei jų artimiesiems užuojautos būtų mažiau, jei po patirto seksualinio ir fizinio smurto joms būtų pavykę išgyventi. Tačiau akcijos organizatoriai ir dalyviai siūlo smurto epidemiją stabdyti ne griežtesnėmis bausmėmis už pačius žiauriausius atvejus, o atsakingu, sąmoningu įsipareigojimu ir kasdieniu darbu keisti aplinką. Specialistai sutinka, kad tam, jog pokytis būtų kultūrinis, jo imtis ir pavyzdį rodyti turi įvairių sričių lyderiai.

8-horz

 Dainų autorius ir atlikėjas Stano ir Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas (Kampanijos “16 dienų be smurto” nuotr.) 

Akcijos organizatoriai pakvietė garsius politikus, pramogų verslo darbuotojus ir visuomenės veikėjus įsisegti akcijos simbolį baltą kaspiną ir pasisakyti prieš smurtą lyties pagrindu. „Tas nelemtas tariamas vyriškumas, palaikomas nevykusių stereotipų apie moterį ir vyrą, bumerangu kerta per vyrų dvasinę ir fizinę sveikatą,“ – įspėja akcijoje dalyvaujantis psichiatras Dainius Pūras. Pernai, įvykus kraupiai žmogžudystei lyties pagrindu Panevėžio rajone, panašiai komentavo ir kiti specialistai, atkreipdami dėmesį į žalojančių stereotipų nuodus. Paplitę juokeliai („Esu pritrenktas kaip Einikio žmona – chichichi kaip originaliai pajuokavau“, „Iš mėgstamos grupės dainų pavadinimų sudėliojau klasikinio išžaginimo panaudojant narkotines medžiagas scenarijų – aš jau beveik poetas“, „Aš tokią ir tokią garsenybę „padaryčiau“ va taip ir dar šitaip – prieš jos valią – bet juk mano teisę taip sakyti gina žodžio laisvė“, „O kuo blogai mušti mylimąją? Aš savajai tik plekšt plekšt“), televizijos laidos ir viešų asmenų pasisakymai stumia įsivaizduoti, esą moterys – tai vyrų užgaidoms tenkinti ir jiems aptarnauti skirti aparatai. Tuo įtikėjus, fizinis smurtas yra tik taškas ant i. Todėl sudaiktinimo, nužmoginimo procesui būtina priešintis ankstyvuosiuose jo etapuose, kaip ir siūlo akcijos dalyviai.

5-horz
Psichiatras Dainius Pūras ir aktorius Dominykas Vaitiekūnas (Kampanijos “16 dienų be smurto” nuotr.) 

Darbinėje ir pramoginėje aplinkoje vyrai vis dar dažniau išklausomi, todėl  turi puikią progą inicijuoti pokyčius: nutildyti kolegas, juokaujančius išžaginimo tema, garsiai ir viešai nusistebėti, išgirdus diskriminuoti ar smurtauti skatinančią pastabą, atpažinti ir įvardyti subtilesnes smurto formas. „Žodžiai, manipuliuojantys galios žaidimai, pažeminimai ir žmogaus menkinimas – tai sunkiau pastebimos, tačiau kasdienės smurto formos. Ir kaip bebūtų gaila,  jos būdingos ne tik tiems žmonėms, kurie atsiduria kriminaliniuose puslapiuose,“  – pastebi ir akcijoje dalyvaujantis aktorius Dominykas Vaitiekūnas.

Vilčių galima dėti ir į akcijoje dalyvaujantį komiką Paulių Ambrazevičių, teigiantį, kad „Smurtas prieš savo artimą […] – tai yra paprasčiausiai niekšinga ir bailu.“ Žmogus, kuris formuoja madas, iš ko juoktis, turi galimybę tvirtai ir nedviprasmiškai pasakyti, kas jokiomis aplinkybėmis nejuokinga. Nelaimės ištiktos moterys nėra juokingos, juokingi ir apgailėtini yra įpročiai juokauti apie išžaginimus, moterų sumušimus namuose ir užpuolimus gatvėje.

9-horz

Komikas Paulius Ambrazevičius ir profesorius Leonidas Donskis (Kampanijos “16 dienų be smurto” nuotr.) 

Jungtinių Tautų akcija pavadinta „Jis už ją“, bet 16 dienų be smurto iniciatyva pakviesti garsius vyrus imtis lyderystės pasipriešinant diskriminacijai ir smurtui lyties pagrindu yra ne tik „už ją“. Tai ne labdara, ne garbės gynimas. Akcijos dalyviai pasisako už teisingesnę visuomenę visiems – be nuodijančių stereotipų ir smurtą palaikančios kasdienybės kultūros.

2small
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius (Kampanijos “16 dienų be smurto” nuotr.)

Prie kampanijos taip pat prisijungė:

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki