Gegužės 9–26 dienomis LR Seimo rūmuose iškabinti Lietuvos LGBT+ bendruomenės narių portretai. Tai – Samantos Matuizaitės (ARCANA FEMINA) paroda, kurią sudaro rinktinės nuotraukos iš šios fotografės ir kūrėjo Romo Zabarausko knygos „Lietuva atsiskleidžia: 99 LGBT+ istorijos“.
„Lietuva atsiskleidžia“ tiek knygos, tiek parodos pavidalu jautriai perteikia šalies LGBT+ asmenų patirtis. Seimo jungiamojoje galerijoje eksponuotose nuotraukose rikiuojasi itin skirtingos asmenybės: „Login“ konferencijos įkūrėjas Arnoldas Rogoznyj, Seimo Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas Rimvydas Baltaduonis, JAV susituokusi lietuvio Aurio Jarašūno ir amerikiečio Robbie Suttono pora, vaikų literatūros specialistė Neringa Dangvydė, iš Lietuvos emigravęs trans vaikinas Oskaras Česynas ir daugybė kitų. Šiuos žmones skiria jų profesijos ir gyvenimo aplinkybės, tačiau sieja noras gyventi atvirą ir orų gyvenimą.
Seimo jungiamoji galerija įsikūrusi stikliniame koridoriuje, kuris suteikia unikalią galimybę darbus eksponuoti iš abiejų pusių. Pasak organizatorių, tokia vidaus ir išorės opozicija paraleli vis dažnesniam Lietuvos LGBT+ žmonių apsisprendimui gyventi ne tik patogų asmeninį gyvenimą, bet ir viešai atsiskleisti siekiant politinių pokyčių šalyje.
„Savo nuotraukomis siekiu mažinti atskirtį tarp susiformavusių opozicijų: plačiosios visuomenės ir taip ją bauginančio kitoniškumo, į kurį pažvelgus iš tam tikro žiūros taško, jis dažnam tampa atpažįstamas ir suprantamas“, – parodos tikslą įvardijo fotografė ARCANA FEMINA.
Ekspoziciją inicijavusi Seimo narė liberalė Aušrinė Armonaitė teigė, kad parlamentas turi tapti vieta, kurioje girdimos įvairios visuomenės grupės, o ši meninė paroda – gera priemonė tai padaryti. ,,Tikiuosi, kad tai paskatins tiek Seimo narius, tiek plačiąją visuomenę įsiklausyti į LGBT+ bendruomenei rūpimus klausimus. Tarp jų – plačiai paplitusios patyčios, partnerystės instituto nebuvimas, o taip pat ir daugelį metų Seime dominavusios diskriminacinės inicityvos”, – teigė A. Armonaitė.
Fotografė ARCANA FEMINA savo kūryboje LGBT+ bendruomenės temą nagrinėja ne pirmą kartą. 2014 m. menininkė pradėjo tęstinį projektą „By the way“ (liet. „Beje“), kuris perteikė trans asmenų patirtis šiuolaikinėje visuomenėje. Subtiliai fotografuodama Didžiosios Britanijos ir Lietuvos trans bendruomenę, fotografė siekė permąstyti lytiškumo kategorijas ir pažvelgti į žmogaus asmenybę už jo lyties ribų.