Kasmetinės LGBTQ+ žmonių žmogaus teisių padėties Europoje ir Centrinėje Azijoje apžvalgos rengėjai perspėja, kad šiuo metu kyla grėsmė prarasti tai, dėl ko ilgus metus buvo kovota. „ILGA-Europe“ pabrėžia, kad politikai kursto diskriminacines nuotaikas, siekiama priimti įstatymus, kurie ribotų žodžio laisvę. Sudarytame reitinge tradiciškai prastai pasirodė ir Lietuva.
„Ši ataskaita patvirtina tai, ko daugelis iš mūsų bijojo – įžengiame į naują erą, kai LGBTI žmonės tapo įstatymų, kurie griauna pačią demokratiją, išbandymo poligonu. Visoje Europoje ir Centrinėje Azijoje vyriausybės naudoja anti-LGBTI retoriką“, – teigiama „ILGA-Europe“ išplatintame pranešime spaudai.
Lietuva laisvių užtikrinimo reitinge įvertinta 27,61 proc. iš 100 proc. galimų ir užėmė 34 vietą. Lyginant su pernai metų duomenis, mūsų šalis pakilo vienu laipteliu aukščiau. Vis dėlto, reikia pabrėžti, kad 2014-aisiais Lietuva buvo 33-ia.
„Iki šiol Lietuva nepriėmė partnerystės įstatymo, neuždraudė žalojančios „atvertimo“ terapijos, neparengė lygybės užtikrinimo priemonių plano, riboja ir neapsaugo trans bei nedvinarės tapatybės žmonių teises. Galima vardinti ir vardinti kas yra nepadaryta užtikrinant, kad visi žmonės mūsų šalyje galėtų gyventi oriai“, – sako GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas. – „Kitos šalys padarė daug darbų sparčiau ir daugiau“.
Nuo 2016 metų reitinge pirmosios vietos neužleidžia Malta (87,84 proc.), antroje vietoje šiemet yra Airija, trečioje – Belgija, ketvirta – Ispanija. Labiausiai pažangių šalių penketuką užbaigia Danija. Didžiausią pažangą iš Baltijos šalių per metus padarė Estija. Ji paliko trimis pozicijomis į viršų, nes šalies politikai ėmėsi konkrečių darbų rengiant lygybės ir įtraukties planą, užtikrinant didesnę LGBTQ+ žmonių apsaugą.
Žemiau Lietuvos iš Europos Sąjungos šalių rikiuojasi tik Italija, Latvija, Bulgarija, Rumunija ir Lenkija. Vertinant visas Europos šalis blogiausia padėtis fiksuojama Rusijoje (2 proc.), Azerbaidžane ir Turkijoje. Per pastaruosius metus LGBTQ+ žmonės daugiausiai išpuolių iš politikų sulaukė Baltarusijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje. Tam tikros laisvės apribotos ar jas žadama atimti Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, diskusijos vyksta ir Vokietijoje.
„Istorija aiškiai rodo, kad pirmiausia atakuojamos mažiausiai teisių turinčios grupės – LGBTQ+ žmonės, migrantai, religinių mažumų atstovai, moterys, o vėliau pereinama prie susidorojimo su politiniais oponentais ir žmonėmis, kurie mąsto skirtingai. Todėl LGBTQ+ žmonių bendruomenės puolimas turėtų būti vertinamas kaip išpuolis prieš demokratiją“, – apie grėsmes Europai ir Lietuvai sako M. Norbutas.
„ILGA-Europe“ yra nepriklausoma tarptautinė nevyriausybinė skėtinė organizacija, vienijanti daugiau nei 750 organizacijų iš 54 Europos ir Centrinės Azijos šalių. Organizacija kasmet rengia ir skelbia LGBTQ+ žmonių žmogaus teisių padėties Europoje ir Centrinėje Azijoje apžvalgas.