Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Seimo kontrolierė: neefektyvus daugiabučių namų administravimas ir priežiūra kelia daug iššūkių

Jolita Miliuvienė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.
Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaiga | 2024 11 11

Informacijos trūkumas apie daugiabučiuose namuose atliekamus remonto darbus, neefektyvi rangovų kontrolė, nereagavimas į gyventojų nusiskundimus dėl prastai atliktų remonto darbų (nesandaraus stogo, drėkstančių sienų, griūvančio balkono, inžinerinių sistemų pažeidimų ir pan.) ir per didelės jų kainos – tokio pobūdžio skundus nuolat gauna Seimo kontrolierių įstaiga. Gyventojai taip pat skundžiasi, jog daugiabučio namo administratorius ar bendrija neorganizuoja susirinkimų aktualiems namo priežiūros klausimams aptarti, sprendimai priimami be gyventojų žinios, nėra teikiamos veiklos ar panaudotų lėšų ataskaitos.

Per 2023 ir 2024 m. Seimo kontrolierių įstaiga gavo 106 gyventojų skundus, susijusius su netinkamu daugiabučių namų administravimu ir priežiūra ir savivaldybės pareigūnų neveiklumu, neužtikrinant daugiabučių namų administratorių veiklos priežiūros ir kontrolės. Daugiausia skundų gaunama iš didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių. Dėl trečdalio jų (32 skundų) buvo atlikti tyrimai iš esmės, kitais atvejais buvo kreipiamasi į atitinkamo rajono ar miesto savivaldybę, prašant išsiaiškinti situaciją ir patikrinti, ar daugiabučio namo administratorius tinkamai vykdo jam priskirtas funkcijas. Atlikusi tyrimus iš esmės Seimo kontrolierė šiais metais pripažino 15 skundų pagrįstais.

„Seimo kontrolierių įstaigoje gaunami skundai rodo, jog efektyvus daugiabučių namų administravimas ir tinkama jų priežiūra yra iššūkis, kurį reikia spręsti. Savivaldybių administracijos turėtų vykdyti nuolatinę daugiabučių namų administravimo priežiūrą, taip pat užtikrinti, kad subjektai, atliekantys statinių techninę priežiūrą, laikytųsi teisės aktų. Turėtų būti sudarytos sąlygos gyventojams aktyviau dalyvauti sprendimų priėmime ir taip prisidėti prižiūrint namų administratorių, bendrijų pirmininkų veiklą. Pastarieji privalo reguliariai teikti gyventojams informaciją apie vykdomus darbus, jų įkainius, taip pat informuoti apie priimtus sprendimus. Paprastai kalbant, visos pusės tarpusavyje turėtų bendradarbiauti, siekiant tinkamo daugiabučių namų administravimo ir priežiūros,“ – sako Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.

Tais atvejais, kai iš gauto skundo arba iš pareiškėjui ir Seimo kontrolierei pateikto savivaldybės atsakymo į rekomendacijas matyti, kad savivaldybės administracija į gyventojų skundus nereaguoja, nesiima priemonių jų spręsti, neatsako į gyventojų paklausimus, o problemos daugiabučiame name nesprendžiamos ilgą laiką,  Seimo kontrolierė tyrimą atlieka iš esmės. Jei nustatomi veiklos trūkumai, Seimo kontrolierė teikia rekomendacijas, siūlant juos ištaisyti  ir imtis priemonių, kad ateityje jie nepasikartotų.

Daugiabučio vaizdas iš apačios

Daugiabučiai, asociatyvi nuotr.

Pavyzdžiui, Įstaigoje buvo gautas gyventojo skundas dėl netinkamos daugiabučių namų, esančių Šalčininkų rajone, bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiklos, prižiūrint namo techninę būklę, ir savivaldybės administracijos darbuotojų veiksmų (neveikimo), galimai nevykdant administratoriaus priežiūros ir kontrolės. Seimo kontrolierė, negavusi tinkamo paaiškinimo iš savivaldybės, pradėjo  tyrimą savo iniciatyva. Jo tikslas buvo nustatyti, ar 2020–2024 metais savivaldybės administracijos darbuotojai apskritai tinkamai vykdė jiems įstatymu priskirtą funkciją – prižiūrėti ir kontroliuoti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiklą, tikrinti ir užtikrinti, kad daugiabučiai namai būtų prižiūrimi taip, kaip privaloma pagal įstatymus.

Tyrimo metu paaiškėjo, jog Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos darbuotojai nevykdė jiems priskirtų funkcijų ir nepaaiškino to priežasčių. Tai yra 2020–2023 m. netvirtino valdytojų planinių patikrinimų planų, planą patvirtino tik 2024 m. Seimo kontrolierei pradėjus tyrimą, taip pat nevykdė planinių ir neplaninių valdytojų veiklos patikrinimų, nerengė šios veiklos ataskaitų. Tyrimu nustatyta, kad Savivaldybė 2020–2024 metais nepakankamai vykdė daugiabučių namų naudojimo priežiūros funkciją, pavyzdžiui, neužtikrino pateiktų reikalavimų efektyvios kontrolės. Tik mažiau nei pusė jų buvo įgyvendinti. Be to, Savivaldybė neinformavo Seimo kontrolierės, kokių priemonių buvo imtasi, kad ir likusieji reikalavimai būtų įvykdyti.

Taip pat tyrimu nustatyta, kad nėra registruojami daugiabučio namo techninės priežiūros patikrinimų aktai, neaprašoma statinio techninė būklė ir pastebėti konkretūs defektai (tik pateikiama apibendrinta išvada), taip nesudaromos galimybės palyginti kiekvienais metais atliekamos konkretaus statinio naudojimo priežiūros rezultatų, užtikrinant veiklos tęstinumą ir efektyvumą.

Seimo kontrolierė pateikė rekomendacijas, kuriose siūloma paviešinti bendrojo naudojimo objektų valdytojų priežiūros ir veiklos ataskaitą, informuoti, kokių priemonių savivaldybės administracija imsis ateityje, jog užtikrintų efektyvią administratorių veiklos priežiūrą, taip pat turi būti reaguojama ir atliepiama į gyventojų skundus.

Atsakydama į Seimo kontrolierės rekomendacijas, Savivaldybė informavo, kad nustatė planuojamų tikrinti bendrojo naudojimo objektų valdytojų atrankos kriterijų ir rizikos veiksnių sąrašą, įsipareigojo parengti bei paskelbti 2024 m. valdytojų priežiūros ir veiklos kontrolės ataskaitą, pakartotinai atliko skunde nurodyto daugiabučio namo naudojimo priežiūrą, surašė patikrinimo aktą bei pateikė reikalavimus namo administratoriui, kurių vykdymą Savivaldybė įsipareigojo kontroliuoti. Taip pat Savivaldybė informavo, kad organizavo mokymus bendrojo naudojimo objektų valdytojams daugiabučių namų valdymo, kaupiamųjų lėšų rinkimo, finansiniais, ataskaitų rengimo klausimais. Ateityje ji taip pat numato rengti panašaus pobūdžio mokymus ir konsultacijas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki