english

Atminimo akmenys (vok. Stolpersteine) – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas.

Šiuo metu pasaulyje įmontuota per 60 000 atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi.

Atminimo akmenys išvežtuosius į koncentracijos stovyklas, sušaudytus masinių žudynių vietose, nukankintus kalėjimuose ar kitaip nukentėjusius per Holokaustą simboliškai grąžina į miestų ir miestelių erdves, kuriuose jie gyveno, mokėsi ar dirbo, taip primindami, kad per masines žudynes nukentėjo ne abstraktūs skaičiai, bet konkretūs žmonės.

Pirmoji tokia lentelė buvo įrengta 1992 m. Kiolno mieste, Vokietijoje. Ant jos Atminimo akmenų idėjos autorius, menininkas Gunteris Demnigas išgraviravo vadinamojo Aušvico nutarimo eilutes, kuriomis SS reichsfiureris Heinrichas Himmleris įsakė pradėti Vokietijos teritorijoje gyvenusių romų deportaciją į Aušvico koncentracijos stovyklą.

Po dviejų metų menininkas išgraviravo pirmąsias plokšteles konkretiems žmonėms – ant jų buvo užrašyti vardai ir pavardės, gimimo bei mirties metai ir žūties vieta. Dar po metų šie atminimo ženklai atsidūrė Kiolno miesto šaligatviuose, taip pradėdami meninį projektą, tapusį memorialu po atviru dangumi.

Praėjus dvidešimčiai metų nuo projekto pradžios, Atminimo akmenis galite rasti daugiau kaip dvidešimtyje valstybių. Lietuva buvo 21-oji šalis, kurioje įgyvendinama ši iniciatyva.

Pirmuosius 19 Atminimo akmenų Lietuvoje 2016 m. įmontavo Lietuvos žmogaus teisių centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene, Vilniaus Gaono žydų muziejumi, Romų visuomenės centru, Lara Lempert, Ilja Lempert, Vida Beinortiene ir seserimi Daiva Tumasonyte.

Šiuo metu Lietuvoje yra įrengti 53 Atminimo akmenys vienuolikoje šalies miestų ir miestelių – Vilniuje (8), Kaune (9), Šiauliuose (2), Panevėžyje (4), Alytuje (6), Ukmergėje (2), Plungėje (2), Jurbarke (11), Švėkšnoje (6), Darbėnuose (2), Kuliuose (1).

Pirmąją Atminimo akmenų atsiradimo Lietuvoje iniciatyvą ir šio puslapio sukūrimą parėmė fondas „Remembrance, Responsibility and Future“ ir „Geros valios fondas“.