Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Bangladeše galvoti kitaip – mirtinai pavojinga

Amnesty International nuotr.

manoteises.lt | 2016 04 27

Bangladešo vardas pirmuose tarptautinės žiniasklaidos puslapiuose atsiduria ne itin dažnai, bet paskutinieji įvykiai šioje skurdžioje ir perpildytoje Azijos valstybėje verčia suklusti. Vienas po kito Bangladeše buvo nužudyti net keli sekuliarūs tinklaraštininkai ir žurnalistai.

Balandžio 23 dieną mačetėmis buvo užkapotas anglų kalbos profesorius, tariamai todėl, kad buvo ateistas, o kiek anksčiau – teisės studentas savo „Facebook“ paskyroje pasisakęs prieš islamą. Paskutiniosios žudynių aukos – LGBT (lesbietės, gėjai, biseksualūs, translyčiai asmenys) aktyvistas, laikraščio skirto seksualinėms mažumoms redaktorius ir jo bičiulis.

Šios žudynės, kurių ne viena buvo įvykdyta viešoje vietoje ir daugybės liudininkų apsuptyje, kelia nerimą ne tik sekuliariems Bangladešo gyventojams, nepriklausomiems žurnalistams, bet ir tarptautinei bendruomenei. Tai, kas iš pažiūros gali atrodyti, kaip nesusiję religinių fanatikų išpuoliai, išties, tampa sistemingu kitaminčių naikinimu šalyje, kurios daugumą gyventojų sudaro musulmonai. Taikomasi ne tik tinklaraštininkus ar žurnalistus – kenčia ir kitų religijų dvasininkai ar musulmonai nepritariantys radikalioms religinių fanatikų idėjoms.

Protesto akcija prieš sekuliarių tinklaraštininkų žudymus Bangladeše, Amnesty International nuotr.

Protesto akcija prieš sekuliarių tinklaraštininkų žudymus Bangladeše, Amnesty International nuotr.

Tiesa, Bangladešas, kuriame gyvena daugiau nei 160 milijonų žmonių yra sekuliari valstybė, kurioje nėra religinių įstatymų viršenybės. Visgi, pasisakyti prieš religiją, komentuoti vienas ar kitas religines tiesas ir praktikas yra ne tik nepatartina, bet ir mirtinai pavojinga. Nė viena sekuliarių blogerių, žurnalistų ar radikalių fanatikų priešininkų nužudymo bylą dar nėra ištirta, keli įtariamieji buvo sulaikyti, bet tai tik ledkalnio viršūnė pavojingos situacijos, kuri nėra sprendžiama, o kartais net dangstoma.

Religinių fanatikų siautėjimas Bangladeše nėra atsitiktinis – šalies vyriausybė oficialiai pasisakydama prieš sekuliarių rašytojų ir žurnalistų žudymus, realiai nevykdo efektyvios religinių fanatikų užkardymo politikos. Tai, kad vyriausybė nesidomi, o kartais net netiesiogiai pritaria religinių fanatikų veiksmams, sekuliarius tekstus prilygindama pornografijos platinimui, skleidžia neigiamą žinią Bangladešo gyventojams ir tarptautinei bendruomenei. Nevaldomas religinis fanatizmas tapo oficialia ideologija dalyje Sirijos ir Irako, todėl Bangladešo žudynės atrodo dar pavojingiau.

Bangladeše suskaičiuojama nuo 10 iki 15 radikalaus islamo grupuočių, kai kurios iš jų yra pareiškusios esančios „Islamo valstybės“ dar vadinamos ISIS arba „al Qaeda“ padaliniai. Tiesa, valdžia tai neigia, sakydami, kad šalyje nėra jokių ISIS ir „al Qaedos“ grupuočių, o vienintelis vietines ir tarptautines islamistų grupes siejantis dalykas – ideologija.

Bangladešas yra itin skurdi ir gausiai gyvenama valstybė, kurioje, pasak specialistų, radikalai gali rasti nemažai jų ideologijai pritariančių žmonių suviliodami pinigais ar geresnio gyvenimo idėja. Bangladešo radikalaus islamo grupuotės nebaudžiamos tarpsta dar ir todėl, kad šalies vyriausybė įsivėlusi į politines rietenas ir opozicijos skaldymą ignoruoja radikalių fanatikų grėsmę.

Parengta pagal BBC ir The New York Times.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki