Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Ekskursijos po taborą aprašymas skatina netoleranciją romų bendruomenės atžvilgiu

Romų kultūros fragmentas. G. Kartano nuotrauka

manoteises.lt | 2016 11 16
Komentarų skaičius

1

Lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad pramogų agentūra UAB „Vaiduokliai“, teikdama informaciją apie ekskursiją „Ekstremalus pasivaikščiojimas po taborą“, pažeidė romų tautybės asmenų lygias galimybes. Akcentuodama neigiamus romų bendruomenės gyvenimo aspektus organizatoriai formavo nuostatą, kad romų bendruomenė yra menkesnė už kitus. Agentūra pažeidė Lygių galimybių įstatymą, įpareigojantį paslaugų teikėjus užtikrinti, kad informacijoje apie paslaugas nebūtų išreiškiamas pažeminimas, paniekinimas arba teisių apribojimas etninės priklausomybės pagrindu bei nebūtų formuojamos visuomenės nuostatos, kad dėl šių požymių asmuo yra menkesnis už kitą.

Minimos ekskursijos aprašyme buvo nurodyta, kad, įsigijus bilietą į šią ekskursiją, nerekomenduojama vykti savo transportu ar palikti jį greta taboro, puoštis prabangiais papuošalais ar imti grynųjų pinigų. Taip pat „jautriems ir psichologiškai silpniems dalyviams“ patariama rinktis kitas, ramesnes, agentūros organizuojamas ekskursijas, nes, nepaisant to, kad pasivaikščiojimo metu dalyvius lydės saugos tarnyba, tikėtina, kad dalyviai bus palydėti įtarių žvilgsnių, komentarų ar net romų užkeikimų.

Tyrimo metu ekskursijos aprašymo vertinimą pateikė Tautinių mažumų departamento ir Etninių tyrimų instituto vadovai. Tautinių mažumų departamento direktorės pareigas einanti Vaiva Vėželytė-Pokladova teigė, kad renginio aprašymas yra išskirtinai neigiamas, su romu bendruomene siejant tokias frazes kaip „narkotikai“, „romų užkeikimai“, „apibarstymas kapų žemėmis“ ir pan. Taip pat ji pažymėjo, jog asmenys, organizuojantys tokio ir panašaus pobūdžio veiklas, gali būti suprantami kaip destruktyvūs valstybės institucijų, dedančių pastangas skatinti dialogą, didesnį pakantumą, toleranciją, tarpusavio supratimą, atžvilgiu, kadangi provokuoja negatyvią romų bendruomenės reakciją Lietuvos visuomenės atžvilgiu bei kelia grėsmę Kirtimuose gyvenančių romų orumui ir privatumui. Panašų vertinimą pateikė ir Etninių tyrimų instituto vadovas Andrius Marcinkevičius. Jo teigimu, pateikta informacija yra nekorektiška, stiprina stereotipinius romų tautybės įvaizdžius, iškreipia socialinę realybę bei menkina visą romų bendruomenę dėl etninės kilmės.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė teigia, kad ekskursijos aprašyme nurodoma neigiama ir bauginanti informacija apie romus skatina netoleranciją ir taip socialiai pažeidžiamų romų bendruomenės atžvilgiu. Pastarųjų metų tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojų nuomonė apie romus kasmet blogėja, todėl, vadovaujantis socialinės lygybės principu, būtina ne skatinti netoleranciją romų atžvilgiu, o visomis priemonėmis, turinčiomis teisinį ir moralinį aspektą, gerinti jų integraciją.

Kontrolierė įpareigojo UAB „Vaiduokiai“ nutraukti lygias teises pažeidžiančius veiksmus, pakeičiant interneto tinklalapyje teikiamą informaciją apie ekskursiją. Ekskursijos aprašymas pakeistas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. evil

    snowflakes trigerred, safe space, safe space…