Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Skaitinys

EST dešimtmetis LGL: Ką reiškia savanoriauti LGBT* žmogaus teisių organizacijoje Lietuvoje?

Buvę LGL EST savanoriai Giordano, Anna ir Veronika.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL | 2017 12 05

2017 metais sueina lygiai dešimt metų kai Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL priima Europos savanorių tarnybos (EST) savanorius. Ką LGL vykdomi tarptautinės savanorystės projektai reiškia jauniems žmonėms? Kokiomis patirtimis gali pasidalinti pelno nesiekiantį ir vietos bendruomenei naudingą neapmokamą darbą socialinėje, kultūrinėje, jaunimo ir visuomenės informavimo srityje atliekantys savanoriai? Kaip ši programa prisideda prie pilietiškumo, solidarumo, kitų kultūrų pažinimo, tarpusavio supratimo ir tolerancijos bei pagarbos žmogaus teisėms ugdymo? Ką jaunam žmogui reiškia savanoriauti LGBT* teisių organizacijoje Lietuvoje, kuri tarptautiniu mastu negarsėja pagarba LGBT* žmogaus teisėms? Šiuos ir kitus klausimus uždavėme esamiems ir buvusiems LGL EST savanoriams, kurie sutiko pasidalinti savo asmenine patartimi apie savanorystės LGL suteiktas galimybes.

LGL EST savanoris Giordano: „Savanorystė pažadino mano pilietiškumą“

„Prieš vykdamas į Lietuvą savanoriauti LGL neturėjau jokių specifinių lūkesčių. Žinojau, tik kad ši patirtis bus išskirtinė, o Lietuva skirsis nuo mano anksčiau aplankytų šalių. Todėl buvau nusiteikęs pozityviai ir su nekantrumu laukiau savo projekto pradžios. Pradėjęs savanorystę LGL turėjau miglotą suvokimą apie tai, kuo galėčiau prisidėti prie organizacijos veiklos. Tačiau laikui bėgant atradau savo stipriąsias puses. Kiekviena savanorystės savaitė atnešė naujas patirtis ir atradimus. LGL kasdien susiduriame su įvairiais iššūkiais, tad savanorystės šioje organizacijoje tikrai negalėčiau pavadinti monotoniška,“ – komentavo LGL savanoris Giordano iš Italijos.

„Savanoriaudamas LGL įgijau darbo nevyriausybinėje organizacijoje patirties, išmokau organizuoti renginius bendruomenei, patobulinau savo techninius ir socialinius įgūdžius. Labiausiai vertinu tai, kad išmokau dirbti esant dideliam visuomenės ir institucijų pasipriešinimui. Tik savanoriaudamas LGL supratau, ką, net esant priešiškoms sąlygoms, gali pasiekti motyvuota organizacijos komanda ir įgalinta bendruomenė,“ – savo atradimais dalinosi dešimties mėnesių trukmės tarnybą LGL atliekantis savanoris.

„LGBT* žmogaus teisių situacija Lietuvoje ir Italijoje kiek skiriasi, tačiau abejose šalyse susiduriama su panašiais iššūkiais. Savanoriaudamas LGL kiekvieną dieną susiduriu su šiomis problemomis. Tai labai stipriai pakeitė mano požiūrį į LGBT* žmogaus teises ir pažadino mano pilietiškumą. Atlikdamas tarnybą LGL supratau, kad kiekvienas esame atsakingas už tolerantiškesnės visuomenės kūrimą. Dėl šios priežasties grįžęs į Italiją ketinu aktyviau prisidėti prie kovos už LGBT* žmogaus teises savo gimtojoje šalyje,“ – tikino Giordano.

„Manau, kad Europos savanorių tarnybos programa jauniems žmonėms suteikia puikių galimybių. Savanoriaudamas jaunuolis turi galimybę keliauti ir pažinti neatrastas šalis, sutikti naujų žmonių, o svarbiausia – geriau pažinti save, patobulinti savo asmeninius ir profesinius įgūdžius. Prisijungti prie Europos savanorių tarnybos rekomenduočiau kiekvienam jaunam žmogui. Svarbiausia atsakingai pasirinkti dominantį projektą bei organizaciją ir nesibaiminti neišvengiamų pokyčių. Pakeisti aplinką ir peržengti savo komforto ribas verta, nes tai padarius jūsų laukia neįtikėtinos patirtys ir atradimai,“ – patarė gruodžio mėnesį tarnybą LGL baigiantis savanoris Giordano.

Buvusi LGL EST savanorė Veronika: „Savanorystė sustiprino pasitikėjimą savimi“

„Savanoriauti LGL nusprendžiau tuo metu, kai labai norėjosi pozityvių pokyčių. Man nepaprastai pasisekė, nes troškau prisidėti prie LGBT* žmogaus teisių užtikrinimo, o LGL būtent tuo momentu paskelbė EST savanorio paiešką. Kartais prieš priimant svarbius sprendimus geriau neturėti jokių išankstinių lūkesčių. Likus kelioms savaitėms iki mano išvykimo į Lietuvą supanikavau ir svarsčiau atisakyti galimybės dalyvauti LGL projekte ir likti namie. Laimei pavyko nuvyti įkyrias mintis ir tai buvo vienas geriausių sprendimų mano gyvenime,“ – savo patirtimi dalinosi buvusi LGL EST savanorė iš Slovakijos Veronika.

„Savanorystė LGL buvo neįkainojama patirtis. Džiaugiuosi, kad buvo išlaikytas mano ir organizacijos poreikių balansas. Aktyviai įsitraukiau į organizacijos vykdomus projektus ir tuo pat metu turėjau galimybę įgyvendinti savo asmeninį projektą, kuris buvo artimas mano širdžiai. Darbas nevyriausybinėje organizacijoje yra be galo įvairiapusiškas, todėl turėjau galimybę išbandyti daug įvairių veiklų. Jaučiuosi dėkinga už man suteiktą pasitikėjimą ir galimybę administruoti LGL internetinę parduotuvę, tinklalapį, socialinius tinklus, rašyti straipsnius, organizuoti renginius, vesti dirbtuves bendruomenės nariams, bendrauti su tarptautiniais partneriais ir netgi prisidėti prie projektų rašymo! Esu tikra, kad šios patirtys bus itin naudingos mano profesiniame kelyje. Žinoma, savanorystė šioje organizacijoje nebūtų buvusi tokia maloni be ypatingos LGL komandos paramos. Man ypatingai daug reiškė galimybė bet kuriuo metu konsultuotis iškilus klausimams ir sulaukti komandos narių pagalbos. LGL savanoriams itin pasisekė, nes šioje organizacijoje yra visada padėti pasiruošęs savanorių koordinatorius, su kuriuo turėjau ypatingą ryšį. Man teko nemažai bendrauti su kitais EST savanoriais. Patikėkite – ne kiekviena savanorius priimanti organizacija turi specialią pareigybę savanorių palaikymui!,“ – tikino 2016-2017 m. LGL savanoriavusi Veronika.

„EST programos pagrindas – jaunų žmonių tobulėjimas. Savanoriaudama LGL išmokau daug naujų dalykų ir patobulinau savo turimus įgūdžius. Mano pasiekimai įvardinti Youthpass – dokumente, patvirtinančiame dalyvavimą programos Erasmus+ jaunimo srities veiklose, jų metu įgytą neformaliojo ugdymo patirtį. Dabar daug geriau žinau, ko noriu siekti gyvenime. Iki savanorystės LGL dažnai jaučiausi pasimetusi, o dabar jaučiu, kad atradau savo gyvenimo tikslą. Be to, savanoriaudama LGL išmokau labiau džiaugtis gyvenimu, labiau vertinti savo pastangas ir nuveiktus darbus. Sulaukusi tokios stiprios aplinkinių paramos ir tikėjimo mano jėgomis tapau daug labiau pasitikinti savimi ir išmokau visur įžvelgti pozityviąją gyvenimo pusę,“ – pasakojo Veronika.

„Prieš vykstant į Lietuvą mane įspėjo, kad lietuviai niekada nesišypso ir yra nedraugiški. Tačiau iš mano pasakojimo turbūt aišku, kad šie teiginiai atvykus į Lietuvą nepasitvirtino. Žinoma, tradicijos ir maistas Lietuvoje ir Slovakijoje skiriasi, tačiau atvykusi asmeniškai nepajutau didelių kultūrinių skirtumų. Man paliko labai didelį įspūdį lietuvių tradicijos ir tradiciniai patiekalai: dalyvavau Joninių šventėje ir galėčiau valgyti cepelinus bei bulvinius blynus kiekvieną dieną. Vienintelis neįprastas dalykas, kurį pastebėjau, yra tai, kad Lietuvoje gėlės parduodamos net maisto prekių parduotuvėse,“ – prisiminė buvusi LGL EST savanorė.

„Europos savanorių tarnyba yra puiki programa, kuria siekiama suteikti paramą jauniems žmonėms, kurie nori patobulinti savo įgūdžius ir atrasti savo gabumus. Tai – puiki priemonė siekiant skatinti tarpkultūrinį dialogą, įvairovę, ugdyti jaunų žmonių atvirumą ir toleranciją. Svarstantiems galimybę tapti EST savanoriais patarčiau skirti pakankamai laiko projekto, organizacijos ir šalies, į kurią norima vykti, atrankai bei kritiškai įvertinti savo motyvaciją. Nepriimkite sprendimo spontaniškai ir, patikėkite, tai bus geriausia patirtis jūsų gyvenime!,“ – ragino buvusi LGL savanorė Veronika.

Buvusi LGL EST savanorė Anna: „Savanorystė padėjo atrasti savo karjeros kelią“

„Savo karjeros kelią pradėjau dirbdama privačiame sektoriuje. Atvykau į Lietuvą, kai įsidarbinau vertėja ir techninių tekstų kūrėja Suomijos IT kompanijos Baltijos šalių atstovybėje. Taigi dar prieš savanorystę LGL pakankamai gerai susipažinau su iššūkiais, kuriuos patiria LGBT* bendruomenė Lietuvoje. Pamačiusi skelbimą, kad vienintelė Lietuvoje LGBT* teisių organizacija ieško EST savanorio komunikacijos srityje, nedvejodama nusprendžiau prisijungti. Tai buvo sudėtingas sprendimas, nes pasitraukiau iš darbo rinkos dėl savanorystės, o tai turėjo ir finansinių pasekmių. Tačiau nė trupučio dėl to nesigailiu, nes ši patirtis pakeitė mano gyvenimą,“ – pasakojo 2011-2012 metais LGL savanoriavusi Anna.

„Per dešimt savanorystės mėnesių nedidelėje nacionalinėje LGBT* teisių nevyriausybinėje organizacijoje įgijau nepaprastai naudingų žinių apie LGBT* teises, Europos institucijas, Jungtines Tautas, advokaciją, strateginį bylinėjimąsi, bendruomenės telkimą, paraiškų rašymą, mažo ir didelio masto renginių organizavimą. Savanorystė LGL įgalino mane atrasti savo karjeros kelią: tapau ne pelno siekiančių organizacijų aktyviste ir socialinių kampanijų organizatore. Šiose srityse dirbu iki šiol,“ – tikino iš Jungtinės Karalystės kilusi Anna.

„2013 metais grįžau į Vilnių, nes norėjau prisidėti organizuojant Baltic Pride eitynes Už lygybę!. Vėliau persikėliau į Londoną, kur kaip lėšų pritraukimo ir renginių organizavimo specialistė prisijungiau prie tarptautinės LGBTI labdaros organizacijos Kaleidoscope Trust. Toliau sekė darbas vėžio labdaros paramos fonde, ypatingą dėmesį skiriant bendruomenės telkimui ir lėšų pritraukimui. Sukaupusi naudingos patirties gegužės mėnesį kaip lėšų pritraukimo vadybininkė prisijungiau prie tarptautinės LGBTI teisių organizacijos ILGA-Europe komandos,“ – savo patirtimi dalinosi buvusi LGL EST savanorė.

„Europos savanorių tarnybos programa jauniems žmonėms suteikia nuostabių galimybių mokytis, įgyti patirties ir tobulėti. Ji taip pat ypatingai skatina Europos integraciją, kuria asmeniškai labai tikiu. Savanorystės LGL patirtis padėjo man suprasti, kad savanorystė ne tik suteikia galimybę tobulinti turimas žinias ir įgūdžius, bet ir būti naudinga šalies, kurioje savanoriaujama, bendruomenei,“ – pabrėžė Anna.

Straipsnis parengtas pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos remiamą Nevyriausybines organizacijas vienijančių asociacijų institucinio stiprinimo projektą (2017) NOBR-135.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki