Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Jonavos kavinės darbuotojai pripažinti diskriminavę romes dėl jų tautybės

Asociatyvi nuotr., Pexels

2024 07 15

Prieš dvejus metus Lietuvą apskriejo vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip trys romų tautybės moterys ir mažametė mergaitė jėga išvedamos iš kavinės „Pilnas Pilvas“, įsikūrusios Jonavoje. Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmai paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį trims kavinės darbuotojams, jie pripažinti diskriminavę moteris dėl jų tautybės, vienas iš jų – dar ir pažeidęs viešąją tvarką.

2022 m. liepą trys moterys ir mažametė mergaitė užsuko į kavinę „Pilnas Pilvas“. Dvi klientus aptarnaujančios padavėjos grubiai informavo, kad romėms maistas bus tiekiamas tik išsinešimui, nepaisant to, kad kavinėje buvo laisvų staliukų. Kilus klienčių nepasitenkinimui, iš kavinės pagalbinių patalpų pasirodė vyras, kuris jėga išstūmė moteris iš kavinės. Dalį ginčo viena iš klienčių nufilmavo telefonu.

Atvejui pasiekus žiniasklaidą ir policijai pradėjus ikiteisminį tyrimą, kavinės darbuotojai teigė, kad tris moteris ir mergaitę jie neva atsisakė aptarnauti dėl didelio kavinės užimtumo ir dėl rezervuotų staliukų. Tačiau Teismas konstatavo, kad, pasakodami įvykio aplinkybes, kaltinamieji siekė suklaidinti Teismą, o su gynyba susijęs liudytojas selektyviai atrinko vaizdo įrašus, siekdamas padėti išvengti baudžiamosios atsakomybės.

Eglė Latauskienė, asmeninio archyvo nuotr.

„Nors šis teismo nuosprendis negalutinis (neįsiteisėjęs), tačiau tai – reikšmingas dokumentas baudžiamosios teisės doktrinoje, patvirtinantis, kad valstybė netoleruoja diskriminacijos, teikiant viešąsias paslaugas, ir nesitaiko su asmenų negebėjimu spręsti klausimų taikiai bei racionaliai, gerbiant visų piliečių kilmę, tautybę ir jų dalyvavimą bendruomeninėje veikloje“, – sako nukentėjusiosioms atstovavusi advokatė dr. Eglė Latauskienė.

Dviem kaltinamosioms skirtas 6 mėnesių laisvės apribojimas, vienam kaltinamajam – 1 metų laisvės apribojimas. Teismas taip pat priteisė išmokėti po 600 Eur neturtinės žalos kiekvienai nukentėjusiajai.

Birutė Rusevičienė, asmeninio archyvo nuotr.

„Nors romai su diskriminacija susiduria labai dažnai, tačiau paprastai jie niekur nesikreipia. Žmonės netiki, kad kas nors jais patikės, jie nesitiki sulaukti pagalbos. Esu įsitikinusi, kad šis Teismo sprendimas suteiks romų bendruomenei vilties, o žmonėms, kurie turi išankstinių nuostatų romų atžvilgiu, primins, kad prieš įstatymą mes visi lygūs”, – sako Marijampolės ir Kybartų romų tarpininkė Birutė Rusevičienė. B. Rusevičienė padėjo nukentėjusiosioms išviešinti atvejį žiniasklaidoje, rasti advokatę, ji taip pat dalyvavo Teismo posėdžiuose.

Nuosprendis dar gali būti pakeistas aukštesnės instancijos teismo.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki