Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Kampanija nebajeris.lt jauniems žmonėms pasakos apie prievartavimo narkotikų žalą

nebajeris.lt

nebajeris.lt logotipas, aut. Anaida Simonian.

manoteises.lt | 2025 02 17

Lietuvos moksleiviams pradėjus pradėjus žiemos atostogas, startuoja kampanija nebajeris.lt Vyresniųjų klasių moksleiviams ir jauniems suaugusiems skirtoje svetainėje nebajeris.lt nuomonės formuotojas Paul de Miko pasakoja apie žmogaus apsvaigimą be jo ar jos žinios, dar vadinamą prievartavimo narkotikais. Paul de Miko ragina atpažinti jų poveikį bei nepalikti bėdoje ne tik draugo, bet ir nepažįstamo žmogaus.

„Žmogaus apsvaiginimas be jo (-s) žinios arba spike’kinimas kartais laikomas nekaltu bajeriu. Tačiau – tai NE BAJERIS, jis gali turėti labai rimtų ilgalaikių pasekmių ir traumuoti visam likusiam gyvenimui. Socialiniuose tinkluose, filmuose, serialuose ir kitoje medijoje spike’inimo tema kartais pristatoma kaip nekaltas pokštas. Tačiau komos būklės juk nelaikytume juokeliu“, – vaizdo įraše sako Paul de Miko.

Per pastaruosius kelerius metus jaunimo kultūrose plinta žmogaus svaiginimas: į gėrimą įdedama narkotikų, papildomo stipraus alkoholio ar receptinių vaistų, kurie sukelia labai stiprų apsvaigimą arba sumažina žmogaus gebėjimą priešintis. Po apsvaiginimo žmogus gali neprisiminti, kas tiksliai nutiko, tačiau tiek fiziškai, tiek emociškai jaustis labai blogai, kai kuriais atvejais gali iškilti pavojus gyvybei.

Tokio svaiginimo tikslas gali būti nuo „pokšto“ iki būdo apiplėšti bei seksualiai pasinaudoti. Dėl paplitusio seksualinio išnaudojimo, nuodijant gėrimus, tokios medžiagos dažnai vadinamos prievartavimo narkotikais.

Spike’nimas yra dar viena tema, apie kurią kalbėtis būtina nes žinios ir atviras pokalbis saugo. Kuo daugiau informacijos turės jauni žmonės, tuo didesnė galimybė apsaugoti save ir aplinkinius“, – sako Įvairovės edukacijos namų vadovė, edukatorė Lina Januškevičiūtė.

Lina Januškevičiūtė, asmeninio archyvo nuotr.

Lina Januškevičiūtė, asmeninio archyvo nuotr.

Puslapyje nebajeris.lt jauni žmonės ras septynis trumpus vaizdo įrašus, kuriuos lydi jaunimui patrauklia kalba pateikta informacija – nuo bazinės informacijos apie spike’inmą iki pagalbos kitiems bei kaip šis reiškinys skirtingai veikia vaikinus ir merginas.

Spike’nimui didelę įtaką daro lyčių normos: labai dažnai apnuodijami merginų gėrimai, jos laikomos pačios kaltomis dėl to, kas joms nutiko. Vaikinų gėrimai, nors rečiau, taip pat nuodijami. Dėl visuomenėje vyraujančių vyriškumo normų, tokiems vaikinams apie prieš juos įvykdyta smurtą taip pat sunku prabilti“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.

Jūratė Juškaitė

Jūratė Juškaitė, J. Stacevčiaus/ lrt.lt nuotr.

Iki kovo pradžios socialiniuose tinkluose bus dalijamasi informacija apie prievartavimo narkotikus, vyks „Nepatogaus kino klasės“ seminaras mokytojams, edukatoriams ir jaunimo darbuotojams.

Kampaniją, bendradarbiaujant su nuomonės formuotoju Paul de Miko, parengė Lietuvos žmogaus teisių centras ir Įvairovės edukacijos namai, bendrai finansavo Europos Sąjunga.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki