Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Kodėl minime translyčių žmonių atminimo dieną?

Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimo Vilniuje, organizatorių nuotr.

Trans autonomija nuotr.

Trans Autonomija, Žmogaus teisių stebėjimo institutas | 2022 11 18

Lapkričio 20 d. pasaulyje minima Translyčių žmonių atminimo diena, skirta pagerbti ir prisiminti žmones, kurių gyvybės buvo prarastos dėl transfobijos ir prieš translyčius asmenis nukreipto smurto.

Pirmą kartą ši diena paminėta 1999 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir buvo skirta Ritai Hester atminti – juodaodei translytei moteriai, nužudytai 1998 metais. Translyčių žmonių atminimo dienos iniciatorė Gwendolyn Ann Smith taip įvardijo šios dienos svarbą: „Kai taip smarkiai siekiama ištrinti trans žmones – kartais pačiais žiauriausiais būdais – yra gyvybiškai svarbu, kad prisimintume tuos, kuriuos praradome, ir toliau kovotume už teisingumą“.

Translyčiai žmonės yra žmonės, kurių lytinė tapatybė – lyties pojūtis ir su tuo susijęs savęs (ne)priskyrimas tam tikrai lyčiai – neatitinka lyties, priskirtos jiems ar joms gimus. Pirmąkart Translyčių žmonių atminimo dienos viešas minėjimas Lietuvoje vyko 2019 metais Vilniuje.

Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimo Vilniuje, organizatorių nuotr.

Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimo Vilniuje, organizatorių nuotr.

Organizacijos Transgender Europe pateiktais 2022 metų duomenimis, pasaulyje nuo 2021 m. spalio 1 d. iki 2022 m. rugsėjo 30 d.:

  • pranešta apie 327 žmogžudystes, kurių metu buvo nužudyti trans žmonės;
  • pirmąsyk užfiksuotas trans žmogaus nužudymas Estijoje – Sabrina Houston, migrantė, juodaodė trans moteris, rasta nužudyta savo viešbučio kambaryje Taline;
  • 95% užfiksuotų žmogžudysčių aukų buvo translytės moterys ar transfeminine žmonės;
  • 48% nužudytų trans žmonių, kurių profesija žinoma, buvo sekso darbuotojos/ai;
  • 65% nužudytų trans žmonių, kurių rasė ir tautybė žinoma, buvo ne baltaodžiai;
  • 36% nužudytų trans žmonių Europoje buvo migrantai/ės;
  • 35% žmogžudysčių įvyko gatvėje, o 27% – nužudytų trans žmonių namuose.

Šie duomenys tėra mažas žvilgsnis į realią situaciją – didžioji dalis duomenų apie šias žmogžudystes yra užfiksuoti šalyse, kuriose aktyviai veikia tokius nusikaltimus stebinčios trans ir LGBTQ+ žmonių organizacijos. Daugeliu atveju trans žmonių žmogžudystės ir kiti patiriami neapykantos nusikaltimai nėra fiksuojami arba, juos užfiksavus, jiems yra skiriama itin mažai dėmesio.

Nors LR Konstitucinis Teismas 2019 m. įtvirtino diskriminacijos lytinės tapatybės pagrindu draudimą, lytinė tapatybė iki šiol nėra įtraukta į LR baudžiamojo kodekso 170 straipsnio numatytą neapykantos pagrindų sąrašą. Diskriminacija lytinės tapatybės pagrindu taip pat nėra įtraukta į LR darbo kodeksą ir LR lygių galimybių įstatymą. Dėl šios priežasties, neapykantą patiriantys translyčiai žmonės Lietuvoje susiduria su sunkumais siekiant teisinės pagalbos, jų patiriama diskriminacija ir neapykantos kalba dažnai lieka nepastebėta.

Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimo Vilniuje, organizatorių nuotr.

Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimo Vilniuje, organizatorių nuotr.

Kuo svarbi Translyčių žmonių atminimo diena?

Atsako trans žmonių bendruomenės nariai/ės.

Vaida: Translyčiai žmonės priversti gyventi visuomenės šešėlyje. Mums tenka rimtai nerimauti dėl savo gerovės, saugumo ir gyvybės. Praradome nesuskaičiuojamai daug žmonių vien dėl to, kad jie bijojo, jautė spaudimą ar smurtą, buvo paniekinti, sužaloti, pakėlė ranką prieš save ar buvo nužudyti. Visa tai dėl pasirinkimo pasinaudoti savo teisėta laisve būti savimi. Minime šią dieną pagerbdami tuos, kurie kentė prieš mus ir tam, kad ateisiantiems po mūsų kančia apskritai nebūtų buvimo translyčiais patirties dalimi.

Fricas: Trans žmonių atminimo diena formaliai minima vienąsyk metuose. Tai kartu per mažai ir per daug – deja, esant dabartinei situacijai, daugelis trans žmonių tam tikrą gedulą patiriame kasdien. Jaučiu didžiulį pyktį ir apmaudą dėl visų trans žmonių, kurių gyvybės buvo nutrauktos transfobijos, kurių negalėjome pažinoti. Tai, kad mes minime trans žmonių atminimo dieną, man reprezentuoja trans bendruomenės ištvermę bei pasiryžimą palaikyti vieni kitus visuomenės ir institucijų smurto akivaizdoje.

Ieva: Trans žmonių atminimo dieną pirmiausia norisi skirti prisiminimui ir pagerbimui tų žmonių, kurių šiandieną jau nėra su mumis. Man tai yra priminimas, su kiek daug neteisybės, agresijos ir smurto kasdien susiduria trans žmonės ir kiek daug iš mūsų paprastose kasdienėse situacijose vis dar negalime jaustis saugūs ir saugios. Tuo pat metu daug galvoju ir apie bendruomenę, jos svarbą ir jaučiu dėkingumą, nes man ir daugybei kitų trans žmonių ji yra ta vienintelė užuovėja, kur galime nors trumpam atsikvėpti, būti savimi, jaustis tikrai suprasti/os ir saugūs/ios.

Šarlotė: Man asmeniškai svarbi ši diena, kad prisimintume visus translyčius žmones, kurie gyveno (ar norėjo gyventi) savo naują, reikšmingą, pilnavertį gyvenimą, bet, deja, tai buvo atimta visur mus aplinkui supančio smurto. Per šią dieną galite tiktai spėlioti kokius gyvenimus, pilnus džiaugsmo ir laimės, galėjo gyventi tie, kurie netikėtai prarado savo gyvenimą dėl transfobijos. Visgi jų gyvenimai paliko žymę – reikia visad kovoti už tai, kas mums svarbu, kad kitiems būtų geriau, negu dabar.

SJ: Velniškai keista, kad apskritai reikia Trans žmonių atminimo dienos – atminimo dienos! – ne tiesiog Trans žmonių dienos, Trans bendruomenės dienos, o būtent atsiminimo. Lietuvoje vis dar negaliu jaustis drąsiai – jei pats ir gebėčiau apgalvoti viską, kas gali būti susiję su mano saugumu, nuo manęs sugalvojusių nekęsti asmenų vis tiek gali nukentėti ir mano šeima, ir draugai, ir kolegos, net gydytojai, kurie pasiskelbtų palaikantys ir priimantys translyčius žmones. Norėčiau, kad šią dieną kasmet grožėtumėmės vis šviesesne ir laisvesne Lietuva – bei visu pasauliu – kur visiems žmonėms gyventi būtų gera ir šviesu, o rašant savo mintis nebereikėtų pasirašinėti vien inicialais.

Julia: Kuo svarbi TDOR? Tai gyvas įrodymas, kad tavęs nepamirš, netgi jeigu negalėsi įgyvendint savo svajonės. Tai diena, kai gali ateiti atsiremti petimi su žmogumi, kurio dalia šiek tiek panaši į tavo. Kai gali pasižmonėti, netgi jei esi užsidaręs nuo visuomenės ir gyveni hermit-style. Tai diena, kai gali pamatyti, kad palaikančiųjų žmonių, užjaučiančių trans asmenis, yra tikrai nemažai.

Ajus: Kiekvienąkart minint Trans žmonių atminimo dieną pagalvoju, kiek trans žmonių Lietuvoje netekome, apie kuriuos nieko nežinome. Kurių galbūt nepalaikė artimieji, kurių trans tapatybė buvo slepiama, kurių gyvenimus per anksti nutraukė visuomenės transfobija ir smurtas. Kai mūsų skausmas, patiriama diskriminacija ir sunkumai yra nematomi ar slepiami, niekas visuomenėje nesikeičia. Dėl to svarbu apie tai kalbėti garsiai ir palaikyti vieniems kitus.

Kaip yra sakiusi šios dienos pradininkė, Trans žmonių atminimo dieną gedime tų, kuriuos/ias praradome, pagerbiame savo brangius/ias mirusiuosius/-iąsias – o rytoj ir kiekvieną kitą dieną, tęsiame savo kovą už gyvuosius. Šią dieną svarbu prisiminti žmones, kurių netekome, ir pagalvoti, ką galime padaryti, kad visiems/oms mūsų visuomenėje būtų saugiau ir lengviau gyventi.

Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimo renginiai Vilniuje

Lapkričio 20 d., sekmadienį, 17 val. asociacija Trans Autonomija kviečia į Translyčių žmonių atminimo dienos minėjimą prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Renginio metu bus sakomos kalbos, dainuojamos dainos bei degamos žvakutės trans žmonių, kurių netekome, atminimui.

Lapkričio 21 d., pirmadienį, 16 val. Žmogaus teisių stebėjimo institutas kartu su Trans Autonomija kviečia į diskusiją, skirtą Translyčių žmonių atminimo dienai – „Visuomenė be neapykantos: kodėl minime translyčių žmonių atminimo dieną?“. Diskusija vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, renginių erdvėje.

Trans Autonomija yra trans žmonių teisių ir savitarpio pagalbos asociacija. Šios organizacijos tikslas – burti trans žmonių ir juos palaikančių asmenų bendruomene, šviesti visuomenę ir būti girdimais savo pačių teisių klausimais.

Straipsnis parengtas vykdant projektą „Tarpbendruomeninis supratimas ir saviraiška be neapykantos“, finansuojamą Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos. Projektą vykdo Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Trans Autonomija ir Diversity Development Group.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki