Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Kontrolierė: svarstomas amnestijos aktas turi būti taikomas platesnei asmenų grupei

Agneta Skardžiuvienė, Augusto Didžgalvio nuotr.

Agneta Skardžiuvienė, Augusto Didžgalvio nuotr.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2018 10 03

Spalio 3 d. Seimo Žmogaus teisių komitete vyko Įstatymo dėl amnestijos akto projekto svarstymas. Jame dalyvavęs Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovas pristatė kontrolierės poziciją: projektu teikiamos nepagrįstai susiaurintos privilegijos dėl lyties, amžiaus bei negalios. Komitetas vienbalsiai pritarė šiai kontrolierės išvadai.

Seimo nario Ramūno Karbauskio pateiktame dokumente siūloma nuo neatliktosios laisvės atėmimo bausmės dalies atleisti nepilnamečius, nėščias moteris, motinas, auginančias nepilnametį vaiką, vyresnius nei 65 m. vyrus bei vidutinę arba sunkią negalią turinčius asmenis.

Nors įstatymo projekte teigiama, kad jis paremtas humanizmo bei gailestingumo principais, lygių galimybių kontrolierei Agnetai Skardžiuvienei kyla abejonių, ar nėra pažeidžiamas konstitucinis visų asmenų lygybės prieš įstatymą principas.

Asmenų lygiateisiškumo idėja savaime neneigia galimybės įvairias žmonių grupes traktuoti skirtingai, tačiau bet kokia lengvata ar privilegija privalo būti objektyviai pateisinama ir proporcinga.

Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad asmenys, kuriuos planuojama atleisti nuo bausmės, yra priskiriami ypač pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Motinos ir besilaukiančios moterys pasirinktos siekiant, jog savo vaikus jos galėtų auginti laisvėje neprarasdamos prigimtinio ryšio su savo atžalomis. Planuojama, kad amnestija pagerintų pagyvenusių bei negalią turinčių kalinių gyvenimą – jie galės greičiau grįžti pas savo šeimas ir tinkamiau pasirūpinti savo sveikata.

Pasak lygių galimybių kontrolierės, nėra pagrindžiama, kodėl tėvo ir vaiko tarpusavio ryšys yra mažiau svarbus nei motinos, kodėl nuo bausmės turėtų būti atleisti tik pagyvenę vyrai, susirūpinimą kelia ir vyresnių ir negalią turinčių kalinių teisės į sveikatą užtikrinimas pačiose įstaigose, kuriose jie atlieką bausmę.

„Amnestijos suteikimas neabejotinai pagerintų kalinčių žmonių gyvenimą. Tačiau šiame įstatymo projekte trūksta objektyvaus pagrindimo, kodėl malonė suteikiama tik daliai nuteistųjų, kurių padėtis iš esmės nesiskiria nuo tų, kuriems amnestija nebūtų suteikta. Pagyvenusios moterys arba mažametį vaiką auginantys tėčiai neturėtų būti pamiršti“, – savo poziciją apibendrina A. Skardžiuvienė.

Pagal Konstituciją, įstatymus dėl amnestijos leidžia Seimas, o malonę nuteistiesiems teikia prezidentas.

Su Įstatymo dėl amnestijos akto projektu galite susipažinti ČIA.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki