Milijonas du šimtai devyniasdešimt tūkstančių litų. Tiek valstybės biudžeto lėšų ruošiamasi skirti kovai su įvairių formų diskriminacija per trejus metus. Lėšos turėtų būti panaudotos pagal Nediskriminavimo skatinimo veiksmų planą. Už dokumento rengimą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija praeitą savaitę sulaukė Lietuvos žmogaus teisių centro (LŽTC) ir Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pasiūlymų bei pastabų.
Nevyriausybinės organizacijos vertina Planą kaip reikalingą ir sveikintiną priemonę, tačiau ragina jį tobulinti siekiant didesnio efektyvumo. Prieš tvirtinant dokumentą, siūloma numatyti, kaip bus vertinamas pinigų panaudojimas, kartu atsižvelgti į tai, jog menkas finansavimas neleis pasiekti norimų rezultatų.
„Džiugu, kad šiemet planas rengiamas klausiant pilietinės visuomenės nuomonės, kai kurios priemonės dokumento projekte – pačių nevyriausybinių organizacijų siūlymai. Deja, iš dabartinio varianto aišku, kad žmogaus teisės, kartu ir diskriminacijos mažinimas, vis dar nėra prioritetinė sritis Lietuvoje. Rekomenduojame didinti finansavimą ir Planą tvirtinti ne vienos iš ministerijų, bet Vyriausybės lygiu” – teigia Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky prideda, jog į Plano įgyvendinimą tikslinga įtraukti Kultūros, Švietimo ir mokslo ministerijas. Pabrėžiama, jog būtent pastaroji yra atsakinga už formalųjį ir neformalųjį ugdymą.
„Plane neskiriama dėmesio dažnai diskriminaciją patiriančių tautinių bendruomenių kultūros paveldui išsaugoti, atkurti bei populiarinti. Bendruomenių kultūros paveldo objektų panaudojimas edukaciniams, ugdymo tikslams sudarytų realias prielaidas įveikti stereotipus, iš to kylančią neapykantą ir polinkį diskriminuoti”, – įsitikinusi Faina Kukliansky. Ji taip pat pastebi, kad rengiant tokio pobūdžio dokumentą derėtų atsižvelgti į kitų valstybių patirtis.
Žmogaus teisių centro direktorės B. Sabatauskaitės nuomone: „Galime teisintis, kad po ekonominio sunkmečio, prieš euro įvedimą, dar negalime realiai spręsti tokių problemų kaip antisemitizmas, ksenofobija, diskriminacija ir patyčios dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, religijos ar negalios. Tačiau šie dalykai lemia mūsų visų gyvenimo kokybę, kai kas dėl to emigruoja ar atsisako Lietuvoje investuoti. Tad, net ir ekonominiu požiūriu, rizikuojame žmogaus teises palikdami viešosios politikos paraštėse”.
Dėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamo Nediskriminavimo 2015-2017 m. veiksmų plano Lietuvos žmogaus teisių centras kartu su Lietuvos žydų bendruomene kreipėsi į Premjerą Algirdą Butkevičių bei Socialinės apsaugos ir darbo ministrę Algimantą Pabedinskienę.
Ministerijos parengtame Plane daugiausiai lėšų numatoma skirti reklamai ir viešinimui (įskaitant Nacionalinius įvairovės ir lygybės apdovanojimus, – 605 000 litų). Panaši suma numatyta konkurso būdu atrinktiems nevyriausybinių organizacijų projektams (600 000 litų). Trečioje vietoje liko jaunimo neformalus ugdymas ir darbdavių švietimas (100 000 litų). Dalį lėšų (20 000 litų) planuojama skirti valstybės iki šiol vykdytų priemonių kokybiniam įvertinimui.
Su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamo Plano projektu kviečiame susipažinti čia.