Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Lygiadieniai.lt – nauja platforma apie lyčių lygybę: darbdaviams, politikams ir kiekvienam gyventojui

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2023 03 16

Kas yra seksizmas ir kaip reaguoti į seksistinius juokelius? Kas yra mizoginija (neapykanta moteriai) ir kaip į ją reaguoti? Ką daryti patyrus diskriminaciją, priekabiavimą lyties pagrindu arba seksualinį priekabiavimą darbe? Atsakymai į šiuos ir daug daugiau klausimų pateikiami naujoje informacinėje svetainėje Lygiadieniai.lt, kurioje žmonės lengvai ras visą koncentruotą informaciją apie lyčių lygybę.

Svetainėje, kurią sukūrė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, informacija patogiai pateikiama darbdaviams, viešojo sektoriaus politikos formuotojams/paslaugų teikėjams ir visiems gyventojams, susiduriantiems su lyčių (ne)lygybės klausimais.

Lyčių lygybės apibrėžimas

„Lyčių lygybė nesiekia vyrų ir moterų padaryti vienodais, kaip dar vis kartais išgirstame. Atvirkščiai, lyčių lygybė yra apie vyrų ir moterų įvairovės suvokimą ir žmonių priėmimą tokių, kokie jie yra – be išankstinių nusistatymų dėl jų lyties“, – sako viena iš Lygiadieniai.lt autorių Mintautė Jurkutė iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos.

Anot jos, lygios galimybės – vienodos galimybės mokytis, dirbti, užsidirbti, priimti sprendimus, gauti tas pačias prekes ir paslaugas, nepriklausomai nuo asmens lyties ir lytinės tapatybės. To siekiama, kad visi visuomenės nariai, nepaisant lyties, galėtų atskleisti savo potencialą, prisidėti prie visuomenės ir valstybės kūrimo bei naudotis jos resursais.

Žmonės klausia – nuo ko pradėti?

Pasak M. Jurkutės, pirmiausia Lygiadieniai.lt projektas buvo kuriamas viešojo sektoriaus įstaigoms, kad joms būtų lengviau taikyti lyčių lygybės principus formuojant nacionalinę ir savivaldos politiką.

„Bet kai pradėjome važinėti po visas savivaldybes kalbėdami, kodėl svarbu atsižvelgti į lytį formuojant savivaldybės politiką, pamatėme, kad viskas prasideda nuo asmeninio lygmens, nes politiką formuoja žmonės, turintys asmeninių nuostatų, klausimų, abejonių. Todėl ši svetainė Lygiadieniai.lt apima viską apie lyčių lygybę, visus lygmenis. Čia atsakymus ras ir žmogus, kuriam skauda, ir įmonės, ir politikos formuotojai bei paslaugų teikėjai“, – paaiškina M. Jurkutė.

Mintautė Jurkutė

Mintautė Jurkutė, M. Ambrazo nuotr.

Pasak jos, pasipriešinimo etapą „Kam reikia tos lyčių lygybės?“ Lietuvoje jau praeiname. Dabar jau esame etape „Kaip? Nuo ko mums pradėti, ką daryti, kad lyčių lygybės principai priartėtų prie kasdienybės?“. Naujoji platforma Lygiadieniai.lt padės rasti atsakymus.

Rubrikos: darbovietėms, politikams ir visiems gyventojams

„Ką galiu padaryti aš?“ rubrikoje kiekvienas žmogus kviečiamas susipažinti su naudingais patarimais, atsakančiais į realius gyventojams kylančius klausimus ir situacijas.

„Žmonės dažnai mums sako, kad jiems trūksta žinių argumentacijai kalbant lyčių lygybės klausimais. Ši svetainė leis žmonėms plačiau susipažinti ir gebėti paaiškinti, kodėl ir kaip lyčių lygybė yra naudinga ir vyrams, ir moterims. Svetainėje paaiškiname ir skaičius, pavyzdžiui, mums svarbu suvokti – kodėl tiek daug vyrų žudosi? Tai yra susiję su lyčių lygybe ir šioje svetainėje rasite atsakymus“, – sako M. Jurkutė.

Platforma Lygiadieniai.lt

Rubrikoje „Darbovietėms“ įmonės ir kiti darbdaviai ras įvairių išteklių, kaip užtikrinti lygias galimybes darbo vietose: organizacijos lygybės plano pavyzdį, lygių galimybių liniuotę darbo vietoje ir kt.

Viešajam sektoriui skirta rubrika talpina daugybę puikių įrankių, kurie padės savivaldybėms ir kitoms įstaigoms atsižvelgti į lytį formuojant politiką bei teikiant paslaugas. Čia pateikiamas savivaldybių lyčių lygybės žemėlapis, lyčių lygybės vadovas savivaldybėms, lyčių lygybės statistinis interaktyvusis atlasas ir 6 valandų interaktyvūs elektroniniai mokymai savivaldybių darbuotojams, apimantys strateginį planavimą ir paslaugų teikimą gyventojams.

Paskutinėje svetainės rubrikoje „Daugiau apie lyčių lygybę“ surinkta daug įvairių tyrimų duomenų ir statistikos, kurie lankytojams padės susidaryti platesnį paveikslą apie lyčių lygybės reikšmę visuomenei. Pavyzdžiui, ką rodo lyčių nelygybės statistika sveikatos, švietimo, darbo rinkos, ekonomikos, politikos ir galios, laisvalaikio ir socialinio gyvenimo srityse; kaip tėčių įsitraukimas į vaikų auginimą naudingas vaikams ir tėvams; kodėl smurtas šeimoje yra lyčių nelygybės klausimas; kaip veikia dezinformacija ir diskredituojamos lyderės moterys; kas yra lyčių kvotos ir kaip jos veikia bei daug kitų temų.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki