Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Nacionaliniame žmogaus teisių forume – dėmesys įvairių smurto formų prevencijai

Nacionaliniomogaus teisių forumo plakatas.

Nacionalinio žmogaus teisių forumo plakatas.

manoteises.lt | 2021 11 24

Tarptautinę žmogaus teisių dieną, gruodžio 10-ąją, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir internetu vyks ketvirtasis Nacionalinis žmogaus teisių forumas (NŽTF). Jo metu visuomenė kviečiama į diskusijas apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje, kuri, pasak organizatorių, tam tikrose srityse gerėja, tačiau kitose vis dar nesulaukia būtino sprendimų priėmėjų dėmesio.

Kaip teigia Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė, forumo programa apima platų spektrą žmogaus teisių klausimų. „Naujų negirdėtų idėjų ir požiūrio kampų išgirs tiek šios srities profesionalai, tiek žmonės, besidomintys žmogaus teisėmis ar tik ateinantys į šį lauką: nuo „Romuvos“ religinės bendruomenės teisės būti pripažintai valstybės, migracijos ir moterų su negalia motinystės patirčių iki epidemijų valdymo demokratinėse visuomenėse“, – tikina J. Juškaitė ir priduria, kad forumas ne tik siekia tapti diskusijų erdve, tačiau ir kasmet skiria dedikaciją svarbiai sukakčiai ar žmogaus teisių problemai.

Jūratė Juškaitė, Lietuvos žmogaus teisių centro nuotr.

2021 metais organizatoriai NŽTF skiria Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo pasirašymo dešimtmečiui (Stambulo konvencijai). Šių metų forumo šūkis – „Smurtą galime įveikti“.

Kaip tikina J. Juškaitė, svarbu iš naujo kelti Konvencijos ratifikavimo klausimą Lietuvoje. „Šis dokumentas įpareigotų valstybę atlikti kokybinį šuolį smurto lyties pagrindu srityje, kurio, žvelgiant į smurto ir nužudymų statistiką, mums taip reikia“, – teigia Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė.

Anot Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorės Mildos Ališauskienės, smurtas yra daugelį šiuolaikinių visuomenių apėmusi epidemija, vis dar sunkiai sekasi jį atpažinti kasdienybėje, nes būna psichologinis, ekonominis, institucinis, emocinis ir pan. „Su smurtu susiduria daugybė žmonių nepaisant jų įsitikinimų ar tikėjimo, socialinės padėties, amžiaus, lyties ar lytinės tapatybės. Šių metų Nacionaliniame žmogaus teisių forume apie smurtą bei kitas su žmogaus teisėmis susijusias temas diskutuos daugiau kaip šimtas savo sričių profesionalų, žmogaus teisių ekspertų ir gynėjų, mokslininkų, politikų, teisininkų, psichologų ir kitų dalyvių“, – pasakoja NŽTF Organizacinio komiteto pirmininkė prof. dr. M. Ališauskienė ir papildo, kad tarp forumo dalyvių  – Tomas Vytautas Raskevičius, Edita Žiobienė, Dalia Leinartė, Birutė Sabatauskaitė, Dainius Pūras, Rasa Račienė, Jonas Ruškus, Egidijus Kūris, Linas Slušnys, Dainius Žalimas ir daugelis kitų žinomų veidų, kurie Tarptautinės žmogaus teisių dienos proga susirinks diskutuoti ir kartu ieškoti žmogaus teisių problemų Lietuvoje sprendimo būdų.

Milda Ališauskienė E. Blaževič/ LRT nuotr

Milda Ališauskienė E. Blaževič/ LRT nuotr

Diskusijose bus nagrinėjamos Stambulo konvencijos ratifikavimo galimybės Lietuvoje, neapykantos ir patyčių problema, migrantų krizė, etniniai ir religijos klausimai, socialinės apsaugos temos, Baltarusijos demokratijos siekis ir daugelis kitų aktualių Lietuvai temų.

Lietuvos Respublikos Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius tikina, kad NŽTF įgalina politikos, nevyriausybinių organizacijų ir akademinės bendruomenės atstovus diskutuoti mūsų valstybėje svarbiausiomis ir aktualiausiomis žmogaus teisių temomis. „Su žmogaus teisėmis susiję politinės darbotvarkės klausimai dažnai tampa tam tikrų baimių, išankstinių nusistatymų ir „melagienų“ įkaitais. Objektyvios – ekspertinėmis įžvalgomis ir realių žmonių patirtimis paremtos – diskusijos poreikis šiandien yra itin aktualus. Būtent šią misiją ir įgyvendina Nacionalinis žmogaus teisių forumas“, – teigia T. V. Raskevičius.

Tomas Vytautas Raskevičius D. Umbraso/LRT nuotr.

Tomas Vytautas Raskevičius D. Umbraso/LRT nuotr.

Šiais metais pirmą kartą į Nacionalinio žmogaus teisių forumo diskusijas bus įtraukti ir Lietuvos regionai – Lazdijai, Joniškis, Kėdainiai, Utena, Klaipėdos rajonas. Šie regionai teletiltu tiesiogiai ir interaktyviai dalyvaus diskusijose, išreikš savo nuomonę, pasidalys patirtimi ir užduos klausimus taip, lyg fiziškai būtų Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Kitų Lietuvos miestų žmonės viso forumo diskusijas galės stebėti tiesiogiai https://nztf.lt/ svetainėje arba LRT.lt portale. Diskusijos bus verčiamos į lietuvių gestų kalbą ir iš / į anglų kalbą.

Organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Žmogaus teisių organizacijų koalicija, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos negalios organizacijų forumas, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetas, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaiga, Vaiko teisių kontrolieriaus įstaiga.

Organizaciniai partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Norvegijos ambasada, Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, „Freedom House“, MO muziejus, Utenos švietimo centras, Bendruomenės iniciatyvų centras, Joniškio rajono savivaldybė, Lazdijų švietimo centras, Klaipėdos r. švietimo centras.

Pagrindiniai rėmėjai: projektas „Prioritetas gerovės valstybėje – žmogaus teisės“, Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis; Frydricho Ėberto fondas, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas, ES teisių, lygybės ir pilietiškumo programa.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki