Bent trečdalis trūkstamos lyties atstovų įmonės valdymo organuose – toks ambicingas tikslas laukia didžiųjų Lietuvos įmonių, kurios atitinka įstatyme numatytus kriterijus. Į Lietuvos teisę perkelta Lyčių pusiausvyros valdybose direktyva įsigaliojo dar pernai, o įmonės iki birželio pradžios privalės pateikti informaciją apie lyčių balanso užtikrinimą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.
Lyčių kvotos įteisintos pirmą kartą
„Stiklo lubos“ dūžta – pagaliau lyčių balansas įmonių valdyme yra nebe rekomendacija, o teisinis įpareigojimas“, – taip naujovę apibūdina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė Rusnė Kirtiklytė. Jos teigimu, šis pokytis žymi naują požiūrį į įmonių valdymo praktiką – tai ne tik teisinė prievolė, bet ir galimybė stiprinti savo reputaciją, tapti patrauklesniu darbdaviu bei prisidėti prie tvaresnės darbo rinkos kūrimo.
„Ne paslaptis, kad įmonių valdybose ir stebėtojų tarybose dažniausiai trūksta moterų. Tai – ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių realybė. Naujausiais Europos lyčių lygybės instituto duomenimis, moterų dalis biržinių bendrovių valdymo organuose sudaro 27 proc. ES vidurkis – 34 proc. Ir tai – tik didžiausios, biržinės įmonės. Kokia situacija kitose didelėse įmonėse – sužinosime surinkę duomenis”, – teigia R. Kirtiklytė.
Ką tiksliai reikės daryti įmonėms?
Direktyva numato, kad iki 2026 m. birželio 30 d. įmonių valdybose ir stebėtojų tarybose nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys turės sudaryti bent trečdalį – nuo 33 iki 49 proc. – narių. Tai paskatins įmones ne tik peržiūrėti savo atrankos procedūras, bet ir formuoti valdymo struktūras, kurios geriau atspindėtų visuomenės įvairovę.
Pirmuosius duomenis apie tai, kaip sekasi įgyvendinti šiuos reikalavimus, įmonės turės pateikti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai iki šių metų birželio 1 d., užpildant specialią formą.
Reikalavimai taikomi įmonėms, kurios atitinka bent du iš šių kriterijų: daugiau kaip 250 darbuotojų, daugiau kaip 50 mln. eurų metinių pajamų ir / arba daugiau kaip 25 mln. eurų balanse nurodyto turto. Pagal šiuos kriterijus, Lietuvoje gali būti daugiau nei 300 įmonių.
Įvertinusi įmonių pateiktas ataskaitas, Tarnyba viešai skelbs įmonių, kurioms pavyko pasiekti Direktyvoje nustatytus tikslus, sąrašą. Tikslų nepasiekusioms įmonėms bus teikiamos rekomendacijos procesams gerinti, išskirtiniais atvejais – gali būti skiriamos baudos.
Užtikrins pagalbą ir konsultacijas
„Ši naujovė atveria galimybes kurti labiau subalansuotas, įvairesnes ir stipresnes valdymo komandas. Tarnyba kviečia įmones pasinaudoti šiuo pokyčiu kaip proga augti, stiprinti savo reputaciją bei kurti aplinką, kurioje talentas svarbesnis už stereotipus“, – tvirtina R. Kirtiklytė.
Ekspertė pabrėžia, kad įmonės nebus paliktos vienos – jų laukia informaciniai renginiai, konsultacijos ir mokymai apie tai, kaip pritraukti trūkstamos lyties atstoves ar atstovus į valdybas ar stebėtojų tarybas bei kaip formuoti atrankos kriterijus.
Daugiau informacijos apie reikalavimus ir praktinius įgyvendinimo žingsnius įmonės gali rasti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos svetainėje: lygybe.lt.