Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Paaiškėjo pirmieji talentų konkurso „Romavision” dalyviai

Lietuvos romas scenoje, asociatyvi Bertos Tilmantaitės/ nara.lt nuotr.

Lietuvos romas scenoje, asociatyvi Bertos Tilmantaitės/ nara.lt nuotr.

Lietuvos romų bendruomenė | 2024 09 05

Jau rugsėjo 15 d. Vilniuje vyksiančio tarptautinio romų kultūros festivalio GYPSY FEST metu  vyks ir talentų konkurso „Romavision“ finalas. Didžiojoje scenoje pasirodys jaunieji romai, iš kurių geriausią išrinks tarptautinė žiūri. Pirmą kartą Baltijos šalyse vyksiančiame konkurse dalyvaus spalvingi dalyviai: visi talentingi, muzikalūs ir su savo unikaliomis istorijomis.

Pirmasis atranką įveikęs dalyvis – Valodė. Šis jaunuolis gyvena nedideliame Troškūnų miestelyje Anykščių rajone. Jam 16 metų. Valodė gimė muzikalioje šeimoje – tėtis groja gitara, mama ir sesė šoka ir dainuoja. Pradėjęs lankyti mokyklą, jis buvo pirmasis romas mokykloje, todėl sulaukdavo visokių įžeidžiančių replikų iš vaikų, tačiau nekreipė į jas dėmesio, svarbiausias dalykas jam buvo ir yra – muzika. Jį visada palaikė ir padėjo pati mylimiausia mokytoja – muzikos mokytoja Janina.

Valodė, organizatorių nuotr.

Valodė buvo išvažiavęs ieškoti laimės į Londoną. Dirbo ten autoplovykloje, tačiau visgi grįžo atgal į Lietuvą. Laiko du rotveilerių veislės šunis, kuriuos labai myli. Valodė dainuoja ir svajoja tapti žymiu dainininku.

Jau išbandė TV sceną

Kitą konkurse dalyvaujantį jaunuolį iš Mažeikių jau buvo galima matyti televizoriaus ekrane prieš penkerius metus. Atsiliepęs į laidos „Gero vakaro šou“ kvietimą talentingiems vaikams, netrukus išgarsėjo kaip „Lietuvos talentų“ dalyvis. „Gavau daug dėmesio, – pasakoja Džeilandas. – O paskui padariau daug klaidų gyvenime. Bet iš jų pasimokiau“.

Džeilandas, organizatorių nuotr.

Džeilandas, organizatorių nuotr.

Šis aštuoniolikmetis jaunuolis dainuoti pradėjo nuo vaikystės. „Mačiau, kaip tėvas groja gitara ir dainuoja, norėjau ir aš tokiu būti“, – pasakoja vaikinas. Teko dirbti ir sunkius darbus Anglijoje. Statybos, kebabinės, kiti sunkūs darbai… „Ir grįžau į Lietuvą. Namie geriausia“, – šypsosi jaunuolis. Čia Džeilandas surado tikrą meilę ir dabar kuria naują gyvenimą.

Kad nedainuotų – auklėtoja darželyje užklijavo burną

Dar vieną išskirtinę istoriją gali papasakoti dalyvis Santaras iš Žagarės miestelio. Jo gyvenimo pradžia nebuvo rami ir saugi.  Mama vaiką paliko vos 6 mėnesių, o tėtis niekada ir neaugino, gyvena kažkur Latvijoje. Santarą užaugino močiutė ir krikšto mama tikroje romų šeimoje, kur visi susirinkę šokdavo, dainuodavo kartu su visa gimine. Ir Santaras visada, kur tik eidavo, ten ir dainuodavo. Tačiau ne visiems patiko jo dainos. Darželyje, kai vaikai miegodavo pietų miego, Santarui būdavo liūdna ir ilgu namų, todėl jis pradėdavo dainuoti. Neapsikentusi auklėtoja kartą ėmė ir užklijavo jam pleistru burną. „Mama sužinojo, iškėlė tokį skandalą, kad ojojoj! Nuo to laiko mane visada pasiimdavo per pietus namo“, – pasakoja Santaras. Bet noro dainuoti tai neužgožė. Vaikinas sako, kad nuo vaikystės  dainavo Radži, „Sare roma“ dainas ir visą gyvenimą svajojo tapti pripažintu dainininku.

Santara, organizatorių nuotr.

Santara, organizatorių nuotr.

Nors dauguma dalyvių į konkursą atvyksta iš kitų miestų, pasirodys ir vienas jaunuolis iš Vilniaus Senteo, kuris ne tik atlieka muziką, bet ir pats ją kuria. Kartais kurdamas studijoje jis praleidžia paras. „Pirmiausia klausau ritmų, tada kuriu muziką, o kartu gimsta ir tekstas“, – sako „Romavision“ dalyvis. Jam patinka įvairūs muzikos stiliai, o paklaustas, kokios muzikos niekada neatliktų, jaunuolis sako, kad tai galėtų būti tik operinė muzika. Didžiausia Senteo svajonė – tapti žinomu atlikėju, o vėliau ir muzikos prodiuseriu.

Senteo, organizatorių nuotr.

Senteo, organizatorių nuotr.

Išgyveno tragišką netektį

„Romavision“ konkurse dalyvaus ir duetas. Du broliai – 28-erių Raimundas ir 17-os Borisas – su muzika gyvena kiekvieną dieną. Nors natų neskaito, tačiau groja ir dainuoja „iš klausos“. Raimundas groja gitara, akordeonu, armonikėle, klavišiniais instrumentais. Boria – taip pat klavišiniais. Vaikinai sako visko išmokę iš savo tėvo. Gausioje 3 brolių ir 2 seserų šeimoje muzika užima ypatingą vietą – dainuoja ir šoka visi. Boria dar tik kuria savo gyvenimo kelią, o štai Raimundas jau yra sukūręs šeimą, turi nuostabią žmoną, romų šokėją Fatimą bei dvi fantastiškas dukrytes: Samirą ir Radmirą. Fatimos mama – Marija Kasperavičiūtė – buvo romų ansamblio „Pašė Jag“ atlikėja, ji ir dabar talkininkauja jaunuoliams, pasirodo kartu renginiuose.

Raimondas ir Borisas, organizatorių nuotr.

Raimondas ir Borisas, organizatorių nuotr.

Prieš kelerius metus Raimundo šeimoje nutiko didelė nelaimė. Jie neteko 7 mėn sūnelio. Tačiau apie tai kalbėti yra vis dar labai. „Nėra dienos, kad nepagalvočiau apie sūnelį. Tačiau – viskas Dievo valioje“, – sako Raimundas.

Pasirodys ir dalyviai iš Latvijos bei Estijos

Ant didžiosios scenos pasirodys ir dėl geriausio vardo susikaus didesnis būrys jaunųjų romų talentų, o tarp jų – ir jaunuoliai iš Latvijos bei Estijos. Iš Latvijos į konkursą atvyksta jaunasis romas Zabar. Šiuo metu Zabar gyvena Rygoje, tačiau jis gimė ir augo Ukrainoje. Deja, bet turėjo palikti šalį kartu su mama, sese ir broliu.

Zabar didžiuojasi savo seneliais, kurie buvo ypač muzikalūs ir koncertuodavo su žymiais atlikėjais. „Yra Ukrainoje likusios nuotraukos, mano seneliai dainuoja vienoje scenoje kartu su tuomet ypač garsiu atlikėju Visockiu“, – pasakoja Zabar. Muzikos jį ir mokė močiutė. Nors sportiškas vaikinas ir bandė kito amato, net mokėsi autošaltkalviu, tačiau net ir dirbdamas garaže dainuodavo.

Dabar jaunuolis jau nėra naujokas muzikos pasaulyje: pats rašo, yra išleidęs keturias dainas, penktoji jau pakeliui. Konkursų Zabar sako jau nebeskaičiuojantis, daug jų yra ir laimėjęs, o vien „Instagramo“ kanale turi per keturiasdešimt milijonų perklausų.

Iš Estijos į konkursą atvyksta romė Liza. Devyniolikmetė mergina iš Estijos, nors iš pažiūros labai trapi, tačiau yra nepaprastai tvirto būdo. Anksti neteko tėvo, mama su patėviu ir jaunesniais vaikais gyvena užsienyje, tad Liza gyvena viena, tačiau visai neliūdi – ji dirba, dainuoja, savarankiškai mokosi groti pianinu ir tiesiog džiaugiasi gyvenimu. „Man buvo gal dvylika metų, kai lydėjau draugę į atranką mokyklos chorui. Mokytoja, kuri organizavo atranką, paprašė, kad padainuotume abi. Tada  mane pakvietė į vokalinę studiją, kur vėliau praleisdavau tikrai daug laiko. Prasidėjo konkursai, renginiai, gaudavau daug diplomų, įvertinimų“, – pasakoja mergina.

Mokysis iš scenos profesionalų

„Romavision“ finalas vyks GYPSY FEST Grand koncerto metu COMPENSA koncertų salėje rugsėjo 15 d. Toje pačioje scenoje pasirodys SARE ROMA bei daugybė geriausių romų atlikėjų iš Latvijos, Estijos, Prancūzijos, Čekijos.

Prieš finalą jaunuoliai tobulins įgūdžius talentų stovykloje, kur su jais dirbs skirtingų sričių profesionalai. Šokėja-choreografė ir tarptautinė teisėja, rytietiškų šokių studijos „Sultana“ įkūrėja Jelena Šeremet jaunuosius romus mokys sceninio elgesio, aktorinio meistriškumo ir plastikos, pasidalins paslaptimis, kaip nebijoti scenos ir nepasimesti prieš didžiulę minią žiūrovų bei kameras. Dvidešimt metų patirtį scenoje turinti J. Šeremet sako, kad geriausias receptas įveikti scenos baimę – siekti savo svajonės. „Šių jaunuolių svajonė yra dirbti scenoje, todėl patariu eiti savo tikslo link ir negalvoti apie tai, ką pasakys žmonės. Reikia patikėti savimi ir žengti pirmyn. Žinau, kad romų jaunimas dažnai bijo save parodyti dėl neigiamų visuomenės stereotipų, bet jeigu esi talentingas, žmonės tave pamils! Ir visai nesvarbu, ar tu romas, lenkas, ar graikas“, – sako J. Šeremet.

Romų teatro SARE ROMA vadovas, Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvik sako, kad šis konkursas istorinis įvykis Lietuvos kultūroje.

Ištvan Kvik Gypsy fest 2022 akimirka.

Ištvan Kvik, organizatorių nuotr.

„Tai – pirmasis Baltijos šalyse organizuojamas konkursas, kurio tikslas – mažinti romų diskriminaciją, padėti jaunuoliams laužyti visuomenėje įsigalėjusius stereotipus apie romų tautybę ir patiems patikėti savo galimybėmis bei jėgomis. Deja, tačiau jau jaunystėje romai dažnai susiduria su neigiamomis išankstinėmis nuostatomis, paslėpta diskriminacija, kuri užkerta kelią jų karjerai. Šiuo konkursu norime parodyti, kad talentingi žmonės neturi bijoti save parodyti. Tautybė nenulemia tavo talento. “

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki