Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Pasakos kurių neleido skaityti: leidykla „LAPAS“ ir Lietuvos žmogaus teisių centras skelbia knygos (at)gimimo akciją

manoteises.lt | 2025 01 16

Leidykla „LAPAS“ kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru inicijuoja knygos (at)gimimo akciją ir kviečia tapti rašytojos, vertėjos ir žmogaus teisių aktyvistės a. a. Neringos Dangvydės Macaitės kūrinio  „Gintarinė širdis“ bendraleidėjais.

2013 metų pabaigoje Neringa Dangvydė Macaitė išleido savo pirmąjį pasakų rinkinį „Gintarinė širdis“. Tai – knyga, kvietusi į stebuklingą pasakų pasaulį, kuriame visi vienodai svarbūs, nepriklausomai nuo odos spalvos, negalios, seksualinės orientacijos ar tautybės, tačiau 2014 metais knyga buvo pašalinta iš prekybos, viešai apkaltinta „angažuota homoseksualizmo propaganda“. Šis sprendimas tapo precedentu, kuris atskleidė giliai įsišaknijusią baimę kalbėti apie socialinę įvairovę ir mažumų teises Lietuvoje.

Nepaisant to, knygą perleido nevyriausybinės organizacijos, o autorė atkakliai gynė savo kūrinį teismuose, siekdama, kad pasakos būtų pripažintos tuo, kuo jos ir yra – įvairovę ir empatiją skatinančiu meno kūriniu. Ši istorija liudija ne tik apie literatūros galią, bet ir apie iššūkius, kuriuos tenka įveikti kuriant laisvą, atvirą ir priimančią visuomenę. 2023 m. Europos žmogaus teisių teismas konstatavo, kad  Lietuva suvaržė autorės saviraiškos teisę ir pagaliau 2024 metų pabaigoje LR Konstitucinis Teismas konstatavo, kad įstatymo dalis, Nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostata, draudžianti skleisti informaciją apie tos pačios lyties šeimas, prieštarauja Konstitucijai.

„Gintarinę širdį“ Neringa rašė tikėdama, kad kiekvienas iš mūsų nusipelnė gyventi pasaulyje, kuriame odos spalva, negalia, tautybė ar seksualinė orientacija neturi reikšmės vienas kito priėmimui. Po daugiau nei dešimties metų laikas šioms pasakoms atgimti ir kviesti mus tolerancijai, priėmimui ir paprastam bei nuoširdžiam draugiškumui. Knygą patiks ir dideliems, ir mažiems svajotojams“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.

Jūratė Juškaitė

Jūratė Juškaitė, J. Stacevčiaus/ lrt.lt nuotr.

Knygoje „Gintarinė širdis“ pateikiamos istorijos apie įvairias socialinę atskirtį ir diskriminaciją patiriančias grupes – žmones su negalia, emigrantus, homoseksualius ir skirtingos nei dauguma odos spalvos asmenis, romus ir kt. Tai kūrinys pasakų pagalba atveriantis pokalbiui tomis temomis, kurios tarsi slypi po devyniais užraktais. Kokybiškam knygos atgimimui reikalinga nemaža suma, tad tapti knygos bedraleidėju kviečiami visi žmogaus teisėms neabejingi piliečiai.

„Gintarinės širdies“ uždraudimas anuomet man sukėlė didžiulį neteisybės jausmą – kaip gali kažkas, ypač mūsų pačių laisvai išrinkta valdžia, leisti sau drausti literatūrą (pasakas!), ypač kai jos kalba apie empatiją, meilę ir žmogiškumą plačiąja prasme. Todėl džiaugiuosi, kad pagaliau Konstitucinis Teismas pripažino, jog Nepilnamečių apsaugos įstatymo dalis, pagal kurį knyga buvo išimta iš prekybos, prieštarauja Konstitucijai. Tą progą norime paminėti nauju „Gintarinės širdies“ leidimu. O tam, kad jis būtų įmanomas – kviečiu iniciatyvą paremti ir tokiu būdu tapti knygos atgimimo bendraleidėjais. Tikiu, kad šis naujas leidimas vėl primins, jog turime teisę jaustis saugiai, bent jau sau artimiausioje aplinkoje“, – prie akcijos prisidėti kviečia leidyklos LAPAS įkūrėja ir vadovė Ūla Ambrasaitė.

Ūla Ambrasaitė, M. Mireckaitės nuotr.

Ūla Ambrasaitė, M. Mireckaitės nuotr.

Visi fiziniai ir juridiniai asmenys, paaukoję pasirinktą sumą, taps knygos bendraleidėjais ir bus įvardyti bendraleidėjų skiltyje knygoje.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki