Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Pilietinės moterų organizacijos reikalauja Socialinės apsaugos ir darbo ministrės atsistatydinimo

Algimanta Pabedinskienė, Irmanto Gelūno, 15min.lt nuotr.

manoteises.lt | 2015 01 07

Organizacija, įsteigta…5 dienos prieš paskelbiant projektų konkursą, sėkmingai jį laimi. Sėkmės paslaptis  –  organizacijos vadovas – Darbo partijos narys. Organizacija, internetinėje erdvėje paskelbusi, jog jos veiklos tikslas – įkurti tradicinių amatų centrą, ketina teikti specializuotą pagalbą smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tame neįžvelgia nieko neįprasto. Organizacija, apgyvendinanti iš įkalinimo įstaigų išėjusius asmenis ir svarstanti galimybę teikti laidojimo paslaugas, laimi Specializuotos pagalbos centrų konkursą.

Taip teigia 12 pilietinių moterų organizacijų, susijungusių į koaliciją Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės,  sunerimusios dėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veiksmų skaidrumo ir skelbiamų konkursų rezultatų: konkursus laimi nekompetetingi, konkurso sąlygų neatitinkantys, tačiau su Darbo partija susiję asmenys. SADM ministrė Algimanta Pabedinskienė ne kartą viešai kritikuota pilietinių organizacijų, LR Seimo narių, o taip pat LR Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės ir LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės, nuolat pabrėžiant, jog neturinti kompetetingos komandos,  turi trauktis.

Pasak moterų organizacijų atstovių, įgyvendinant Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, pradėtam kurti Specializuotos pagalbos centrų tinklui iškilo pavojus dėl neatsakingų ir chaotiškų Ministerijos veiksmų. Siekiant spręsti susikaupusias problemas, koalicija Moters teisės – viusotinės žmogaus teisės kreipėsi į LR Prezidento kanceliariją su prašymu inicijuoti susitikimą su LR SADM ministre, iki tol visiškai ignoravusia pilietinių organizacijų prašymus susitikti ir kartu ieškoti sprendimų, kaip efektyviai užtikrinti kompleksinės specializuotos pagalbos teikimą smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims. Susitikimas su LR Prezidente įvyko 2014 m. lapkričio 18 d. Likus pusvalandžiui iki susitikimo pradžios Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė Specializuotos pagalbos centrų konkursą 2015 metams. Susitikimo metu LR Prezidentė  energingai parėmė būtinybę stiprinti moterų nevyriausybinių organizacijų valdomų specializuotos pagalbos centrų tinklą, toliau kurti vieningą SPC tarnybą bei gerinti finansavimą valstybės garantuojamą pagalbą teikiantiems SPC. Buvo išsakyta rekomendacija stiprinti komandą, galimai sukuriant naują padalinį ministerijoje, kuris galėtų efektyviau koordinuoti su Įstatymo įgyvendinimu susijusias veiklas, pabrėžiant, jog šiuo metu egzistuojanti komanda yra nuvilianti ir jai stinga kompetencijos ir gebėjimų.

Koalicijos prezidentė Lilija Henrika Vasiliauskienė spaudos konferencijoje trečiadienį ministerijos politiką šioje srityje vadino „plokščia, chaotiška, oportunistine“. „Mes reikalaujame trauktis gerbiamą ministrę, kuri neturi komandos ir tai įrodė, ir kurios veikla kuria vis didesnį ir didesnį chaosą valstybėje“, – teigė ji.

Spaudos konferencijoje koalicijos atstovės aiškino, kad ministerija projektams parengti skiria labai mažai laiko, jų sąlygos neatitinka pasaulio gerosios praktikos, o juos laimi, koalicijos vertinimu, nekompetentingos organizacijos, kurios neturi patirties dirbant nuo smurto nukentėjusiomis moterimis. Be to, jos teigia, kad dalis laimėtojų – su Darbo partija susiję asmenys. Pasak L.H.Vasiliauskienės, tuo metu įdirbį šioje srityje turinčios organizacijos projektams gauna mažesnes sumas nei anksčiau, nors į jas besikreipiančių moterų daugėja.

Kauno moterų draugijos buvusi vadovė Daiva Baranauskienė spaudos konferencijoje pasakojo, kad tarp ministerijos skelbtų konkursų laimėtojų atsidūrė, pavyzdžiui, nacionalinį prevencijos projektą įgyvendinanti asociacija „Keiskis“, neva susijusi su Darbo partija. Dėl patirties stokos sukritikuotos konkursus laimėjusios Tauragės, Šiaulių, Utenos apskričių organizacijos, dalis jų vadovų esą irgi „darbiečiai“.

„Konkursai yra didele dalimi finansuojami iš valstybės biudžeto, bet tuo pačiu mes atliekame ir valstybės deleguotas funkcijas, nes niekas kitas tų funkcijų ir nedaro“, – visuomenininkų darbo su moterimis, kurios patyrė smurtą, svarbą aiškino D.Baranauskienė.

Tarp ministerijos atrinkų konkursų laimėtojų yra ir tokių organizacijų, kurioms vadovauja vyrai, kas esą prieštarauja tarptautinėms darbo su nukentėjusiomis moterimis metodikoms. L.H.Vasiliauskienė įsitikinusi, kad visuomeninės organizacijos turėtų vykdyti veiklą tik tose srityse, kurias išmano, pavyzdžiui, jos teigimu, su išėjusiais iš įkalinimo įstaigų asmenimis dirbantys visuomenininkai ir toliau turėtų naudingai veikti savo srityje. Konkursų sąlygų ministerija esą nederina su konkrečios srities ekspertais.

A.Pabedisnkienę delegavusios Darbo partijos vadovė, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė teigė paraginsianti ministrę aktyviau bendradarbiauti su visuomenininkais.

„Norėtųsi, kad daugiau bendrautų ir vyktų dialogas tarp nevyriausybinių organizacijų ir Vyriausybės, ir mūsų ministrės. Mes apie tai kalbėsime su ministre (…). Aš atkreipsiu ministrės dėmesį, kad ji po švenčių dar kartą susitiktų, išklausytų keliamus klausimus ir rastų bendrų sutarimą“, – trečiadienį žurnalistams sakė L.Graužinienė.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki