Žmogaus teisių organizacijų koalicija (ŽTOK) kreipėsi į valstybės vadovus, ragindama nedelsiant uždrausti Rusijos agresijos Ukrainoje simboliką. Anot koalicijos, Rusijai aktyviai naudojant tariamą Ukrainos denacifikacijos naratyvą, su Holokaustu susiję paminklai ir simboliai tampa provokacijų taikiniais Lietuvoje.
Žmogaus teisių organizacijų koalicija kreipimąsi išplatino po to, kai netoli Vilniaus esančiame Panerių memoriale raidėmis „V“ ir „Z“ du kartus išniekinta memorialo teritorija ir ten esantis paminklas. Antrojo pasaulinio karo metu naciai ir jų vietos talkininkai Paneriuos nužudė apie 70 000 žmonių, dauguma jų – Lietuvos ir Lenkijos žydai.
„Ar leisime XXI a. agresoriui išnaudoti Holokaustą savo naudai? Ar galima Lietuvoje gyvenančius žydus, pergyvenusius Holokaustą ir sulaukusius garbaus amžiaus, kurių dalis prieglobstį čia surado atvykę iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų šalių, vėl traumuoti nepadoriais ženklais ir Holokaustui skirto paminklo išniekinimu? Ar nenueis perniek tiek metų dėtos pastangos įvertinti, kas įvyko Holokausto metu? Negalima leisti kažkokiems banditams lyginti Rusijos agresiją su Holokaustu, denacifikacija ir demilitarizacija. Ir tikrai ne Panerių memoriale, kad ir koks apleistas jis bebūtų“, – sako Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Žmogaus teisių ekspertai atkreipia dėmesį, kad toks Holokaustui skirto memorialo išniekinimas yra neapykantos nusikaltimas, kuriuos teisėsauga turi vertinti ypač rimtai. Koalicija taip pat paragino nedelsiant priimti Seime svarstomas Rusijos karinės agresijos Ukrainoje simbolių uždraudimo ir prilyginimo nacistinei bei komunistinei simbolikai iniciatyvas.
„Panerių teritorijos niekinimas – neapykantos nusikaltimas. Tokie nusikaltimai pasižymi ypač dideliu nesaugumo ir pažeminimo jausmu tos bendruomenės, prieš kurią jie nukreipti, tarpe, skatina nesantaiką ir susipriešinimą visuomenėje. Raginame teisėsaugą kuo greičiau nustatyti nusikaltimus įvykdžiusius asmenis, patraukti juos atsakomybėn bei užtikrinti Panerių memorialo bei kitų Holokausto atminties vietų saugumą bei rimtį“ – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.
Kreipimąsis išsiųstas prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei.
Žmogaus teisių organizacijų koalicija – progresyvių, konstitucinius žmogaus teisių apsaugos standartus taikančių organizacijų koalicija, suburta 2011 m. Koalicijai priklauso Diversity Development Group, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lygių galimybių plėtros centras, Nacionalinė LGBT* teisių asociacija LGL, Psichikos sveikatos perspektyvos, Romų visuomenės centras, Tolerantiško Jaunimo Asociacija, Žmogaus teisių stebėjimo institutas.