Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Seimas apsisprendė sustiprinti kovą su smurtu šeimoje

Cannstock pic.

Lietuvos žmogaus teisių centras | 2014 04 10

Šiandien, balandžio 10 d. priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 5, 7, 8 ir 9 straipsnių pakeitimo įstatymas. Įsigalioję pakeitimai turėtų padėti efektyviau kovoti su smurtu šeimose: nukentėjusiam asmeniui nustatyti efektyvesnę apsaugą nuo pakartotinio smurto ir smurtautojo poveikio nukentėjusiam asmeniui ikiteisminio tyrimo ir bylos nagrinėjimo teisme metu, aiškiau įtvirtinti viešo kaltinimo institutą ir galimybę nukentėjusioms/iems gauti skubią ir kompetetingą specializuotą pagalbą, taip pat skubesnę teisminę ir medicininę pagalbą nukentėjusiajai/jam nuo smurto artimoje aplinkoje.

Įstatymo projektas pateikta Seimo narių Onos Valiukevičiūtės ir Dalios Kuodytės, šiandien Seime susilaukė palaikymo. Už jį balsavo 88 Seimo nariai, prieš – 2 asmenys, susilaikė – 13. Vieningai už balsavo Liberalų sąjūdžio, Lietuvos socialdemokratų partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime.

Įstatymo pakeitimai numato, kad gavę pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje, policijos pareigūnai, atvykę į įvykio vietą arba patys būdami to įvykio liudininkai, užrašo duomenis apie smurto artimoje aplinkoje faktą, pradeda ikiteisminį tyrimą ir imasi priemonių, kad per trumpiausią laiką būtų atliktas ikiteisminis tyrimas bei užtikrinta smurtą patyrusio asmens apsauga.

Smurtą patyrusiam asmeniui nereikia pateikti skundo, norint, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pagal ankstesnę įstatymo redakciją, galiojusią nuo 2012 m. gruodžio 15 d. taip pat nereikėjo smurtą patyrusio asmens skundo, visgi dabartinė redakcija aiškiau įtvirtina policijos pareigūnų prievolę pradėti ikiteisminį tyrimą ir kaip įmanoma greičiau jį atlikti.

Įstatymo pakeitimai taip pat nustato, kad ikiteisminiuose tyrimuose, susijusiuose su smurtu artimoje aplinkoje, Valstybinė teismo medicinos tarnyba prie Teisingumo ministerijos užtikrina, kad sveikatos sutrikdymo mastas būtų nustatomas ir specialistų išvados būtų teikiamos skubos tvarka.

Nuo 2016 m. sausio 1 d. smurto artimoje aplinkoje aukos galės gauti specializuotą pagalbą visą parą. Šiuo metu tokia pagalba buvo teikiama tam tikromis darbo valandomis.

Remiantis įstatymo pakeitimais, policijos pareigūnai, atvykę į smurto artimoje aplinkoje įvykio vietą, turės informuoti smurtą patyrusį asmenį, kad su juo susisieks specializuotos pagalbos centras, kuris suteiks jam pagalbą, ir nedelsiant apie įvykį praneš specializuotos pagalbos centrui. Specializuotos pagalbos centrui pateikiami būtiniausi susisiekimui su smurtą patyrusiu asmeniu duomenys.

Iki šiol, policijos pareigūnai nuostatą dėl galimybės gauti specializuotą pagalbą su smurtą patyrusio asmens žinia taikydavo skirtingai ir kai kurie prašydavo asmens pasirašyti raštu sutikimą, kad specializuotas pagalbos centras galėtų siūlyti savo pagalbą.

Specializuotą pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo smurto šeimoje, artimoje aplinkoje specializuotos pagalbos centrai.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki