Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Komentaras

Švedija Alytuje. Ar taip įmanoma?

Kristina Dudonytė, asmeninio archyvo nuotr.

Kristina Dudonytė | 2018 10 29

Įprasta sakyti, kad mums dar toli iki Švedijos, tačiau tam tikrose srityse jau dabar esame labai arti jos. Bent jau Alytuje. Ir bent jau asmeninio asistento paslaugos atveju. Sunku patikėti? Visgi, tai įmanoma, kai nori ir stengiesi jungti bendruomenę bendram  tikslui pasiekti.

Anksčiau Alytuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pagal socialinės reabilitacijos projektus neįgaliesiems buvo teikiama neva asmeninio asistento pagalba, tačiau ši paslauga neatitiko tikrosios asmeninio asistento misijos. Priminsiu, jog asmeninis asistentas yra savarankiško gyvenimo pagalbos priemonė, o tai reiškia, kad su jo pagalba gali pasirinkti bei kontroliuoti, kaip tu nori gyventi.

Pats žodis ”asmeninis” pabrėžia individualumą, o tai reiškia, kad žmogus gali pasirinkti paslaugos teikėją – asmeninį asistentą, laiką, kada pagalba bus reikalinga, vietą,  kur pagalba bus reikalinga, bei būdą, kaip ta pagalba turėtų būti suteikta.

Švedijoje asmeninio asistento paslauga jau teikiama daugelį metų (pilotinis projektas pradėtas 1987 m. o paslauga įteisinta 1994 m.), šia paslauga nuo šių metų rugsėjo mėn yra prienama ir Alytaus gyventojams.

Alytus yra pirmoji Lietuvos savivaldybė, kurioje įgyvendinama asmeninio asistento paslauga (šiuo metu pilotinis projektas)  ir tai vykdoma savarankiškai, nepaisant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pilotinių projektų, kurie remiami Europos Sąjungos lėšomis. Alytus tai vykdo iš savo lėšų pagal asmeninio asmeninio asistento paslaugų organizavimo ir teikimo bei asmeninio asistento veiklos gaires.

Finansavimas asmeninio asistento paslaugai Alytaus savivaldybėje buvo skirtas išplėtus užimtumo didinimo programą papildoma priemone.  Remiantis šia priemone įdarbinti 4 asmeniniai asistentai iš trijų nevyriausybinių organizacijų, kurios laimėjo konkursą.  Šiuo finansavimo modeliu Alytus artimas Švedijai, kadangi pats miestas rūpinasi finansavimu, o ne žmogus su negalia turi mokėti už paslaugą iš  savo turimų lėšų. Švedijoje sistema kiek kitokia – skiriamos tiesioginės išmokos, už kurias žmogus su negalia savarankiškai atsiskaito su asmeniniu asistentu.

Kodėl žmogui su negalia reikalingas asmeninis asistentas? Todėl, kad kiekvienas žmogus su negalia nori būti nepriklausomas, pats kontroliuoti savo gyvenimą, turėti laisvę gyventi kaip jis nori, kur nori būti, keliauti ar dalyvauti.

Kadangi asmeninio asistento paslauga skirta įgalinti žmogaus su negalia savarankiškumą užtikrinanti svarbiausias jo gyvybinės veiklos funkcijas,  išskiriamos šios keturios pagrindinės: asmens higiena, mityba, judumas / mobilumas, socialiniai santykiai ir aplinka. Kiekvienu atveju individualiai nusprendžiama kurios pagalbos priemonės yra būtinos.

Aišku, turime suprasti, kad asmeninis asistentas nėra tavo asmeninis tarnas. Jis – tik pagalbininkas padedantis išspręsti kasdieninius  rūpesčius ir jūs tai atliekate kartu, o ne jis viską padaro už jus. Priklausomai nuo negalios pobūdžio atsiranda darbų, kuriuos atlieka tik asmeninis asistentas. Tarkim jums sunku kažką pakelti, tad asmeninis asistentas pakelia, bet toliau tą darbą atliekate jūs pats.

Taigi, aš pati turėjau galimybę pasirinkti paslaugos tiekėją, kuris įvertino mano poreikius pirmojo susitikimo metu. Pasirašėme asmeninio asistento paslaugų tiekimo sutartį, kur nurodytos man paskirtos valandos. Man buvo suteikta galimybė asistento pagalba pasinaudoti 10 valandų per savaitę, pasirenkant kiek,  kada ir kur labiausiai reiktų pagalbos. Visai nesvarbu, ar tai darbo diena, ar savaitgalis. Mano asmenine asistente tikrai pateisino visus  lūkesčius, todėl neplanuoju jos keisti, tačiau tokia galimybė yra. Turiu laisvę pasirinkti kada pagalbos man reikės labiausiai, žinoma, apie tai informuoju paslaugos teikėją iš anksto. Tai gali būti ir 8 val. ryto ar 6 val. vakaro, pasirenku, kur pagalbos reikės – ar keliaujant iš/į darbą, švietimo įstaigą, bet kokią viešąją įstaigą, parduotuvę, degalinę ar tiesiog prireikus pagalbos namuose.

Pati pasirenku kaip pagalba turėtų būti suteikta, tai yra pasakau, kaip konkrečiai man reiktų pagelbėti, o ką pasidaryti galiu pati.  Asmeniškai man pagalbos labiausiai prireikia palaikant judumo/mobilumo funkciją, t. y. padedant nuvykti iki reikiamos vietos – apsipirkti, nukeliauti iki kirpyklos, odontologo, mano darbovietės, automobilių plovyklos ar tiesiog norint užsipilti degalų degalinėje. Pagalbos judant labai prireikia žiemos metu, kuomet savarankiškai keliauti pasidaro ypatingai sunku arba neįmanoma.

Kartais asmeninio asistento pagalbos prašau norėdama tiesiog susitvarkyti namuose, kai reikia ką nors pasiekti arba plaunant grindis, pernešti kibirą su vandeniu. Namuose asmeninė asistentė padeda gaminantis maistą, todėl dažnai kartu kepame blynus, verdame balandėlius bei gaminamės kitus patiekalus.

Galiu drąsiai pasakyti, jog asmeninis asistentas – tai paslauga, kuri padeda žmogui išlikti oriam ir savarankiškam. Tikiuosi prie Alytaus prisijungs vis daugiau Lietuvos savivaldybių ir vis daugiau žmonių su negalia turės galimybę savarankiškai planuotis savo gyvenimą.

Taigi, Švedija tikrai nėra taip jau toli.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki