Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Žemės ūkio ministerija diskriminavo vyrą su negalia

Žemės ūkio ministerija iškaba prie ministerijos pastato

Žemės ūkio ministerija, zum.lrv.lt nuotr.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2024 06 27

Užkirtusi kelią asociacijos atstovui posėdyje dalyvauti nuotoliniu būdu, Žemės ūkio ministerija pažeidė Lygių galimybių įstatymą, netiesiogiai diskriminuodama vyrą dėl negalios.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ištyrė pareiškėjo skundą, kuriame jis tvirtino negalėjęs patekti į šiemet kovą Žemės ūkio ministerijos rengtą posėdį, skirtą aptarti akvakultūros klausimams. Šiame sektoriuje dirbantis vyras aiškino, kad dėl judėjimo negalios jam yra sudėtinga iš Klaipėdos rajono atvykti į Vilnių, tad jis vylėsi prisijungti nuotoliniu būdu. Jo prašymas buvo atmestas.

Žmogus su judėjimo negalia, lipantis į automobilį

Žmogus su judėjimo negalia, asociatyvi freepik.com nuotr.

Ministerijos atstovai pareiškė, kad negalintiems atvykti gyvai posėdžių dalyviams suteikiama teisė nuomonę išreikšti kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, el. paštu, ir pasiūlė į posėdį deleguoti kitą atstovą. Ministerija akcentavo, kad posėdis gyvai rengtas daugumos dalyvių sutikimu. Taip pat pažymėta, kad nors Ministerijos vidaus dokumentuose ir yra numatyta galimybė posėdžius organizuoti nuotoliu, tai daroma atsižvelgiant į padėtį šalyje (ekstremalioji situacija, karantinas ir t.t.).

Tokius argumentus kritiškai įvertino Lygių galimybių kontrolieriaus pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė, pastebėjusi, kad galimybė išreikšti poziciją raštu negali būti prilyginama tiesioginiam dalyvavimui diskusijoje. O ir deleguoti kitą asmenį dėl turimų kompetencijų ar suinteresuotumo esą ne visuomet yra įmanoma.

Jolita Miliuvienė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.

Jolita Miliuvienė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.

„Įvertinus tai, kad pareiškėjui dėl negalios sunku įveikti ilgesnius atstumus, ministerijos siūlymas į pasitarimą deleguoti kitą asmenį vietoj to, kad būtų sudarytos galimybės posėdyje dalyvauti nuotoliniu būdu, turi netiesioginės diskriminacijos požymių. Pareiškėjas dėl to galėjo jausti nepalankesnį vertinimą, jaustis negalintis visaverčiai dalyvauti jam rūpimuose procesuose“, – komentavo ji.

J. Miliuvienė pridūrė, kad susitikimų organizavimas nuotoliniu būdu jau kuri laiką tapęs įprasta valstybės institucijų praktika, ir rekomendavo ministerijai lanksčiau ieškoti galimybių užtikrinti visavertį visų asmenų dalyvavimą posėdžiuose, aptarimuose ir kituose viešuosiuose procesuose, taip pat, esant poreikiui, patobulinti susitikimų tvarką reglamentuojančius vidaus teisės aktus.

Pareiškėjo skundas buvo pripažintas pagrįstu, o Žemės ūkio ministerija įspėta dėl Lygių galimybių įstatymo pažeidimo, nustačius netiesioginės diskriminacijos atvejį.

Tarnybos teisininkai (-ės) primena, kad įstatymai įpareigoja valstybės institucijas užtikrinti, kad teikiant viešąsias paslaugas, taip pat rengiant teisės aktus, pavyzdžiui, posėdžių organizavimo tvarką, būtų užtikrintos lygios teisės ir galimybės nepaisant negalios, lyties, tautybės, lytinės orientacijos ir kitų asmens tapatybės požymių.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki