Seimui rengiantis svarstyti reprodukcinės sveikatos įstatymą, palaikymą jam reiškia penkiasdešimt žmogaus teisių apsaugos srityje dirbančių organizacijų.
Anot žmogaus teisių organizacijų, parengtas Reprodukcinės sveikatos įstatymas įstatymiškai įtvirtintų teises, kurios iki šiol Lietuvoje reguliuojamos fragmentiškai ar visai neapibrėžtos. Taip pat pagerintų prieigą prie sveikatos paslaugų visiems, nepriklausomai nuo socialinės ar ekonominės padėties.
„Daugybei žmonių Lietuvoje reprodukcinės teisės tėra teorinė idėja. Tiek mergaitėms ir berniukams, kurie neturi pakankamai žinių apie savo kūną ir santykių kūrimą su kitais žmonėmis, ko pasekmės juos lydės visą gyvenimą. Tiek moterims, kurioms vis dar nėra pilnai prieinamos kontracepcijos ar nėštumo nutraukimo paslaugos“, – sako Margarita Jankauskaitė, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė.
Įstatymo projektas numato galimybę nutraukti nėštumą iki 22 savaičių dėl medicininių indikacijų, išžaginimo ar kraujomaišos atvejais. Šiuo metu nėštumo nutraukimas galimas iki 12 nėštumo savaitės.
Projektas taip pat numato, kad nėštumo nutraukimo paslauga būtų teikiama nemokamai, išlaidas kompensuojant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Jei Seimas pritartų, nemokamas būtų ir medikamentinis nėštumo nutraukimas. Nemokamos būtų ir kontraceptinės priemonės.
„Teisė į reprodukcinę sveikatą privalo būti ne privilegija, o realiai užtikrinama kiekvieno žmogaus teisė. Šis įstatymas yra būtinas nors ir gerokai vėluojantis žingsnis kuriant socialiai teisingą visuomenę“, – tvirtina M. Jankauskaitė.
Įstatymo projektas atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos ir reprodukcinės sveikatos mokslo institucijų rekomendacijas. Didelį dėmesį skiria jaunimo informavimui, lytiškai plintančių ligų prevencijai. Taip pat
Projektas numato nėščiosioms, pasikonsultavus su gydytoju, galimybę pasirinkti gimdymo būdą, skausmo malšinimo priemones, lydintį asmenį per gimdymą. Gimdyvėms būtų užtikrinta teisė į psichologo konsultacijas, prenatalinės diagnostikos paslaugas, valstybė taip pat turėtų užtikrinti genetinį konsultavimą planuojant šeimą.
Palaikymą Reprodukcinės sveikatos įstatymui inicijavo Žmogaus teisių organizacijų koalicija, kuri vienija trylika organizacijų. Prie jo prisidėjo beveik 40 nacionaliniu bei regioniniu lygmeniu veikiančių organizacijų.
Su palaikymo raštu susipažinti galima ČIA.